Kamienny ołtarz stanowił element świątyni funkcjonującej w obrębie kompleksu osadniczego w Kruszy Zamkowej. Wstępnie datowany jest na I wiek p.n.e. i wiązany z ludnością kultury przeworskiej.
Opis analogicznego obiektu odnalezionego w tej samej miejscowości przez Ekspedycję Kujawską Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierowaną przez prof. Aleksandrę Coftę-Broniewską, wskazuje, że świątynia znajdowała się w centrum kamiennego ogrodzenia o wymiarach 12×8 m. Główna część była zagłębiona w podłoże, a w jej centralnym punkcie umieszczono kamienny ołtarz na warstwie otoczaków. W otoczeniu ołtarza odnaleziono przepalone szczątki ośmiu osób, pochówki człowieka i psa oraz palenisko. Sam ołtarz miał formę kamiennego bloku o wymiarach 2×1×0,8 m.
[FOTORELACJA]4883[/FOTORELACJA]
Ołtarz został przekazany do muzeum jako depozyt na mocy porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Toruniu. W przyszłości może stać się elementem rekonstrukcji świątyni na terenie ekspozycji Askaukalis w Kruszy Zamkowej. Pozostałe odkryte zabytki, po zakończeniu opracowania, również trafią do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
[ZT]39568[/ZT]
[ZT]39561[/ZT]
[ZT]39565[/ZT]
[ZT]39560[/ZT]
2 0
To zwykły kamień a nie żaden ołtarz.