– Nie wszystkie astrobazy funkcjonowały na tym samym poziomie, dlatego samorządowcy zobowiązali się do ich reaktywacji. Jesteśmy w momencie odnowy tego wyjątkowego projektu i cieszę się, że mamy zarówno środki, jak i zaangażowanych ludzi – podkreślił podczas dzisiejszej (28 marca) ceremonii podpisania umów w tej sprawie marszałek Piotr Całbecki.
– Toruń jest ważnym krajowym i europejskim ośrodkiem astronomicznym. Liczymy, że uda się wykorzystać ten potencjał, by zainteresować astronomią wielu młodych miłośników nauki – mówił prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. Marek Sarna.
Stronami podpisanych właśnie umów są Polskie Towarzystwo Astronomiczne, marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu oraz dwanaście kujawsko-pomorskich samorządów lokalnych (gmina Unisław, gmina Zławieś Wielka, gmina Gostycyn, Gniewkowo, Kruszwica, Dobrzyń nad Wisłą, Rypin, powiat brodnicki, powiat świecki, powiat inowrocławski, powiat radziejowski i powiat żniński).
Zgodnie z ustaleniami Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji zatrudni i opłaci nauczycieli koordynatorów w Astrobazach Kopernik w całym regionie, którzy będą realizować spójny program zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach projektu przewidziano również organizację pikników astronomicznych oraz szkolenia dla nauczycieli.
Kujawsko-pomorska sieć astrobaz powstała 15 lat temu w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z puli programu regionalnego opartego o środki unijnej polityki spójności.
[ZT]40872[/ZT]
[ZT]40871[/ZT]
4 0
Nareszcie dobry pomysł Urzędu Marszałkowskiego, aby podnieść poziom zajęć i ujednolicić program dla Astrobaz, bo to unikalny projekt nawet na skalę europejską. Pomysłodawcą tego projektu w samorządzie wojewódzkim był dyrektor Wydziału Kultury i Nauki p. Ficner, a realizowany ze środków unijnych i poszczególnych samorządów. Dążąc do jego zrealizowania w Kruszwicy zawsze uważałem, że nowa placówka o randze akademickiej podnosi rangę naszego samorządu. Szkoda tylko, że gdy odszedłem zlikwidowano wieloletnią placówkę PAN przy wzgórzu zamkowym kierowaną przez prof. W.Dzieduszyckiego. Wszystko to odbywało się na fali "swoiście pojmowanego postępu oświeceniowego" mojego następcy i jego akolitów w Radzie.
10 2
Była zaje... opiekunka astrobazy, ale ośmieliła się stanąć w burmistrzowskie szranki z DW, przegrała, ale takiego poniżenia DW znieść nie mógł i bezpardonowo pozbył się jej, od tego czasy poziom astrobazy zaczął się pokrywać gwiezdnym pyłem z kilkoma przebłyskami, które można uznać za wybryki od marnej normy.
Może teraz zajmie się ktoś choć w części dorównujący tej pani.