Przekazany sprzęt to 64-rzędowe urządzenie najnowszej generacji SOMATOM go.TOP wraz ze stacją lekarską. Pochodzi z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że mimo faktu, że szpital od dłuższego czasu bardzo dynamicznie się rozwija, to otwarcie pracowni tomografii komputerowej będzie przełomowym momentem dla placówki.
- Cieszę się, że nowe urządzenie będzie teraz dobrze służyło pacjentom. Dzięki niemu będzie możliwa znacznie szybsza diagnostyka – co niejednokrotnie ratuje życie – powiedział.
Dyrektor mogileńskiej placówki Ewa Bonk-Woźniakiewicz zaznaczyła, że dzięki nowej pracowni nie będzie trzeba już wozić pacjentów na badania do szpitali w Inowrocławiu i Gnieźnie. Takie rozwiązanie blokowało na kilka godzin karetki pogotowia, a także było uciążliwe dla osób chorych.
- Ten dar bardzo zmieni sposób obsługi pacjentów w naszym szpitalu. Zostało też stworzone nowe pomieszczenie dla pacjentów zgłaszających się do naszej placówki i do badań TK – powiedziała.
Zmianie ulegnie też wewnętrzna organizacja samego szpitala i diagnostyki dla pacjentów leżących. Natomiast usługi świadczone na zewnątrz zostaną uruchomione po ogłoszeniu konkursu na diagnostykę TK - w styczniu br.
Starosta Mogileński Tomasz Krzesiński podkreślił, że jest to historyczny moment, ponieważ wreszcie mieszkańcy Powiatu Mogileńskiego będą mieli możliwość zrobienia badania tomografem na miejscu.
- Panie wojewodo, bardzo dziękuję za to, że zawsze na pańską pomoc możemy liczyć. Dziękuję też za zaangażowanie panu ministrowi Łukaszowi Schreiberowi – powiedział.
Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, zaznaczył że władze gminy oraz dyrekcja szpitala nie zamierzają poprzestać na tym sukcesie i dołożą wszelkich starań, żeby mieszkańcy gminy i powiatu mieli dostęp do szerokiego zakresu nowoczesnej opieki zdrowotnej.
Ostatnie lata to pasmo wielu sukcesów w służbie zdrowia i jest to zasługa pana wojewody, administracji rządowej, samorządu Powiatu Mogileńskiego i samorządu Gminy Mogilno – powiedział.
Przekazany do Mogilna sprzęt pochodzi ze zlikwidowanego tymczasowego szpitala covidowego w Ciechocinku. Razem z tomografem do placówki trafiły: mobilna pracownia tomografii komputerowej (kontener), trzymonitorowa stacja kliencka Syngo. via: monitor opisowy, dwa monitory diagnostyczne, komputer, UPS, Nagrywarka, automatyczny wstrzykiwacz kontrastu Optivantage DH, ochrona radiologiczna: fartuch typu płaszcz, fartuch miednicowy, rękawice radiologiczne, okulary radiologiczne, osłona tarczycy, osłona gonad.
Zalety wielorzędowej tomografii komputerowej to m.in.: nieinwazyjność, krótki czas badania, redukcja dawki promieniowania, możliwość otrzymania obrazów w sytuacjach nagłych. Badanie pozwala również bardzo szybko uwidocznić obrażenia wewnętrzne i krwawienia, co niewątpliwie wpływa na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego.
[ZT]22254[/ZT]
[ZT]22250[/ZT]
[ZT]22238[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz