- Może nie tak górnolotnie jak radny Hanusiak. Jeśli mówimy o uczczeniu bohaterów, to może nie każdy pamięta, ale 18 stycznia wypada rocznica urodzin Henryka Makowskiego. Warto się zastanowić, jak uczcić tego wybitnego kruszwiczanina. Na razie jest skromna tablica na budynku przy dawnej winiarni. Rodzina pana Makowskiego również walczyła w Armii Krajowej. Zachęcam do śledzenia artykułów, parę już się ukazało, a pewnie jeszcze się ukaże w portalu MojaKruszwica.pl, żeby się zapoznać, bo naprawdę warto – dodał Maciej Szpolorowski.
Radny zapowiedział również, że w tej sprawie złoży odpowiedni wniosek, aby uczcić Henryka Makowskiego i jego rodzinę. Jednocześnie zaprosił mieszkańców do udziału w pierwszej akcji krwiodawstwa w Kruszwicy, która odbędzie się 22 stycznia.
Henryk Makowski (1880–1945) – przedsiębiorca, wizjoner i patriota. Urodzony w Łomaczyńcach na terenie Besarabii, w młodości zaangażowany w ruch niepodległościowy jako kurier PPS. Studiował w Wyższej Szkole Rolniczej na Krymie, specjalizując się w technologii winiarskiej. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku osiadł w Kruszwicy, gdzie założył pierwszą w Polsce wytwórnię win owocowych. Produkty jego firmy, takie jak wina „Złota Reneta” czy miody pitne „Piast”, zdobywały uznanie na międzynarodowych wystawach.
Makowski był także społecznikiem i radnym Kruszwicy, zaangażowanym w modernizację miasta. Podczas II wojny światowej wspierał walkę z okupantem, jednak po wojnie został aresztowany przez aparat bezpieczeństwa i zmarł w więzieniu w 1945 roku.
[ZT]38894[/ZT]
[ZT]38891[/ZT]
[ZT]38892[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz