Zamknij

Wszyscy mamy wspólnych przodków. O pramatkach oraz badaniach DNA w AS Inowrocław

05:06, 27.03.2025 Aktualizacja: 10:09, 27.03.2025

W Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu odbyła się prezentacja pt. „Śladami przodków – odkrywanie historii poprzez DNA”, poświęcona genealogii genetycznej. Prelekcję poprowadził Adam Lewandowicz – genealog, badacz i pasjonat historii rodzinnych. Spotkanie odbyło się pod patronatem Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach konkursu tematycznego dotyczącego historii regionu, którego koordynatorami są nauczycielka historii Magdalena Filipiuk oraz Przemysław Bohonos, koordynator ds. cyfryzacji i pomysłodawca spotkania.

W trakcie prezentacji omówiono trzy podstawowe typy badań DNA, wykorzystywanych w genealogii: Y-DNA – dziedziczone wyłącznie w linii ojcowskiej, pozwala prześledzić męską linię przodków, mtDNA (mitochondrialne) – przekazywane z matki na dziecko, umożliwia badanie linii żeńskiej oraz DNA autosomalne – analizuje ogólny materiał genetyczny, pozwalając określić przybliżone pochodzenie etniczne, zidentyfikować nieznanych krewnych oraz zyskać orientacyjny wgląd w ryzyko wystąpienia wybranych chorób genetycznych.

Genealog przedstawił zagadnienia związane z wędrówką człowieka na przestrzeni tysięcy lat. Wskazał, że analiza haplogrup umożliwia dotarcie do tzw. wspólnego przodka – zarówno po linii męskiej, jak i żeńskiej. Większość Europejczyków pochodzi od siedmiu pramatek. Są to nazwy umowne, nadane poszczególnym gałęziom mitochondrialnego DNA, których pochodzenie można powiązać z określonymi epokami i obszarami geograficznymi.

– Nasze DNA to mapa podróży, jaką odbyli nasi przodkowie przez tysiące lat – tłumaczył Adam Lewandowicz. – Kiedy patrzymy na haplogrupy i daty ich powstania, widzimy ślady wielkiej wędrówki człowieka z Afryki do Europy, Azji, a później dalej na cały świat. Każdy z nas nosi w sobie historię sięgającą dziesiątek tysięcy lat. Dzięki badaniom genetycznym możemy dziś precyzyjnie wskazać, skąd przybyli nasi najdawniejsi przodkowie – zarówno po linii matki, jak i ojca – mówił prelegent.

Dzisiejsze poszukiwania przodków możemy wzbogacić o metodę komercyjnego testowania DNA i korzystać z możliwości jakie dają współczesne laboratoria genetyczne. Uczniowie Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu dowiedzieli się, w jaki sposób mogą spróbować za pomocą owych badań, odtworzyć historię własnej rodziny.

- Dzięki testom DNA możemy nie tylko potwierdzić hipotezy o pochodzeniu naszej rodziny, ale też odkryć zupełnie nieznane wcześniej wątki – mówił Adam Lewandowicz podczas spotkania. – Dla mnie osobiście moment, w którym udało mi się połączyć dane z testów z zapisami archiwalnymi i odnaleźć krewnych z drugiego końca Europy, był przełomowy. To doświadczenie pokazuje, jak nauka i historia mogą się uzupełniać – dodał.

Uczniowie mieli skorzystać z praktycznych narzędzi dostępnych w internetowych bazach danych, a także zobaczyć jak wygląda wizualizacja drzewa genealogicznego zintegrowanego z informacjami genetycznymi, w którym kolejne gałęzie oznaczane są zgodnie z haplogrupami. Lewandowicz wyjaśnił, że dla wielu pasjonatów historii rodzinnej test DNA stanowi impuls do poszerzenia poszukiwań i uzupełnienia tradycyjnych metod badawczych o nowe, precyzyjne dane biologiczne.

W podobny sposób postąpił gość Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu. Adam Lewandowicz podzielił się wiedzą, którą pozyskał podczas prowadzenia badań nad własną genealogią. Oprócz badań genetycznych istotną rolę ma łączenie wiedzy o genetyce z podstawową wiedzą historyczną i znajomością korzystania z archiwalnych dokumentów.

[ZT]40808[/ZT]

[ZT]40801[/ZT]

[ZT]40804[/ZT]

[ZT]40806[/ZT]

(Ag)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%