Grobowiec, oprócz funkcji miejsca spoczynku, pełni również rolę historycznego pomnika upamiętniającego przedstawicieli lokalnej społeczności, w tym Juliusza Trzcińskiego – polityka II Rzeczypospolitej, ministra byłej dzielnicy pruskiej, posła na Sejm Ustawodawczy, wiceprezesa Związku Powiatów RP oraz działacza społecznego związanego z regionem kujawsko-pomorskim.
Juliusz Trzciński urodził się 26 sierpnia 1880 roku w Ostrowie nad Gopłem. Studiował w Inowrocławiu, a następnie w Monachium, gdzie uzyskał doktorat z nauk społecznych. Po powrocie do kraju przejął rodzinny majątek i aktywnie uczestniczył w życiu politycznym oraz społecznym. Był m.in. członkiem Ligi Narodowej, szefem struktur gospodarczych w czasie powstania wielkopolskiego i ministrem w rządzie Wincentego Witosa.
Zginął tragicznie w nocy z 12 na 13 października 1939 roku w masowej egzekucji dokonanej przez niemieckie Gestapo w lasach pod Gniewkowem. Ciała Juliusza Trzcińskiego nigdy nie odnaleziono.
Na grobowcu rodzinnym znajduje się tablica upamiętniająca jego postać. Prace konserwatorskie mają na celu zabezpieczenie obiektu i zachowanie jego wartości historycznej oraz symbolicznej dla przyszłych pokoleń.
[ZT]41358[/ZT]
[ZT]41351[/ZT]
7 0
Pytanie za 10 punktów w jakiej roli jest ta była Pani Sołtys? Zdaje się, że została odwołana jako pierwsza w historii tej gminy.