Figura z 1927 roku, przedstawiająca Bachusa (greckiego Dionizosa) – rzymskiego boga wina – wraz z dwoma amforami, stanowiła przez dekady symbol Kujawskiej Wytwórni Win. Po II wojnie światowej została przeniesiona z głównego budynku winiarni na sąsiedni obiekt, a podczas tej operacji podzielono ją na trzy części. Przez lata eksploatacji i kolejnych zmian lokalizacji uległa uszkodzeniom i wymaga obecnie gruntownego remontu.
W 2016 roku Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wystąpiło do ówczesnego zarządu VIN-KON z prośbą o przekazanie figury, która została następnie przetransportowana do kruszwickiego magistratu celem jej odnowienia oraz udostępnienia mieszkańcom. Pomoc w zabezpieczeniu rzeźby zapewnili pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej, strażacy OSP Kruszwica oraz członkowie stowarzyszenia. Od tego czasu figura przechowywana była w garażu, oczekując na decyzję.
[FOTORELACJA]5456[/FOTORELACJA]
W ubiegłym roku stowarzyszenie informowało, że jest nadzieja iż figura zostanie wyremontowana i stanie się atrakcją turystyczną. Na razie jednak trafiła do inowrocławskiego muzeum w formie depozytu.
W czerwcu 2025 roku stowarzyszenie zwróciło się do władz o umożliwienie dostępu do rzeźby. Dzięki wsparciu logistycznemu i technicznemu firmy Zygmunta Chmielewskiego, transport do muzeum został skutecznie zrealizowany.
Jak poinformowało Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, figura trafiła do muzeum w formie depozytu. Docelowo planowany jest jej powrót do Kruszwicy, gdzie miałaby stać się elementem stałej ekspozycji związanej z lokalnym dziedzictwem winiarskim. Umieszczenie figury w muzeum stwarza możliwość jej konserwacji i odnowienia, co jest niezbędne po latach zaniedbań i wcześniejszych uszkodzeniach.
Właścicielem pomnika jest Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.
[DAWNY]1751293502917[/DAWNY]
PODZIĘKOWANIA
Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do bezpiecznego przetransportowania figury Bachusa z Kruszwicy do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Wyrazy uznania kierujemy do pana Zygmunta Chmielewskiego oraz pracowników firmy Chmielewski Budownictwo za nieodpłatną pomoc, zaangażowanie i profesjonalizm, dzięki którym operacja została przeprowadzona pro publico bono.
Dziękujemy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które zdecydowało się przyjąć figurę w depozyt, stwarzając tym samym możliwość jej zabezpieczenia i przyszłej konserwacji.
Podziękowania kierujemy do pana Kacpra Stróżyńskiego oraz redakcji portalu mojakruszwica.pl za przygotowanie i udostępnienie pamiątkowej fotorelacji dokumentującej całe wydarzenie.
Dziękujemy panu Kamilowi Kozłowskiemu oraz pracownikom Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kruszwicy za organizacyjne i techniczne wsparcie podczas przygotowań i transportu.
Słowa uznania kierujemy do Zarządu Dróg Powiatowych w Inowrocławiu, a w szczególności do dyrektora Marcina Woźniaka za życzliwość, sprawną koordynację i otwartość na potrzeby przedsięwzięcia.
Wyrażamy wdzięczność dyrektorowi Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz pracownikom muzeum za pomoc w rozładunku i zabezpieczeniu figury po jej przybyciu do placówki.
Na koniec składamy podziękowania byłemu Burmistrzowi Kruszwicy, panu Dariuszowi Witczakowi, za wsparcie w przejęciu figury w 2016 roku i wieloletnią troskę o ten cenny element lokalnego dziedzictwa.
Z wyrazami wdzięczności
Zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego
[ZT]43575[/ZT]
[ZT]43571[/ZT]
MBC22:28, 30.06.2025
Najlepiej wydać i sprawa załatwiona, problem z głowy. To nasza kruszwicka pamiątka zatem nie robi sie takich numerów. Podobnie było z lokomotywą TkT48 wydaną z dworca Inowrocławia do Łazieńca k. Aleksandrowa. Wstydźcie się wy którzy o takich akcjach decydują.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Te "naukowe odkrycia" to nic innego jak pozostałości po pomostach tzw. Bolwergach służących do transportu wodnego buraków do kruszwickiej cukrownia. Było ich dużo po obu stronach Gopła, pierwszy był w Grodztwie i ostatni w Mielnicy. Pracowałem w cukrownia w dziale kolejkowym i znałem je wszystkie dokładnie. Szkoda, że pozostały po nich tylko wspomnienia i jakieś tam ślady.
Wojtas
23:35, 2025-06-30
Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro
Najlepiej wydać i sprawa załatwiona, problem z głowy. To nasza kruszwicka pamiątka zatem nie robi sie takich numerów. Podobnie było z lokomotywą TkT48 wydaną z dworca Inowrocławia do Łazieńca k. Aleksandrowa. Wstydźcie się wy którzy o takich akcjach decydują.
MBC
22:28, 2025-06-30
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Dokładnie ,słynny spacer małżonków i wielkie odkrycie jeden drugiego warty …
:)
21:15, 2025-06-30
Dziś ważna sesja rady. Będzie głosowanie nad absolutori
Parodia.
nico
20:42, 2025-06-30