Zamknij

60 lat temu dokonano odkrycia Askaukalis

12:55, 06.07.2022 Powiat Inowrocławski Aktualizacja: 12:55, 06.07.2022

60 lat temu, 6 lipca 1962 r., rolnik Julian Pater znalazł na swoim polu w Kruszy Zamkowej srebrną rzymską monetę. Tak rozpoczyna się historia jednego z najbardziej interesujących stanowisk archeologicznych na Kujawach, utożsamianego przez niektórych z ptolemeuszowym Askaukalis.  

Sezony badań archeologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, kierowanych przez prof. Aleksandrę Coftę-Broniewską i dr Józefa Bednarczyka przyniosły rozpoznanie chyba najważniejszego i najlepiej rozpoznawalnego stanowiska archeologicznego w Powiecie Inowrocławskim (zaledwie rozpoznanie, bowiem osada jest ogromna). Księżniczki z Kruszy Zamkowej, których groby datowane są na prawie 7000 lat. Osady pierwszych rolników.

Ślady obecności Celtów, wybijających gdzieś na terenie Powiatu swoje elektronowe monety. Dowody wymiany handlowej z Cesarstwem Rzymskim, importowane naczynia, zabytki, kamienie do gier, setki monet... Pozostałości sanktuariów z przełomu er. I pytania, w tym to najbardziej rozpalające wyobraźnię. Czy rzeczywiście jesteśmy w Askaukalis? Odpowiedzi wciąż jeszcze kryją pola w Kruszy Zamkowej.

Wielkie odkrycia są często bardzo prozaiczne bo przypadkowe. Oto ktoś dostrzegł pieniążek, pochylił się, podniósł. Później zaniósł do muzeum i dopiero w tym momencie pojawiają się archeolodzy, naukowcy. Chwała znalazcom, którzy swoich znalezisk nie zamykają w szufladach, dzielą się nimi.
Opowiadając o Askaukalis zawsze zaczynamy od odkrycia Juliana Patera.  

Dzisiaj stanowisko chroni jego syn Krzysztof Pater. Nie trzeba być zatem archeologiem by zakochać się w Pani Archeologii. O tej rocznicy przypomniał archeolog Marcin Woźniak – dyrektor powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza.

[DAWNY]1657104888464[/DAWNY]

[ZT]20718[/ZT]

[ZT]20717[/ZT]

 

(Powiat Inowrocławski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%