Zamknij

Bank Spółdzielczy w Kruszwicy wydał okolicznościową broszurę

08:40, 17.05.2019 | RED
REKLAMA
Skomentuj

Obchodzący 120. urodziny Bank Spółdzielczy w Kruszwicy podsumował swoją historię w okolicznościowej broszurze. Znajdziemy tam informacje o historii placówki bankowej, przeprowadzonych inwestycjach oraz aktualnej działalności.

Bank Spółdzielczy w Kruszwicy powstał w marcu 1899 roku pod przewodnictwem księdza Prałata Romana Goebla, który był proboszczem w nadgoplańskiej gminie. Pierwotnie nosił nazwę Spółdzielni Ograniczonej Odpowiedzialności.

W skład pierwszej rady weszli: Kazimierz Kozłowski (kupiec), Stanisław Wiśniewski (właściciel domu), Józef Gregorowicz (kupiec), Kazimierz Pelz (mistrz murarski), Adam Zalewski (właściciel hotelu), Stefan Wilkoński (technik), Ludwik Przybyszewski (posiadacz dóbr rycerskich z Giżewa), Michał Kopański (właściciel domu) oraz Franciszek Kempiński (mistrz krawiecki).

Sam Bank Spółdzielczy działalność gospodarczą rozpoczął 21 kwietnia 1899 roku.

Jedną z większych ciekawostek jest fakt, że Bank Spółdzielczy kilka razy zmieniał swój lokal. Pierwotnie działalność prowadził w kantorze apteki Wituskiego i był czynny we wtorki i piątki.  W 1905 bank przeniósł się do budynku wydzierżawionego od Stankowskiego przy obecnej ulicy Rynek (kamienica nie zachowała się do dzisiejszych czasów). W tym lokalu wydzierżawiono skład parterowy z tylnym pokojem (zdjęcie powyżej, autorstwo: źródło broszura BS w Kruszwicy).

Obecnie bank znajduje się przy ulicy Podgórnej. Działalność prowadzi tam od 24 kwietnia 1978 roku. Okolicznościowa broszura jest dostępna w placówce banku.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone