Zamknij

Nie zapominajmy o bohaterach Powstania Warszawskiego. Wśród nich byli kruszwiczanie

13:29, 25.07.2019 | RED
REKLAMA
Skomentuj

 

Już 1 sierpnia odbędą się obchody rocznicowe z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Za kilka dni obchodzić będziemy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji o oflagowaniu budynku apeluje Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

- Zwracam się z prośbą o oflagowanie budynków 1 sierpnia tj. w Narodowym Dniu Pamięci Powstania Warszawskiego - przypomina włodarz miasta.

1 sierpnia, na kruszwicki cmentarz uda się także tradycyjnie Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 17:00 na cmentarzu upamiętni zostaną Powstańcy Warszawscy z Kruszwicy. Do wspólnej uroczystości mogą dołączyć także pozostali mieszkańcy naszego miasta.

Na grobie kruszwiczanki Anny Szejn ps. "Aga" zostaną złożone kwiaty i znicze. Przypomniana zostanie również historia bohaterskich powstańców z Kruszwicy. 

Anna Szejn urodziła się w 1916 roku w Kruszwicy.Brała udział w Powstaniu Warszawskim, w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – VII zgrupowanie „Ruczaj” - punkt sanitarny ul. Natolińska 6 – Szpital Polowy ul. Marszałkowska 40. Dzielnica Śródmieście Południe. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Przeżyła wojnę, wróciła do Kruszwicy. Wyszła za Mieczysława Szejn, porucznika AK o ps.„Skała”. Zmarła 3 marca 1991 r., pochowana na cmentarzu kolegiackim w Kruszwicy.

W militarnym zrywie przeciwko Niemcom zginęło około 18 tysięcy powstańców. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne. Wyniosły około 180 tysięcy zabitych.

W Powstaniu Warszawskim, jak udało się do dziś ustalić wzięło udział 8 kruszwiczan. Byli wśród nich: Adam Makowski, Józef Makowski, Władysława Jędrzejewska, Anna Szejn (Konieczna-Szjen) Krystyna Piasecka, Halina Trzcińska, Władysław Bartoszewicz oraz Stefan Piazza.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

PrawomyślnyPrawomyślny

2 2

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!! 15:19, 25.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KruszwiczaninKruszwiczanin

2 2

Prawomyślny, gdybyś znał prawdziwą historię tragedii jakim było powstanie warszawskie to z pewnością nie powtarzał byś pustych frazesów.... W kim widzisz bohaterów ? W tym kto wydał rozkaz do rozpoczęcia powstania łamiąc tym samym Kategoryczny zakaz do jakichkolwiek walk, czy do prawie 200 tys. cywili skazanych przez powstańców na śmierć,bez możliwości ucieczki z miasta ?. To była wielka tragedia a nie bohaterska walka. 11:35, 26.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrawomyślnyPrawomyślny

1 2

Szkoda komentować takich jak ty. 15:52, 26.07.2019


© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone