Zamknij

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Do upamiętnienia powstańców zaprasza Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne

08:23, 30.07.2019 | R.D.
REKLAMA
Skomentuj1 sierpnia obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji o godzinie 17:00 odbędą się uroczystości organizowane co roku przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Do wspólnego upamiętnienia mogą dołączyć także pozostali mieszkańcy naszego miasta.

Na grobie kruszwiczanki Anny Szejn ps. "Aga" zostaną złożone kwiaty i znicze. Przypomniana zostanie również historia bohaterskich powstańców z Kruszwicy. 

Anna Szejn urodziła się w 1916 roku w Kruszwicy.Brała udział w Powstaniu Warszawskim, w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – VII zgrupowanie „Ruczaj” - punkt sanitarny ul. Natolińska 6 – Szpital Polowy ul. Marszałkowska 40. Dzielnica Śródmieście Południe. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Przeżyła wojnę, wróciła do Kruszwicy. Wyszła za Mieczysława Szejn, porucznika AK o ps.„Skała”. Zmarła 3 marca 1991 r., pochowana na cmentarzu kolegiackim w Kruszwicy.

W militarnym zrywie przeciwko Niemcom zginęło około 18 tysięcy powstańców. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne. Wyniosły około 180 tysięcy zabitych.

W Powstaniu Warszawskim, jak udało się do dziś ustalić wzięło udział 8 kruszwiczan. Byli wśród nich: Adam Makowski, Józef Makowski, Władysława Jędrzejewska, Anna Szejn (Konieczna-Szjen) Krystyna Piasecka, Halina Trzcińska, Władysław Bartoszewicz oraz Stefan Piazza.

[POGODA]1564467534320[/POGODA]


 

(R.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone