Do polanowickiej świątyni krzyż został wprowadzony dziś (7.03). Krzyż można adorować do godziny 17:00. Jutro (8.03) całodzienne wystawienie Najświętszego Sarkamentu od godziny 9:00 do 17:00. W tym czasie będzie również wystawiony papieski krzyż. Za kilka dni podobna okazja będzie w Parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy.
- Zapraszamy na wprowadzenie do naszej świątyni krzyża, który trzymał w dłoniach św. Jan Paweł II w czasie jego ostatniej drogi krzyżowej w sobotę, 11 marca o godz. 18. Do godz. 20 będzie można adorować krzyż indywidualnie. Pożegnanie krzyża w niedzielę po gorzkich żalach o godz. 15 - poinformowała kruszwicka parafia.
[ZT]23107[/ZT]
[ZT]23106[/ZT]
Historia krzyża wiąże się z 1990 rokiem. To wtedy w jednej bieszczadzkich parafii uległa wypadkowi kobieta (złamany kręgosłup). Jej mąż, który miał uzdolnienia w kierunku rzeźby w drewnie wykonał dla niej krzyż, który znalazł się na ścianie i dzięki niemu łatwiej było znosić swoją chorobę. W 2000 roku z tej parafii jechali pielgrzymi do Rzymu na uroczystości Roku Jubileuszowego. Małżonkowie ci spontanicznie podjęli decyzję, aby ten krzyż przekazać Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
[FOTORELACJA]2882[/FOTORELACJA]
Krzyż trafił do pokoju sekretarza papieża księdza Mieczysława Mokrzyckiego. W czasie drogi krzyżowej (Wielki Piątek 2005 rok). Papież tulił krzyż w swoich dłoniach, znalazł się ostatecznie w prywatnej kaplicy św. Jana Pawła II. Po śmierci krzyż został ofiarowany przez księdza sekretarza swojej mamie Bronisławie. W maju 200 roku miejscowy ksiądz proboszcz z parafii Kraczkowa Mieczysław Bizior odwiedzając rodziców sekretarza zapytał o możliwość wypożyczenia krzyża do kościoła. Rodzina przystanęła na propozycję. Wiadomość o obecności Papieskiego Krzyża szybko dotarła do kolejnych parafian. Tym samym relikwia wyruszyła w "podróż" aby nawiedzać kolejne parafie, a także sąsiednie kraje. Papieski krzyż był obecny m.in. na Ukrainie, w Szwecji i na Węgrzech.
Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz."- św. Jan Paweł II
PB, fot. Jarosław Waszak
[ZT]23114[/ZT]
[ZT]23086[/ZT]