Świętowaliśmy także w Kruszwicy
W kruszwickiej kolegiacie uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową. Mszy Świętej, sprawowanej w koncelebrze, przewodniczył ks. Jacek Bartmański. Poświęcenie palm oraz odczytanie Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy odbyło się przy plebanii, skąd wierni wyruszyli w procesji do świątyni.
W liturgii licznie uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, nad którymi opiekę sprawowała katechetka Małgorzata Barglik. To właśnie ona zachęciła uczniów do przygotowania własnoręcznie wykonanych palm. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele wspólnoty Neokatechumenalnej, niosąc zielone gałązki na znak radosnego powitania Chrystusa.
[FOTORELACJA]5080[/FOTORELACJA]
Chrześcijańskie święto
Liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczyna się nietypowo – nie od ołtarza, lecz przed świątynią lub w wybranym miejscu poza prezbiterium. Wierni przynoszą ze sobą palmy – symbol życia, odnowy i królewskiej godności Chrystusa. Po poświęceniu gałązek i odczytaniu fragmentu Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, uczestnicy ruszają w procesji, śpiewając „Hosanna Synowi Dawidowemu”.
To dzień pełen kontrastów – radosny wjazd Chrystusa na osiołku do miasta, witany przez tłumy, zestawiony jest z dramatycznym opisem Męki Pańskiej, który odczytywany jest później podczas liturgii. To jedyny taki dzień, poza Wielkim Piątkiem, kiedy wierni słyszą całą narrację o ostatnich godzinach życia Jezusa.
Tradycja święcenia palm sięga XI wieku, choć już wcześniej, w Jerozolimie, w IV wieku odbywały się procesje z Góry Oliwnej. Symbolika osiołka – pokornego, pokojowego zwierzęcia – zestawiona z królewskim gestem słania płaszczy, podkreśla duchowe, a nie polityczne panowanie Jezusa.
Palmy, często misternie przygotowywane z gałązek wierzby, bukszpanu i suszonych kwiatów, są przechowywane przez wiernych przez cały rok. Tradycyjnie, to właśnie z ich popiołu powstaje popiół używany w Środę Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
Choć ideałem liturgicznym byłoby wspólne zgromadzenie całej wspólnoty na jednej celebracji, w praktyce – także w kruszwickiej kolegiacie – odprawiane są Msze Święte według porządku niedzielnego. Jednak każda z nich przypomina o wielkiej tajemnicy wiary, do której wchodzą chrześcijanie w tych najbliższych dniach: męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela.
[ZT]41253[/ZT]
[ZT]41251[/ZT]
[ZT]41250[/ZT]
[ZT]41123[/ZT]