Zamknij

W Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia na Gople zwodowali dwie sztuczne wyspy!

. 09:36, 19.04.2022 Aktualizacja: 09:41, 19.04.2022
3

Jak poinformowało Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia zwodowano dwie sztuczne wyspy. Zostały one przygotowane dla ptaków siewkowych. 

Sztuczne wyspy mają powierzchnię 100m2 każda. Wyspy o stalowej konstrukcji wypełnione są mieszanką piasku i żwiru. Takie podłoże preferowane jest przez rybitwę rzeczną.

- Pierwsze osobniki rybitwy rzecznej powracające z zimowisk są już obserwowane w Polsce. My natomiast czekamy z niecierpliwością na pełnie sezonu lęgowego, aby przekonać się czy nasze wyspy zostaną zasiedlone przez rybitwy! - informuje towarzystwo przyrodnicze.

[FOTORELACJA]2451[/FOTORELACJA]

To nie pierwszy raz gdy tego typu rozwiązania zrealizowała ALAUDA. Wcześniej sztuczne wyspy zwodowano w rezerwacie przyrody Jezioro Wieleckie i zaraz w pierwszym sezonie sztuczna wyspa została zajęta przez rybitwy rzeczne i śmieszki.

- Działanie zrealizowaliśmy w ramach projektu „Ptasie Wyspy – kontynuacja czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków siewkowych” nr POIS.02.04.00-00-0040/18 dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, II osi priorytetowej Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna - dodaje ALAUDA.

[ZT]10405[/ZT]

[ZT]4706[/ZT]

[ZT]9839[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (3)

Nasze StronyNasze Strony

2 0

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Zapewne przyczyni sie do poprawy bioróżnorodności w naszym regionie, która jest bardzo potrzebna dla nas wszystkich, w tym także dla rolników.

08:05, 20.04.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

PliszkaPliszka

0 1

Z jednej strony stawiają sztuczne wyspy a z drugiej wycinają naturalne drzewa jak choćby ostatnio w Kruszwicy przy starej winiarni. Taka to ich polityka ekoloiczna.

08:56, 20.04.2022
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

XX

1 0

Przed napisaniem, radzę się zorientować kto jest upoważniony do wydawania decyzji na wycinkę.

16:32, 20.04.2022

OSTATNIE KOMENTARZE

DORSZ: polskie samoloty bojowe w powietrzu, zagrożenie

Nie chce absolutnie siać żadnej paniki ale proszę, żeby moja kruszwica zainteresowała się tematem zwykłych ludzi. Coraz częściej i coraz bliżej odczuwamy zagrożenie, a niestety nie otrzymujemy informacji zwrotnej, jak będziemy chronieni przez państwo i jakie przygotowania sam człowiek może poczynić. To, że w gminie nie mamy ani jednego czerwonego schronu, można dowiedzieć się z mapy schronów. A przypominam, że znajdujemy się w pobliżu i Inowrocławia i Powidza. Może warto się zastanowić, czy nie zainwestować pieniędzy w coś co uratuje ludziom życie, a budowę np. fontanny przełożyć na kolejne lata. Niestety znaleźliśmy się w takiej sytuacji, że powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Środki zainwestowane w schrony z prawdziwego zdarzenia, będą dawały poczucie bezpieczeństwa przez kolejne długie lata.

Mieszkanka

13:34, 2025-09-14

XVIII Memoriał im. Pawła Cieślaka w Kruszwicy

Widzę, że cenzura na portalu ma się dobrze. Boiskowy grajek się nie spodobał? Kółeczko wzajemnej adoracji za publiczny hajs.

Gall Anonim

20:36, 2025-09-13

Koncert UNU – Tribute to Perfect na Wzgórzu Zamkowym [F

Fajnie było posłuchać muzyki ale po 2h napie...... Walenia kijem o pralkę to już mi się znudziło. Koty i psy nawet się pochowały bo nie dało się słuchać tego. Przez 5h granie pod ten sam rytm tego samego to lekka przesada.

Xxx

08:40, 2025-09-13

Radny o skardze na Frejliszka: Nie mogłem postąpić soli

Mieszkanko dostał to będzie teraz wykonywał polecenia swego pana nie licząc się z nikim i niczym

gryf

20:13, 2025-09-11

0%