Zamknij

Hej Kruszwica! Wiadomości i wydarzenia z 26 września

06:54, 26.09.2023 Aktualizacja: 06:58, 26.09.2023
Skomentuj

Dziś jest WTOREK: Do końca roku pozostaje 96 dni.

Imieniny obchodzą: 

Amancjusz, Budziwoj, Cyprian, Dalmacjusz, Dalmacy, Damian, Euzebiusz, Kacper, Kosma, Majnard, Nila, Nilus, Teresa, Łucja, Łękomir, Łękomira

Słońce

Wschód słońca: ? 6:27      Zachód słońca: ? 18:27

Dzień trwa 12 godz. 0 min, jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 46 min. i jest dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 17 min.

Do końca astronomicznej jesieni pozostało 86 dni.

[FOTORELACJA]3214[/FOTORELACJA]

[ZT]25798[/ZT]

W kościele katolickim: 

26 września przypada wspomnienie/święto: święci męczennicy Kosma i Damian, święci męczennicy Wawrzyniec Ruiz i Towarzysze, Najświętsza Maryja Panna Leśniańska, bazylika katedralna w Kielcach.

[FOTORELACJA]3217[/FOTORELACJA]

Na świecie

Ogólnopolski Dzień Aptekarza
Święto Aptekarzy obchodzimy w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy. Święto jest dobrą okazją do tego, by odznaczyć zasłużonych przedstawicieli tego zawodu.

Światowy Dzień Antykoncepcji
W obchody tego dnia zaangażowanych jest kilkanaście organizacji pozarządowych, które za wspólny cel stawiają sobie kształtowanie świadomości seksualnej, zwłaszcza młodych ludzi.

Światowy Dzień Królika
Światowy Dzień Królika wywodzi się z Anglii, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy tych sympatycznych zwierzaków. A mają ich co niemiara – ludzie trzymają je w fatalnych warunkach, testują na nich leki i kosmetyki albo przeznaczają na mięso i futro. Święto jest okazją, by poprawić ich los.

Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)
To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

MojaKruszwica.pl na Instagramie

 

[ZT]25642[/ZT]

Cytat na dziś

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard

Ile wolnego do końca roku? 

Do końca 2023 roku pozostało jeszcze (wliczając dzisiejszy dzień) 66 dni roboczych oraz 31 dni wolnych od pracy, uwzględniając święta oraz weekendy.

[FOTORELACJA]3221[/FOTORELACJA]

Historyczna Kruszwica

Solanki, Inowrocław, nadesłał pan Jerzy Adam Kubacki (Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne).

MojaKruszwica na portalu TIK-TOK

@mojakruszwica.pl

Wieczór na Gople nadesłała Nadiia Mykhailiuk

♬ oryginalny dźwięk – mojakruszwica.pl - mojakruszwica.pl

 

MojaKruszwica na Facebooku

Nadgoplańskie (i nie tylko) Wzmianki


SPRZECZNE ZEZNANIA LEKKOATLETÓW: - Obrońca Jakuba Krzewiny, po zapoznaniu się z opinią na temat stanu zdrowia i doznanego urazu przez Sebastiana Urbaniaka, złożył wniosek o dodatkową opinię uzupełniającą. Opinia jest właśnie przeprowadzana, spodziewamy się, że powinniśmy ją otrzymać na początku października. Badamy, czy do złamania nogi doszło w taki sposób, jak przedstawił to pan Urbaniak, ponieważ wyjaśnienia obu mężczyzn są sprzeczne. Od tego będzie zależało, czy utrzymane zostaną zarzuty dla Jakuba Krzewiny, czy być może potraktujemy całe zajście jako nieszczęśliwy wypadek. Będziemy teraz sprawdzać, czy do urazu faktycznie przyczynił się pan Krzewina, czy mówiąc kolokwialnie, Urbaniak nie zrobił sobie tego sam - podkreślił w rozmowie z i.pl mjr Łukasz Kawalec.

WOPR: W wieku 94 lat odszedł na wieczną wachtę, założyciel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, autor nazwy "Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe",  Tadeusz Arpad Olszański.

SESJA SEJMIKU:  Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwalił Audyt Krajobrazowy. W poniedziałek, 25 września, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego jednogłośnie uchwalił Audyt Krajobrazowy – strategiczny dokument mający na celu ochronę priorytetowych krajobrazów regionu na przyszłe dekady. Chociaż początkowe propozycje budziły kontrowersje wśród samorządów i instytucji w Bydgoszczy, wielomiesięczne prace przyniosły pożądane efekty w postaci konsensusu. Przypomnijmy, że kiedy dokument zaprezentowano po raz pierwszy w czerwcu 2022 roku, wzbudził on sprzeciw Rady Miasta Bydgoszczy oraz Rady Gminy Nowej Wsi Wielkiej. W centrum uwagi były obawy dotyczące potencjalnych przeszkód w rozwoju Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo. Po ponownym przedstawieniu tematu pod koniec sierpnia, dalsze procedowanie zostało zawieszone dzięki interwencji radnego Romana Jasiakiewicza. W ubiegłym tygodniu wprowadzone modyfikacje w Audycie, które uwzględniają interesy projektów w Bydgoszczy, zostały pozytywnie odebrane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Poniedziałkowa dyskusja w Sejmiku skupiła się głównie na nowych zapisach, które – jak podkreślał przedstawiciel marszałka – zapewniają elastyczność rozwoju na przyszłe 20 lat. W głosowaniu Audyt Krajobrazowy uzyskał wsparcie wszystkich radnych z wyjątkiem jednego głosu wstrzymującego się. 

SPORT: Mimo początkowych trudności, zawodnicy SF Junior Nakło odnieśli znaczący sukces, pokonując AP Soccer Inowrocław 7:4. Pomimo straty 0:2, dzięki zaangażowaniu zawodników takich jak Jonatan Lipski, Adam Bednarek i Filip Warzybok, drużyna zdołała odwrócić losy meczu. Szczególne uznanie dla młodszych zawodników, dla których był to cenny czas nauki. 

ROLNICTWO: Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zawnioskował do Ministra Aktywów Państwowych o pilne podjęcie działań zmierzających do zapewnienia na stacjach odpowiedniej ilości paliwa dla rolników w okresie intensywnych prac polowych. 

SPORT:  MLKS Piast Kruszwica wygrał dwa mecze inauguracyjne III ligi. Zawodnicy MLKS Piast Kruszwica wygrali dwa mecze inauguracyjne III ligi. Pokonali UKS WDK Paterek 8:6 oraz EMDEK Bydgoszcz 8:0. Punkty dla Piasta w obu meczach zdobyli: Kamil Mańkowski (5 punktów), Grzegorz Bończak (4 punkty), Rafał Glica (3.5 punktu), Rafał Dobecki (2 punkty) oraz Marcin Kulpiński (1.5 punktu).

NASZ PATRONAT: 7 października (sobota) o godzinie 18:00 startujemy w klubowym housie przy ulicy Żeglarskiej 2 w Kruszwicy.  Będzie akustyczna muzyka, grill i piwo z kija. Na imprezę może przyjść każdy, kto lubi  muzykę, sympatycznych ludzi i szanuje dobre zwyczaje. Podczas imprezy wystąpi człowiek z gitarą Piotr Persak. Gwiazdą wieczoru będzie "Acoustic Call", grający akustycznie wersje wielu przebojów oraz muzykę autorską. Zespół tworzą świetni muzycy o dużym dorobku artystycznym, styrani latami gry w głośnych rockowych kapelach. Najnowsze ich utwory są dostępne na YouTube. Dla motocyklistów - specjalna sala wspomnieniowa minionego sezonu. Początek imprezy o godzinie 18:00.

NASZ PATRONAT: W niedzielę zakończyły się Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica-Kobylniki. Imprezę można śledzić w naszym serwisie w dziale, który został poświęcony temu wydarzeniu.

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza: W Bydgoszczy zakończyły się dwudniowe (18-19 września) obrady Komitetu Monitorującego naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, podczas których m.in. zatwierdzono kryteria wyboru projektów dotyczących wychowania przedszkolnego, edukacji i usług opiekuńczych oraz wsparcia instytucji kultury. 

WYNIKI KONKURSU: Serdecznie gratulujemy poniższym osobom, które zostały zwycięzcami naszego konkursu na MojaKruszwica.pl w ramach współpracy z Europarkiem Krasnal! ?

? Asiaa Aśka
? Monika Piotr Gumulak
? Emilia Mila
? Robert Syrek
? Bożena Jankowska
? Zbigniew Chojnacki
? Alicja Walicka
? Paulina Wrzesińska
? Aleksandra Siarkowska
? Sandra Nyk
?Filip Wiśniewski
?Martyna Simińska
?Patrycja Łabuszyńska
?Wiktoria Posadzy
?Wiktor Lewandowski

[ZT]25841[/ZT]

Komunikacja: Uczniowie dojeżdżający do szkół w Kruszwicy z Chełmc mogą się ucieszyć. Jak poinformowała radna Ewa Kaczmarek, niebawem wróci autobus, który był w Chełmcach o 7:20. - Jestem po rozmowie z Panem Arentem. Mam to obiecane. Czekamy panie Grzegorzu i dziękujemy! - napisała radna.

ROLNICTWO: W Polsce rolnictwo precyzyjne zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród dużych producentów i korporacji rolnych. Jednym z przykładów zastosowania tej metody jest firma Agrofirma KRUSZWICA, która wykorzystuje technologie informatyczne i satelitarne do optymalizacji procesów produkcyjnych. Dzięki temu firma może dokładnie kontrolować warunki uprawy i minimalizować straty związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy szkodnikami.

[ZT]25878[/ZT]

Wciąż nie jest pewne czy w okręgu bydgoskim wystartuje lista Polski Liberalnej Pawła Tanajno. W okręgu toruńskim udało się zebrać odpowiednią ilość podpisów.

Kolejny sprzęt dawnej fotografii analagowej trafił do Szkoły Rzemiosła! Zaprzyjaźnione z nami inowrocławskie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
przekazało nam dziś stary sprzęt do naszej wystawy poświęconej fotografii analogowej. Dzięki Panu Dyrektorowi Marcinowi Woźniakowi nasza wystawa wzbogaci się m.in. o dawne koreksy, kuwetę oraz lampy. Uczniowie przygotowali dziś bogatą fotorelację z wystawy fotograficznej "Podhale sprzed lat" autorstwa Leszka j. Pękalskiego. - Zapraszamy po więcej zdjęć na zawód fotograf, a Muzeum składamy serdeczne życzenia za pamięć i wspieranie naszej inicjatywy - informuje placówka.

Stary rachunek z wytwórni Makowskiego. W "Gazecie Olsztyńskiej" ukazał się wywiad z mieszkańcem Nowego Miasta Lubawskiego, Wojciecha Wegnera. Gość wywiadu opowiedział nie tylko o swojej pasji ale również licznie zgromadzonych eksponatach. Wśród nich jest rachunek  za wina i miód pitny Piast z wytwórni Henryka Makowskiego z Kruszwicy. Starsi mieszkańcy pamiętają wina już powojenne z tej winiarni.

Odwiedziny: Medalista Mistrzostw Świata 2023 Artur Mikolajczewski  w jedynce wagi lekkiej odwiedził młodszych kolegów na treningu.

 

Zniszczone banery wyborcze: W Złotnikach Kujawskich, Mogilnie i Janikowie zniszczono banery wyborcze Mikołaja Bogdanowicza. W Janikowie za ten czyn okazało się, że odpowiedzialni są nieletni.

POLSKIE WYBORY NA UKRAINIE:  Brak obwodów głosowania w Ukrainie podczas polskich wyborów

W najnowszym wykazie obwodów głosowania za granicą, opublikowanym przez Państwową Komisję Wyborczą, zauważalny jest brak miejsc przeznaczonych dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Informacja ta wywołała wiele reakcji wśród społeczności polskiej na Ukrainie oraz w kraju. Zgodnie z oficjalnymi danymi, wykaz obejmuje obwody głosowania w wielu krajach na całym świecie, umożliwiając Polakom mieszkającym za granicą uczestniczenie w krajowych wyborach. Jednakże brak miejsc do głosowania na Ukrainie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę liczną społeczność polską w tym kraju.

Nie jest jeszcze jasne, dlaczego Państwowa Komisja Wyborcza podjęła decyzję o pominięciu Ukrainy w wykazie. Może to być związane z obecną sytuacją polityczną, logistyką lub innymi kwestiami organizacyjnymi. Niemniej jednak, decyzja ta na pewno wpłynie na wielu Polaków mieszkających na Ukrainie, którzy chcieliby wziąć udział w nadchodzących wyborach. W odpowiedzi na tę sytuację, niektórzy członkowie społeczności polskiej na Ukrainie wyrazili swoje obawy i rozczarowanie. Dla wielu z nich głosowanie w wyborach to ważny akt obywatelski, który pozwala im na wyrażenie swojego zdania w kwestiach dotyczących ich ojczyzny. W najbliższych dniach oczekuje się więcej informacji na temat tej decyzji oraz ewentualnych kroków, które zostaną podjęte w celu rozwiązania tej sytuacji. 

WYBORY:  Do dnia 11 września 2023 r. utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich granic, siedzib i numerów
do dnia 15 września 2023 r. :podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika, zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich, zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych

Sondaż Marcina Palade w okręgu bydgoskim

Tragedia na Gople: 26-latek, który zginął śmiercią tragiczną pochodził z naszej gminy. Trwa śledztwo w tej sprawie. Z ustaleń służb wynika, że łodzią podróżowało więcej osób. O zdarzeniu poinformowaliśmy jako pierwsi.

KULTURA: Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza Państwa i Waszych Wychowanków na przedstawienie zrealizowane w ramach Programu Rządowego Wydarzenia Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży pt: Skąd nasz ród. Oglądając spektakl Widz przeniesie się w historyczne miejsca ze Szlaku Piastowskiego, w tym kruszwicką Mysią Wieżę i Jezioro Gopło. Oglądając historię tworzenia się Państwa Piastów pozna stroje, obyczaje i ówczesny język.

Przegrana biało-niebieskich: Gopło Kruszwica przegrało kolejne spotkanie. Tym razem pokonał biało-niebieskich Sadownik Waganiec 2:4 (1:1).

Nagrody dla muzealników regionu Kujawsko-Pomorskiego

Wyróżnienie dla najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie.

Statuetki Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku wręczone 12 września przez Sławomira Kopyścia i Małgorzatę Taranowicz.

Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że nagrody to podziękowanie za projekty ukazujące historię regionu.

W kategorii Wystawa: główna nagroda dla Muzeum im. ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu; wyróżnienia dla Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

W kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza: wyróżnienia dla publikacji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.

W kategorii Edukacja i Regionalizm: wyróżnienia dla Muzeum Solca w Solcu Kujawskim i Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Honorowa statuetka dla Ireny Borowczak z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy za wieloletnią działalność.

[FOTORELACJA]3199[/FOTORELACJA]

WYBORY: Kolejny znany polityk odwiedzi nasz region w związku z kampanią wyborczą do parlamentu. Patryk Jaki, europarlamentarzysta Suwerennej Polski, pojawi się na kilku spotkaniach w miejscowościach naszego regionu i w samym Inowrocławiu. 11 października polityk odwiedzi kolejno Kruszwicę, Mogilno i Żnin. Dzień później z Patrykiem Jakim spotkać się będą mogli mieszkańcy Gniewkowa, a w ostatnim dniu kampanii wyborczej - 13 października, polityk pojawi się w Pakości, a potem w Inowrocławiu.

MOJAKRUSZWICA.PL TWITTER: 

 

[ZT]25641[/ZT]

[FOTORELACJA]3192[/FOTORELACJA]

Poranny felieton

Czarnek to najmniejszy problem polskiej szkoły | Kultura poświęcona

Czy pomimo upływu 20 lat od premiery „Dnia świra” los polskiego nauczyciela nadal nie przypomina życia Adasia Mauczyńskiego? W dzisiejszym odcinku „Kultury poświęconej” krytykujemy edukację domową, krytykujemy prywatne szkolnictwo, krytykujemy wreszcie dziwne wynalazki w rodzaju „Szkoły w chmurze”. Z pozycji konserwatywnych i republikańskich optujemy za reformą szkoły publicznej, wzywając do stworzenia ponadpartyjnej Komisji Edukacji Narodowej.

[ZT]25899[/ZT]

[ZT]25894[/ZT]

Budżet na 2024 rok. Więcej pieniędzy dla wojska, mniej dla szkół

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Zakłada on wydatki na poziomie 848 mld zł (23,2% PKB) oraz deficyt wynoszący 164,4 mld zł (4,5% PKB). Nominalnie jest to największy budżet i największy deficyt, co nie powinno zaskakiwać ze względu na wzrost PKB, stosunkowo wysoką inflację oraz niepewną sytuację gospodarczą i geopolityczną. Najwięcej środków rząd planuje przeznaczyć na obowiązkowe świadczenia społeczne, obronę narodową i rodzinę. W stosunku do 2019 r. najbardziej mają wzrosnąć wydatki na ochronę zdrowia, a najmniej na kulturę i pomoc społeczną.

Filary budżetu

Każdy projekt budżetu opiera się na pewnych założeniach makroekonomicznych, które odzwierciedlają przewidywania rządu dotyczące sytuacji gospodarczej w nadchodzącym roku. Według Ministerstwa Finansów PKB Polski ma w 2024 r. wzrosnąć o 3% w ujęciu realnym, co sytuowałoby Polskę w szybciej rozwijającej się części UE, jednak nie w ścisłej czołówce.

Ponadto rząd zakłada inflację na poziomie 6,6% oraz bezrobocie rejestrowane na poziomie 5,2%, co oznacza spowolnienie wzrostu cen przy jednoczesnym utrzymaniu obecnego poziomu bezrobocia. Dla porównania Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje średnią inflację na poziomie 7,9%, wzrost PKB o 2,2% oraz bezrobocie na poziomie 5,5%. Z założeń przyjętych przez rząd wyłania się zatem stosunkowo pozytywny obraz sytuacji gospodarczej w przyszłym roku.

Kolejny istotny element projektu budżetowego to poziom deficytu, który w 2024 r. ma sięgnąć niemal 165 mld zł. Jest to drugi największy deficyt (jako % PKB) od 2015 r. Tylko u szczytu pandemii w 2020 r. wynosił on więcej. Relatywnie wysoki poziom deficytu jest przede wszystkim konsekwencją wzrostu wydatków państwa.

Premier Mateusz Morawiecki wskazuje, że wydatki w 2024 r. będą skoncentrowane wokół 3 głównych filarów: bezpieczeństwa, programów społecznych i ochrony zdrowia. Jeśli spojrzymy na to, jak mają się zmienić wydatki budżetu państwa na poszczególne sfery w 2024 r. w stosunku do 2019 r., to rzeczywiście okaże się, że w ujęciu nominalnym najbardziej wzrosną wydatki na ochronę zdrowia, obronę narodową i rodzinę.

Rząd na wszystkie te dziedziny ma zamiar przeznaczyć ponad 2 razy (w przypadku ochrony zdrowia ponad 3 razy) więcej środków niż 5 lat temu. Chociaż na pierwszy rzut oka może to wyglądać na znaczący wzrost, to w ujęciu realnym, tj. po uwzględnieniu inflacji, przestaje być on tak imponujący. Inflacja skumulowana w tym czasie wyniesie zapewne ok. 50% (według danych GUS-u już teraz od stycznia 2019 r. wynosi ponad 40%).

Wydatki na 3 filary wskazane przez premiera mają stanowić ok. 25% całego budżetu państwa w 2024 r. Koszty finansowania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych to 1/5 całego budżetu. Ich wartość ma wzrosnąć dwukrotnie od 2019 r. Oprócz tego zdecydowanie wzrośnie koszt obsługi długu publicznego, który ma stanowić 8% budżetu w 2024 r.

Należy zaznaczyć, że powyższe liczby uwzględniają jedynie tę część wydatków na poszczególne obszary, która bezpośrednio podlega rządowi w ramach budżetu państwa. Kiedy premier Mateusz Morawiecki mówił o wydatkach na poziomie 190 mld zł na służbę zdrowia lub 158 mld zł na obronę narodową, to uwzględniał również pozabudżetowe środki finansowania (przede wszystkim chodzi o składki na NFZ, które są głównym źródłem finansowania służby zdrowia w Polsce, oraz Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych). Bezpośrednie wydatki budżetu państwa na ochronę zdrowia mają w 2024 r. wynieść niecałe 30 mld zł, a na wojsko nieco poniżej 100 mld zł.

Kto straci w tym roku?

Jasne jest również to, które obszary wydatkowania nie należą do priorytetów rządu. Wzrost wydatków w latach 2019-2024 na wymiar sprawiedliwości, kulturę, oświatę i bezpieczeństwo wewnętrzne ma oscylować w okolicach 70%. Biorąc pod uwagę skumulowaną inflację na poziomie 40%, można uznać, że realne nakłady nieznacznie wzrosną, co najpewniej wynika przede wszystkim z postępującego rozwoju gospodarczego oraz rosnących pensji w sektorze prywatnym.

Wydatki na naukę i szkolnictwo wyższe oraz pomoc społeczną wzrosną o mniej niż 40% od 2019 r., co po uwzględnieniu inflacji oznacza realny spadek nakładów na te sfery z budżetu państwa. O ile trudno znaleźć dobre strony mniejszego wydatkowania na naukę i szkolnictwo wyższe, o tyle w przypadku pomocy społecznej sytuacja nie jest jednoznaczna.

Spadek wydatków na pomoc społeczną może być konsekwencją poprawy sytuacji materialnej niektórych osób – przekroczenia progu uprawniającego do zasiłku, znalezienia pracy – co należałoby postrzegać pozytywnie. Oczywiście nie zmienia to faktu, że sytuacja niektórych osób korzystających z pomocy społecznej mogła ulec pogorszeniu w związku ze stagnacją wydatków państwa w tym zakresie.

Zmieniające się priorytety rządu dostrzeżemy również, gdy przeanalizujemy to, jak zmieniał się udział poszczególnych kategorii wydatków w całym budżecie państwa na przestrzeni lat. W przyszłym roku udział wydatków na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ma wzrosnąć o ok. 4 punkty procentowe w stosunku do 2023 r., jednak ten wzrost de facto oznacza powrót do sytuacji sprzed pandemii. Trudno zatem postrzegać wzrost wydatków w tym zakresie jako przeniesienie ciężaru budżetu w kierunku obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Chodzi raczej o podtrzymanie poziomu zaangażowania państwa, do którego wyborcy byli przyzwyczajeni przed wyborami.

Polska obronnością stoi

Najbardziej jaskrawa jest zmiana udziału wydatków na obronę narodową. Chociaż w 2024 r. wydatki będą największe w historii (nominalnie), to ich udział w całym budżecie był większy w 2023 r. o 1 punkt procentowy. Mimo tego wydatki na obronę narodową w przyszłym roku będą stanowiły znacznie większą część całego budżetu, niż było to przed pandemią. To oczywiste, że jedną z konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę jest zwiększenie znaczenia wydatków na zbrojenia w budżecie Polski. Najpewniej jest to najistotniejsza zmiana budżetowa na przestrzeni ostatniej kadencji. Czas pokaże, na ile jest ona trwała.

Oprócz wydatków na obronę narodową większy udział w budżecie w 2024 r. w stosunku do 2019 r. będą miały również wydatki na ochronę zdrowia i rodzinę, których udział ma wzrosnąć o ok. 1,5 punktu procentowego. Wzrost znaczenia tych kategorii jest spójny z priorytetami rządu wskazanymi w trakcie konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego. Wydatki na rodzinę i ochronę zdrowia mają w przyszłym roku wzrosnąć zarówno nominalnie, jak i relatywnie do innych wydatków państwa.

Zwiększenie znaczenia niektórych kategorii wydatków musi wiązać się ze spadkiem znaczenia innych. W planowanym budżecie udział wydatków na oświatę, naukę i szkolnictwo wyższe, kulturę, bezpieczeństwo wewnętrzne, wymiar sprawiedliwości i administrację spadnie w stosunku do poprzednich lat.

Na żadną z tych kategorii rząd nie przeznaczy jednak mniej pieniędzy niż w 2023 r. Niemniej, biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki wzrost dochodów i wydatków państwa, można spodziewać się, że niektórzy pracownicy „budżetówki” mogą poczuć się odstawieni na boczny tor.

***

Chociaż budżet na 2024 r. z pewnością będzie ulegał pewnym zmianom w miarę upływu czasu, to ogólny kierunek przyjęty przez rząd powinien zostać ten sam. Głównym kosztem strategii 3 filarów jest stagnacja potencjału intelektualnego polskiej młodzieży i potencjału naukowego polskich uczelni. Nie należy również liczyć na lepszą dostępność do kultury lub przyspieszenie postępowań sądowych.

Przyjęty przez rząd projekt budżetu odzwierciedla zarówno nadchodzące wybory parlamentarne, jak i klimat czasów, w których przyszło nam żyć. Wskutek pandemii światło dzienne ujrzały narastające od wielu lat problemy służby zdrowia, a utrudniony dostęp do lekarzy przyczynił się do powstania długu zdrowotnego.

Wojna za naszą wschodnią granicą podważyła poczucie bezpieczeństwa i ostatecznie pogrzebała narrację o końcu historii, tryumfie demokracji i pokoju. Rząd w projekcie budżetu na 2024 r. podąża z nurtem tych trendów przed wyborami i wzmacnia jednocześnie świadczenia rodzinne, które przyniosły mu zwycięstwo w przeszłości.

Klub Jagielloński

O autorze:

Jakub Terlikowski

Studiuje Politics, Philosophy and Economics (PPE) na University College London.

[ZT]25932[/ZT]

[ZT]25930[/ZT]

(materiał redakcyjny, fot. GDDKiA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc

Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?

Vlad Palovnik

22:14, 2025-07-01

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

Agnieszka

19:12, 2025-07-01

O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie

Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄

12:51, 2025-07-01

Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na

Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.

...

08:55, 2025-07-01

0%