Zamknij

Jakie zastosowanie ma śruba kulowa?

reklama + 11:50, 05.05.2023 Aktualizacja: 11:51, 05.05.2023

Śruby kulowe zyskują coraz większe uznanie i popularność, nie tylko w warsztatach specjalistycznych, ale także w domu. Najczęściej jednak wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu. Okazują się bowiem przydatne wszędzie tam, gdzie liczy się zapewnienie kontroli nad ruchem siłownika przy niskim tarciu. Wśród zastosowań wymienia się zastosowanie w obrabiarkach, robotach i precyzyjnym sprzęcie montażowym, a śruby kulowe o wysokiej precyzji – przy produkcji półprzewodników. Jaka jest charakterystyka tych śrub?

Charakterystyka śrub kulowych

Śruby kulowe zaliczane są najczęściej w ofertach producentów do działu technika liniowa. Dzięki swojej budowie i obecności specjalnej nakrętki tworzą przekładnię kulową. Śruba toczna zakończona jest precyzyjnie wykonanym gwintem kulowym, który współpracuje z nakrętką kulową. Cały mechanizm zazwyczaj poddawany jest obróbce termicznej w procesie produkcji, czego efektem jest wysoka jakość wykonania. Śruby toczne doprowadzają do zmiany ruchu obrotowego w ruch liniowy. Możliwe jest to przez obecność odpowiedniej nakrętki i elementów tocznych.

Śruba kulowa wraz z nakrętką i przekładnią kulową z powodzeniem być zastosowana w wielu dziedzinach przemysłu podobnie jak śruba mikrometryczna, śruba trapezowa czy inne śruby nierdzewne. Modele o średnicy 120 mm mogą być wykorzystywane w dużych maszynach przemysłowych Z kolei śruba kulowa w mniejszym rozmiarze sprawdza się w urządzeniach precyzyjnych oraz niewielkich. Przekładnie kulowe i inne jej elementy pozwalają na pracę maszyn i obrabiarek CNC. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru śruby kulowej i jej eksploatacji?

Śruby kulowe znane są także jako pociągowe, stosowane przede wszystkim w osiach pionowych urządzeń, które wymagają dużej precyzji pozycjonowania i płynności pracy przy wysokich prędkościach. Ich główną zaletą jest wysoka sprawność w porównaniu do śrub trapezowych. Co istotne, wysoka sprawność nie umożliwia jednak zachowania samohamowności układu. Dlatego też koniecznie należy stosować dodatkowe zabezpieczenia – najczęściej jest to specjalny hamulec. 

Dobór śrub kulowych jest dosyć prosty, wymaganych jest kilka głównych parametrów:

- długość robocza,
- prędkość liniowa,
- długość całkowita,
- obciążenie,
- charakterystyka i pozycja pracy,
- rodzaj łożyskowania. 

W przypadku, gdy występują bardzo duże prędkości i duże długości robocze, sprawa nieco się komplikuje. W takiej sytuacji niezbędne jest wybranie złotego środka pomiędzy średnicą a skokiem gwintu, aby uzyskać odpowiednie gabaryty przekładni kulowej. W trakcie użytkowania mechanizmu należy zwracać uwagę na ewentualnie występujący hałas i możliwe wibracje pochodzące z nierównej pracy nakrętki kulowej albo nie osiowej śruby. W razie wystąpienia jednego lub drugiego należy szybko reagować, by wyeliminować następstwa spowodowane uszkodzoną śrubą, lub nakrętką kulową.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%