Zamknij

Zastoje limfatyczne – objawy i przyczyny. Czy endermologia to skuteczny sposób na pozbycie się opuchlizny?

art. sponsorowany + 08:35, 14.09.2023 Aktualizacja: 08:35, 14.09.2023

Z zastojami limfatycznymi, czyli nadmiernie odkładającą się limfą pod skórą, borykają się głównie kobiety, choć niekiedy dotyka ona także mężczyzn. Charakterystyczne obrzęki, które pojawiają się najczęściej na dolnych lub górnych kończynach, nie tylko nie dodają uroku, ale mogą też utrudniać poruszanie się i powodować dolegliwości bólowe. Na szczęście z zastojami limfatycznymi można walczyć i tym samym skutecznie poprawiać sobie komfort życia. Co poza aktywnością fizyczną i dietą można zrobić? O tym opowie nam ekspert w Klinice Neonia w Krakowie 

Czym są zastoje limfatyczne i jakie są ich objawy? 

Zastoje limfatyczne, które nazywane są także obrzękiem limfatycznym lub limfodemią, to nieprawidłowe gromadzenie się płynu limfatycznego w tkankach pod skórą. Czym jest limfa? To żółto zabarwiony płyn ustrojowy, który krąży w naczyniach limfatycznych i transportuje białka, limfocyty, enzymy i cytokiny. Gdy dojdzie do wzrostu stężenia tych substancji w limfie, pojawia się obrzęk limfatyczny górnych – a znacznie częściej – dolnych kończyn. 

Zastoje limfatyczne skutkują ponadto stanami zapalnymi, które wywołują z kolei proliferację, czyli namnażanie tkanki tłuszczowej i zwłóknienia. Choć najbardziej charakterystycznym objawem zastojów jest powstawanie obrzęków, które w przypadku obrzęku kończyn dolnych obejmują całą stopę łącznie z palcami i kostkami, zaniepokoić powinny też wybrzuszenia i wklęśnięcia zlokalizowane na skórze. Dla pacjentów, u których zdiagnozowano zastoje limfatyczne szczególnie uciążliwe jest ponadto uczucie ciężkości lub ucisku, stwardnienie skóry, a niekiedy ból i trudności w poruszaniu się. 

Przyczyny powstawania zastojów limfatycznych 

Zastoje limfatyczne dzieli się na: 

  • zastoje pierwotne, 
  • zastoje wtórne.  

Obrzęk pierwotny może pojawiać się od urodzenia lub ujawnić w późniejszym okresie życia np.  w czasie dojrzewania. Co więcej, nie ma szczególnych powodów upośledzenia pracy układu limfatycznego. Zastoje limfatyczne wtórne są zaś efektem przerwania drożności układu limfatycznego, co może być spowodowane zarówno urazem, jak i infekcjami lub wynikać z radioterapii i chorób nowotworowych, a także być następstwem przebytych zabiegów chirurgicznych. Warto przy tym zaznaczyć, że duży wpływ na powstawanie obrzęków ma także mała aktywność fizyczna. 

Jak sobie radzić z zastojami limfy? 

Zastój limfy dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, jest problemem nie tylko natury zdrowotnej, ale i estetycznej. Opuchnięte kostki, charakterystyczne tzw. kwadratowe palce i zmiany skórne nie dodają bowiem uroku kobiecym nogom. Jak sobie z nim i radzić? Najlepiej kompleksowo tj. łącząc aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, odpowiednią pielęgnację skóry, kompresję oraz dedykowane temu problemowi zabiegi.  

Aktywność fizyczna ma za zadanie wzmocnić układ limfatyczny i przez to poprawić przepływ limfy. Regularne spacery, jazda na rowerze, pływanie pomagają ponadto zachować szczupłą sylwetkę i właściwą wagę ciała, co zmniejsza ryzyko zastojów limfy. Dieta powinna być zaś bogata w warzywa i owoce. Należy unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw, wybierać tłuszcze roślinne, pić odpowiednią ilość wody. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Konieczne jest jej nawilżanie i zapobieganie zadrapaniom, bo może to nasilić zastoje limfatyczne. W miejscach, w których powstają obrzęki warto zastosować także kompresję, czyli ucisk za pomocą specjalnie dedykowanych bandaży lub pończoch.   

Zabiegi wspomagające likwidowanie zastojów limfatycznych 

Doskonałe rezultaty w walce z zastojami limfatycznymi przynosi także drenaż limfatyczny https://neonia.com.pl/drenaz-limfatyczny/ oraz endermologia. Na czym polegają i czym różnią się te dwa zabiegi? Drenaż limfatyczny polega na uciskaniu i pocieraniu skóry przy wykorzystaniu różnych technik i specjalistycznych ruchów w sposób, który ma przepchnąć nagromadzoną limfę. Dzięki temu dochodzi do poprawy jej przepływu i likwidacji obrzęków. Masaż w drenażu limfatycznym wykonuje się co do zasady ręcznie, a zatem wymaga on sprawnej manualnej pracy specjalisty.  

Endermologia to nic innego jak drenaż limfatyczny, który wykonywany jest przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Umożliwia ono jednoczesne wykorzystanie pracy precyzyjnych rolek masujących i zjawiska podciśnienia, które zasysa fałd skóry. Przez połączenie masażu i ciśnienia możliwe jest bardziej efektywne pobudzanie krwi i limfy. Dodatkowym atutem endermologii jest zwiększenie syntezy włókien kolagenowych, dzięki czemu staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Usprawnienie procesów detoksykacyjnych wpływa ponadto pozytywnie na przemianę materii. 

Drenaż limfatyczny – czy to wykonany ręcznie, czy za pomocą specjalistycznego aparatu – aby skutecznie zmniejszał zastoje limfatyczne należy wykonywać regularnie. Zaleca się wykonanie serii około dziesięciu zabiegów, najlepiej dwa do trzech razy w tygodniu. Aby podtrzymać efekt, warto także poddawać się np. endermologii raz w miesiącu. 

Zastoje limfatyczne na twarz 

Zastój limfy może wystąpić także na twarzy, powodując m.in. obrzęki pod oczami lub skóry na policzkach. Doskonałym sposobem na pozbycie się nieestetycznej opuchlizny jest także i w tym przypadku endermologia. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnej głowicy, która delikatnie, ale poprzez podciśnienie masuje twarz, nie tylko pobudzając krążenie limfy, ale też syntezę włókien kolagenowych. Endermolift pomaga zatem nie tylko zredukować obrzęki, ale także pozbyć się drobnych zmarszczek i wygładzić skórę.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%