Zamknij
REKLAMA

Naprawa elektroniki – opłacalna czy już nie?

14.10, 24.08.2022 Materiał partnera
Skomentuj

Jeżeli jeszcze nie mamy takiej świadomości, koniecznie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że producenci urządzeń elektronicznych dokładają wszelkich starań, by ich naprawa w żadnym stopniu nie była opłacalną.

Jeżeli jeszcze nie mamy takiej świadomości, koniecznie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że producenci urządzeń elektronicznych dokładają wszelkich starań, by ich naprawa w żadnym stopniu nie była opłacalną. Warto wiedzieć o tym, że aktualnie nowoczesny sprzęt elektroniczny projektowany jest w taki sposób, który znacznie ułatwia działania serwisowe. Bardzo często wiąże się to ze skomplikowanym demontażem, który doprowadza do tego, że wszystkie podejmowane czynności serwisowe bywają dość ryzykowne, ale jednocześnie pracochłonne i drogie. Jak to jednak wygląda w praktyce? Naprawa elektroniki dzisiejszych czasach bywa jeszcze opłacalna? Czy być może od razu, kiedy nasz sprzęt elektroniczny ulegnie awarii, powinniśmy udać się do sklepu i zakupić nowe urządzenie? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Celowe działania, które zniechęcają do naprawy

Wspomnieliśmy już o tym, że producenci sprzętów elektronicznych projektują je w ten sposób, by znacznie utrudniać wszelkie prace serwisowe i tym samym dążą do tego, by naprawa elektroniki zupełnie była nieopłacalna. Przyczyną tego jest tworzenie sprzętów, które wymagają skomplikowanego demontażu, ze względu na to, że znajdziemy tam sporo klejonych i zalewanych części. Tym samym, jak już wspomnieliśmy, różne prace serwisowe i naprawcze bywają ryzykowne, a jednocześnie niezwykle pracochłonne a tym samym drogie. Ponadto producenci sprzętu elektronicznego dążą do nadmiernej miniaturyzacji i jednocześnie integracji podzespołów. Oznacza to więc, że, nawet jeżeli dojdzie do uszkodzenia nieznacznego Drobiazgu w naszym urządzeniu elektrycznym, bardzo często jesteśmy zmuszeni do wymiany innych elementów. Jak nietrudno się domyślić, wtedy też ponosimy większe koszty i naprawa elektroniki w naszym rozumieniu schodzi na dalszy plan. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku, kiedy decydujemy się na to, by naszemu urządzeniu dać drugie życie, spotka nas kolejne rozczarowanie – niekiedy nie znajdziemy wsparcia serwisowego w przypadku starszych modeli różnych urządzeń elektronicznych ze względu na brak części zamiennych i najróżniejszych podzespołów.

[ZT]21202[/ZT]

Współczesny marketing

Skoro wiemy już, że producenci sprzętu elektronicznego dążą do tego, by napędzać konsumpcjonizm, oferując nam drogie rozwiązania związane z czynnościami naprawczymi serwisowymi, powinniśmy mieć świadomość tego, że przyczyną tego są prowadzone kampanie marketingowe. Jeżeli przeanalizujemy działania tego typu, zauważymy, że spotykamy się z czynnościami, które napędzają przeświadczenie, że istnieje mocno nieprzydatność sprzętów starszej generacji i tym samym jesteśmy pod presją zakupu nowych urządzeń. Bardzo często, nawet jeżeli nasz sprzęt działa poprawnie, kampanie marketingowe usilnie przekonują nas do tego, że zakupione niedawno urządzenia nie wpisują się w aktualne trendy, stanowią przestarzałe rozwiązanie, a tym samym powinniśmy zainwestować w najnowsze rozwiązania. Zatem tym tropem myślenia dochodzimy do wniosku, że jeżeli na sprzęt ulegnie awarii, od razu kupujemy nowe urządzenie, zamiast udać się do serwisu lub nawet bardzo często skorzystać także z gwarancji producenta. Jednak należy pamiętać, że tego typu nawyki konsumenckie oraz działania marketingowe zupełnie wykluczają działalność serwisową i nie sprzyjają odnawianiu urządzeń. Tym samym doprowadzamy do tego, że zwiększamy produkcję odpadów elektronicznych, które w zatrważającym tempie zalewają naszą planetę.

Naprawa elektroniki a działania pogwarancyjne

Warto wiedzieć o tym, że jeżeli uda nam się znaleźć solidny serwis, który specjalizuje się nawet w skomplikowanych działania, naprawa elektroniki może okazać się opłacalne. Tego typu działania świetnie sprawdzają się szczególnie w przypadku droższych sprzętów. Inwestycja w nowe urządzenia, kiedy dotychczasowe uległo jakiejś awarii, wiązałaby się ze sporym wydatkiem. Dlatego też zawsze warto zwrócić uwagę na serwis, który proponuje nam solidna działania, dodatkowo objęte gwarancją. Niewątpliwym atutem okaże się także bezpłatna diagnoza, dzięki której będziemy mogli ostatecznie zdecydować, czy naprawa elektroniki w tym przypadku bywa dla nas opłacalna i chcemy się jej podjąć, czy być może zdecydujemy się na inwestycję w nowe urządzenia.

[ZT]21223[/ZT]

[ZT]21216[/ZT]

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%