Zamknij

Przesyłki do Anglii po Brexicie. Co się zmieniło?

08:28, 17.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:30, 17.11.2022

Na terenie Unii Europejskiej międzynarodowe przesyłki kurierskie traktowane są jak krajowe, co oznacza, że nie wymagają zapłaty podatku ani oclenia. Pozwala to nie tylko uniknąć formalności, ale również szybciej zrealizować zlecenie. Brexit sprawił, że niestety to wygodne prawo nie dotyczy już Wielkiej Brytanii. Zarówno Polacy wysyłający na Wyspy paczki do swoich rodzin i przyjaciół, jak i rodzimi przedsiębiorcy eksportujący towary do Wielkiej Brytanii przez pewien czas żyli w niepewności, jak zmienią się zasady wysyłki przesyłek. Do jakich modyfikacji doszło po Brexicie? Czy wysyłka do Anglii wymaga oclenia, podobnie jak inne przesyłki międzynarodowe realizowane poza teren UE?

 

Eksport bez dodatkowych opłat zależnie od pochodzenia towaru

Chociaż Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, wciąż pozostaje z nią w silnych relacjach gospodarczych i prawnych. Dzięki temu przesyłki do Anglii i innych krajów tworzących Zjednoczone Królestwo są traktowane nieco inaczej na podstawie specjalnych umów. Import oraz eksport towarów na wyspę realizowane przez państwa Unii Europejskiej odbywają się bez dodatkowych opłat celnych, ale tylko pod jednym warunkiem. Zasada ta dotyczy wyłącznie towarów wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej lub samej Wielkiej Brytanii. Dlatego wysyłka do Anglii wymaga potwierdzenia, że towar ma właśnie takie pochodzenie.

Niezbędna dokumentacja

Jeśli chodzi o paczki niehandlowe wysyłane do Wielkiej Brytanii, na przykład prezenty do wartości 39 £, nie podlegają one opłacie celnej ani opodatkowaniu VAT niezależnie od pochodzenia towaru. To samo dotyczy transakcji sprzedażowych pomiędzy osobami fizycznymi, które nie są podmiotami gospodarczymi.

Co innego w przypadku przedsiębiorców i paczek o wyższej wartości. Zostaną one objęte cłem, jeżeli pochodzą z kraju trzeciego. Przedsiębiorca wysyłający paczkę do Wielkiej Brytanii musi przygotować poza listem przewozowym fakturę z wymaganymi informacjami, do których zaliczają się:

  • Numer EORI – nadawany przez Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Posiadają go wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące eksport poza Unią Europejską.
  • Kraj pochodzenia przedmiotu – wymagany, by uniknąć cła. 
  • Incoterms – zgodnie z zasadami Incoterms informacje na fakturze muszą dotyczyć miejsca dostarczenia towaru, podmiotu który organizuje i opłaca transport, podmiotu odpowiedzialnego za ubezpieczenie towarów, podmiotu zajmującego się procedurami celnymi.
  • Deklarowana wartość towaru – zgodna ze stanem faktycznym.

Oprócz tego wymagana jest dodatkowa dokumentacja:

  • druk pełnomocnictwa do odprawy celnej, 
  • oświadczenie eksportera, 
  • faktura handlowa lub faktura proforma,
  • oświadczenie o pochodzeniu towaru sporządzone w dwóch językach.

Platforma wysyłkowa Apaczka – tani i wygodny sposób na wysyłki do Wielkiej Brytanii

Ceny przesyłek do Wielkiej Brytanii, podobnie jak innych przesyłek międzynarodowych są relatywnie wysokie, dlatego warto skorzystać platformy wysyłkowej, takiej jak Apaczka – https://www.apaczka.pl/. Ten broker kurierski kierujący swoją ofertę głównie do biznesu. W jednym miejscu gromadzi oferty wszystkich wiodących przewoźników oferujących wysyłki do Wielkiej Brytanii i pozwala znaleźć najtańszą. Właściciele sklepów internetowych mogą liczyć na szereg udogodnień dzięki integracji platformy z własnym sklepem!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%