Na terenie Unii Europejskiej międzynarodowe przesyłki kurierskie traktowane są jak krajowe, co oznacza, że nie wymagają zapłaty podatku ani oclenia. Pozwala to nie tylko uniknąć formalności, ale również szybciej zrealizować zlecenie. Brexit sprawił, że niestety to wygodne prawo nie dotyczy już Wielkiej Brytanii. Zarówno Polacy wysyłający na Wyspy paczki do swoich rodzin i przyjaciół, jak i rodzimi przedsiębiorcy eksportujący towary do Wielkiej Brytanii przez pewien czas żyli w niepewności, jak zmienią się zasady wysyłki przesyłek. Do jakich modyfikacji doszło po Brexicie? Czy wysyłka do Anglii wymaga oclenia, podobnie jak inne przesyłki międzynarodowe realizowane poza teren UE?
Chociaż Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, wciąż pozostaje z nią w silnych relacjach gospodarczych i prawnych. Dzięki temu przesyłki do Anglii i innych krajów tworzących Zjednoczone Królestwo są traktowane nieco inaczej na podstawie specjalnych umów. Import oraz eksport towarów na wyspę realizowane przez państwa Unii Europejskiej odbywają się bez dodatkowych opłat celnych, ale tylko pod jednym warunkiem. Zasada ta dotyczy wyłącznie towarów wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej lub samej Wielkiej Brytanii. Dlatego wysyłka do Anglii wymaga potwierdzenia, że towar ma właśnie takie pochodzenie.
Jeśli chodzi o paczki niehandlowe wysyłane do Wielkiej Brytanii, na przykład prezenty do wartości 39 £, nie podlegają one opłacie celnej ani opodatkowaniu VAT niezależnie od pochodzenia towaru. To samo dotyczy transakcji sprzedażowych pomiędzy osobami fizycznymi, które nie są podmiotami gospodarczymi.
Co innego w przypadku przedsiębiorców i paczek o wyższej wartości. Zostaną one objęte cłem, jeżeli pochodzą z kraju trzeciego. Przedsiębiorca wysyłający paczkę do Wielkiej Brytanii musi przygotować poza listem przewozowym fakturę z wymaganymi informacjami, do których zaliczają się:
Oprócz tego wymagana jest dodatkowa dokumentacja:
Ceny przesyłek do Wielkiej Brytanii, podobnie jak innych przesyłek międzynarodowych są relatywnie wysokie, dlatego warto skorzystać platformy wysyłkowej, takiej jak Apaczka – https://www.apaczka.pl/. Ten broker kurierski kierujący swoją ofertę głównie do biznesu. W jednym miejscu gromadzi oferty wszystkich wiodących przewoźników oferujących wysyłki do Wielkiej Brytanii i pozwala znaleźć najtańszą. Właściciele sklepów internetowych mogą liczyć na szereg udogodnień dzięki integracji platformy z własnym sklepem!
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Kto poniesie koszty sądowe? Gmina czy pan radny? I tak sobie myślę, że będzie to najgorszy sezon radnych: pokrzyczeli, kasę wzięli i nic nie zrobili. No i jak się macie wyborcy?
Git parufka
00:41, 2025-07-10
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski na burmistrza kruszwicy naprawdę nie pozwoli nigdy żeby szkoły lub inne inwestycje były zamykanie naprawdę szacunek dla niego bo to jest człowiek na którym można zawsze polegać .
Mieszkaniec gminy Kr
22:50, 2025-07-09
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski szacunek dla ciebie masz dobre słowo i jestem za wszystkim walczysz o wszystko jak i o szkoły tak i o różne inwestycje naprawdę szacunek.
Mieszkaniec gminy Kr
22:47, 2025-07-09
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski ma rację wielki szacunek dla niego. Niech każdy da opinię na temat czy jest potrzebny PTTK czy nie ale moim zdaniem jest bo jednak jest duże zaangażowanie rowerzystów i coś cię dzieje w kruszwicy naprawdę Pan Dariusz Zdziarski ma dobre słowo jak zawsze popieram go .
Mieszkaniec Kruszwic
22:45, 2025-07-09