Dziś interwencję w tej sprawie podjął w Komisji Europejskiej europoseł Kosma Złotowski. – Europejscy producenci z branży chemicznej nie są w stanie konkurować z firmami spoza UE, zwłaszcza z Turcji, które mogą dostarczać sodę kalcynowaną na unijny rynek po znacznie niższych cenach, ponieważ nie muszą spełniać rygorystycznych norm emisyjnych ani środowiskowych – napisał parlamentarzysta w ramach pytania priorytetowego. Złotowski domaga się działań mających na celu wyrównanie szans dla europejskich producentów oraz wycofania regulacji osłabiających konkurencyjność unijnego przemysłu chemicznego.
Jednym z doraźnych rozwiązań poprawiających konkurencyjność mogłoby być wprowadzenie ceł na sodę importowaną z Turcji. Kilka dni temu europejska organizacja przemysłu chemicznego Cefic podsumowała rok 2023. W swoim raporcie wskazuje, że Unia Europejska staje się niekonkurencyjna w porównaniu z firmami ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Bliskiego Wschodu.
Jako przykład podano ceny etylenu, który w UE jest 3,2 razy droższy niż w USA. Szacuje się, że szeroko rozumiany przemysł chemiczny zatrudnia w UE 1,2 mln pracowników, co stanowi około 12% całkowitego zatrudnienia w sektorze przemysłowym. W ciągu roku obroty branży w UE spadły o blisko 100 mld euro, osiągając poziom 655 mld euro. W 2023 roku Polska była siódmym największym producentem chemii w Unii Europejskiej.
[ZT]39460[/ZT]
[ZT]39430[/ZT]
[ZT]39436[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz