Zamknij

Burmistrz Kruszwicy jednym z adresatów skargi wysyłanej w całym kraju

15:58, 08.02.2023 DJ Aktualizacja: 16:08, 08.02.2023
Skomentuj

Podczas styczniowej Rady Miejskiej w Kruszwicy radni zdecydowali o uznaniu skargi na działalność burmistrza za bezpodstawną. W połowie grudnia do Urzędu Miejskiego w Kruszwicy wpłynęła skarga sporządzona przez Annę Woźnicką z Łodzi. Powołując się na przepisy prawne zasugerowała w skardze, że gmina Kruszwica nie pozwala na swobodny dostęp do informacji wchodzących w skład planu zagospodarowania przestrzennego i powinien to zmienić.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji  zarzuty sformułowane w piśmie uznała za bezpodstawne i bezzasadne ponieważ miasto nie utajniło planów zagospodarowania przestrzennego.

Identyczne pismo zostało wysłana do innych gmin w Polsce. Z uwagi na konieczność odpowiedzi każda z gmin będzie musiała przesłać wyjaśnienia na pismo nadawcy.

[FOTORELACJA]2844[/FOTORELACJA]

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po udzieleniu wyjaśnień pracowników referatu Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Kruszwicy stwierdza, że  Gmina Kruszwica udostępnia zbiory danych przestrzennych dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług danych przestrzennych, w tym usługi pobierania, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Usługa pobierania, o której mowa wyżej, umożliwia pobieranie kopii zbiorów lub ich części oraz, gdy jest to wykonalne, bezpośredni dostęp do tych zbiorów.
Gmina Kruszwica realizuje usługę pobierania w oparciu o dwa rodzaje usług, określonych w dokumencie „Standardy Danych i Usług Danych Przestrzennych” jako:
1. usługi pobierania wstępnie zdefiniowanych zbiorów danych (spełniające minimalne wymagania funkcjonalne - standard ATOM),
2. usługi pobierania z bezpośrednim dostępem (spełniające pełne wymagania funkcjonalne - standard WFS).
Adresy usługi pobierania są zgłoszone w Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju i widoczne są na stronie internetowej Ewidencji: https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/index.php?teryt=040706&rodzaj=gminy&nazwa=&zbior=&temat=3.4.
Adresy usługi pobierania wskazujące na zbiór danych przestrzennych dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to: https://vmpzp.igeomap.pl/cgi-bin/plany/040706 oraz  https://mpzp.igeomap.pl/atom/.

Adresy usługi pobierania wskazujące na zbiór danych przestrzennych dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to: https://mpzp.igeomap.pl/cgi-bin/plany/040706/studium oraz https://mpzp.igeomap.pl/atom/. 
Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, rekomenduje się, aby usługi pobierania były udostępniane za pomocą obu w/w usług: ATOM i WFS.

Zbiór danych przestrzennych, udostępniany za pomocą usługi ATOM, ma postać dokumentu elektronicznego w formacie GML, zgodnego ze schematem aplikacyjnym i specyfikacją danych oraz podpisanego podpisem elektronicznym. Spełnia to wymogi określone w § 3 ust. 3 oraz § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1916), zwanego dalej: „Rozporządzeniem”.

Zgodność ze schematem oznacza m.in., że zbiór danych zawiera wszystkie trzy obiekty wymagane w Rozporządzeniu tj.: akt planowania przestrzennego, rysunek aktu planowania przestrzennego oraz dokument formalny – powiązany z aktem planowania przestrzennego.

Zgodność pobranego pliku zawierającego konkretny zbiór danych przestrzennych z wymogami określonymi przepisami prawa można zweryfikować za pomocą jednego z narzędzi dostępnych na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii – poprzez wtyczkę APP dla aplikacji QGIS lub walidator online, bądź za pomocą innych walidatorów online, dostępnych m.in. na stronie https://e-mapa.net/app/ (zakładka: Walidacja APP).

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami i planowaną aktualizacją narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, resort sugeruje przeprowadzenie weryfikacji zbioru w obu udostępnianych narzędziach.

Na dzień badania treści zawartych w skardze zbiory danych przestrzennych, w wyniku weryfikacji za pomocą w/w narzędzi, są zgodne z przepisami Rozporządzenia.
W związku z przytaczaniem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. akt II SAB/Kr 198/22 z dnia 9 listopada 2022 r.), w którym stwierdzono bezczynność Burmistrza jednej z gmin, koniecznym było zapoznanie się z pisemnym uzasadnieniem wydanego orzeczenia. Analiza uzasadnienia miała na celu zrozumienie, dlaczego w obliczu bardzo bogatego orzecznictwa w zakresie tego rodzaju skarg (obecnie wiadomo już o ponad 85 odrzuconych skargach w tym zakresie) akurat w tej sprawie Sąd uznał bezczynność organu.
Podkreślić należy, że w dniu 11 stycznia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odrzucił skargę p. Anny Woźnickiej na Burmistrza Kruszwicy, która dotyczyła tej samej materii, co skarga złoża do Rady Miejskiej w Kruszwicy.
Nie można zgodzić się z twierdzeniem skarżącej, która zarzuca Gminie „wydatkowanie środków publicznych na zapewnienie dostępu do danych przestrzennych niespełniających wymagań przepisów prawa…”. Jak wskazano wyżej, wykonywanym czynnościom związanym z udostępnianiem zbiorów danych przestrzennych nie można zarzucić niespełnienia przepisów.

Warto nadmienić, że pierwsze kroki zmierzające do udostępnienia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego uchwalanych w Gminie Kruszwica, podmiot zobowiązany do realizacji tego zadania – firma GEO-SYSTEM, podjął przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w wyniku której nałożono na gminy obowiązek prowadzenia takowych zbiorów oraz Rozporządzenia, co potwierdza m.in. informacja z 10 listopada 2020 r.: https://geo-system.blogspot.com/2020/11/nowe-przepisy-o-planowaniu.html.

Gmina Kruszwica pozostaje w ciągłym kontakcie z firmą GEO-SYSTEM w celu uzupełnienia bądź poprawy informacji dla aktów planowania przestrzennego wchodzących w skład zbioru, by zapewnić prawidłowość całego zbioru. Jak wyjaśniono wcześniej zbiory danych są udostępniane za pomocą usługi pobierania oraz są zgodne ze specyfikacją danych i wymaganiami Rozporządzenia.

Zarzut dotyczący ograniczania dostępu do informacji publicznej jest bezpodstawny. Opisane wyżej zbiory danych przestrzennych oraz usługi z nimi związane są dostępne publicznie, bez żadnych ograniczeń. W celu zapoznania się z tymi danymi nie ma konieczności nawiązywania interakcji klienta z Organem w celu ich udostępnienia.
Informacja o adresach usług znajduje się zgodnie z przepisami w Ewidencji zbiorów danych i usług prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju i jest zawarta również w metadanych utworzonych dla zbiorów danych przestrzennych, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 214).

Analizując zarówno treść skargi jak i obszerne wyjaśnienia Komisja Skarg, Wniosków i Petycji  uważa skargę za bezzasadną. Rada Miejska w Kruszwicy po przeanalizowaniu skargi  oraz po wysłuchaniu wniosków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, postanowiła uznać skargę za bezzasadną, podzielając i przyjmując za własne ustalenia argumentację oraz stanowisko przedstawione przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.

[ZT]22807[/ZT]

[ZT]22792[/ZT]

 

(DJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%