- Dzielenie się spostrzeżeniami i doświadczeniem jest niezwykle istotne, bo pozwala wypracować skoordynowany i zintegrowany system wsparcia, dzięki któremu do uchodźców trafi kompleksowa pomoc. Ściśle współpracujemy także z administracją rządową, obecnie czekamy na przyjęcie ustawy w sprawie programu pomocowego dla obywateli Ukrainy, który przydzieli zadania poszczególnym samorządom - mówił marszałek Piotr Całbecki.
Marszałek Piotr Całbecki przypomniał o działaniach, które na rzecz obywateli Ukrainy poczynił już samorząd województwa oraz działający w Urzędzie Marszałkowskim sztab kryzysowy. Podczas debaty, w której wystąpili m.in. liderzy konwentów samorządowych naszego regionu, skupiających prezydentów miast, starostów powiatów, burmistrzów i wójtów, podkreślano ogromne zaangażowanie w niesienie pomocy lokalnej społeczności. Zwracano także uwagę na konieczność koordynacji działań samorządów na wszystkich szczeblach. Marszałek Piotr Całbecki, w imieniu sztabu kryzysowego, zaproponował ustanowienie tzw. wolontariatu opiekuńczego. Chodzi o zaangażowanie osób, które nawiążą relację ze wskazaną rodziną, zorientują się w jej potrzebach oraz udzielą niezbędnych do codziennego funkcjonowania informacji na temat, np. funkcjonowania komunikacji publicznej, pomocy społecznej, zdrowotnej czy administracyjnej.
„Deklarujemy dalsze wspólne działania w sferze organizacyjnej, technicznej, społecznej i finansowej (…). Będziemy także podejmować inicjatywy prowadzące do zaangażowania wszystkich chcących włączyć się w niesienie pomocy dla uchodźców znajdujących się na terenie naszego województwa. Wyrażamy też pełną gotowość do udzielenia schronienia i otoczenia troską wszystkich uciekających przed wojną” – czytamy w stanowisku przyjętym dziś przez Forum Samorządowe.
[ZT]19371[/ZT]
[ZT]19369[/ZT]
[ZT]19367[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz