Zamknij
REKLAMA

Sejmik zerwał porozumienia z regionami Rosji i Białorusi

15:04, 07.03.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Rozwiązaniem umów o współpracy międzyregionalnej z rosyjskimi obwodami nowgorodzkim i smoleńskim oraz białoruskim obwodem mohylewskim zakończyła się kolejna nadzwyczajna sesja sejmiku województwa związana z wojną toczącą się za wschodnią granicą naszego kraju.

- Dzielenie się spostrzeżeniami i doświadczeniem jest niezwykle istotne, bo pozwala wypracować skoordynowany i zintegrowany system wsparcia, dzięki któremu do uchodźców trafi kompleksowa pomoc. Ściśle współpracujemy także z administracją rządową, obecnie czekamy na przyjęcie ustawy w sprawie programu pomocowego dla obywateli Ukrainy, który przydzieli zadania poszczególnym samorządom - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Marszałek Piotr Całbecki przypomniał o działaniach, które na rzecz obywateli Ukrainy poczynił już samorząd województwa oraz działający w Urzędzie Marszałkowskim sztab kryzysowy. Podczas debaty, w której wystąpili m.in. liderzy konwentów samorządowych naszego regionu, skupiających prezydentów miast, starostów powiatów, burmistrzów i wójtów, podkreślano ogromne zaangażowanie w niesienie pomocy lokalnej społeczności. Zwracano także uwagę na konieczność koordynacji działań samorządów na wszystkich szczeblach. Marszałek Piotr Całbecki, w imieniu sztabu kryzysowego, zaproponował ustanowienie tzw. wolontariatu opiekuńczego. Chodzi o zaangażowanie osób, które nawiążą relację ze wskazaną rodziną, zorientują się w jej potrzebach oraz udzielą niezbędnych do codziennego funkcjonowania informacji na temat, np. funkcjonowania komunikacji publicznej, pomocy społecznej, zdrowotnej czy administracyjnej.

„Deklarujemy dalsze wspólne działania w sferze organizacyjnej, technicznej, społecznej i finansowej (…).  Będziemy także podejmować inicjatywy prowadzące do zaangażowania wszystkich chcących włączyć się w niesienie pomocy dla uchodźców znajdujących się na terenie naszego województwa. Wyrażamy też pełną gotowość do udzielenia schronienia i otoczenia troską wszystkich uciekających przed wojną” – czytamy w stanowisku przyjętym dziś przez Forum Samorządowe.

[ZT]19371[/ZT]

[ZT]19369[/ZT]

[ZT]19367[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%