Podczas styczniowej Rady Miejskiej w Kruszwicy radni zdecydowali o uznaniu skargi na działalność burmistrza za bezpodstawną. W połowie grudnia do Urzędu Miejskiego w Kruszwicy wpłynęła skarga sporządzona przez Annę Woźnicką z Łodzi. Powołując się na przepisy prawne zasugerowała w skardze, że gmina Kruszwica nie pozwala na swobodny dostęp do informacji wchodzących w skład planu zagospodarowania przestrzennego i powinien to zmienić.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zarzuty sformułowane w piśmie uznała za bezpodstawne i bezzasadne ponieważ miasto nie utajniło planów zagospodarowania przestrzennego.
Identyczne pismo zostało wysłana do innych gmin w Polsce. Z uwagi na konieczność odpowiedzi każda z gmin będzie musiała przesłać wyjaśnienia na pismo nadawcy.
[FOTORELACJA]2844[/FOTORELACJA]
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po udzieleniu wyjaśnień pracowników referatu Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Kruszwicy stwierdza, że Gmina Kruszwica udostępnia zbiory danych przestrzennych dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług danych przestrzennych, w tym usługi pobierania, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.
Usługa pobierania, o której mowa wyżej, umożliwia pobieranie kopii zbiorów lub ich części oraz, gdy jest to wykonalne, bezpośredni dostęp do tych zbiorów.
Gmina Kruszwica realizuje usługę pobierania w oparciu o dwa rodzaje usług, określonych w dokumencie „Standardy Danych i Usług Danych Przestrzennych” jako:
1. usługi pobierania wstępnie zdefiniowanych zbiorów danych (spełniające minimalne wymagania funkcjonalne - standard ATOM),
2. usługi pobierania z bezpośrednim dostępem (spełniające pełne wymagania funkcjonalne - standard WFS).
Adresy usługi pobierania są zgłoszone w Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju i widoczne są na stronie internetowej Ewidencji: https://integracja.gugik.gov.pl/eziudp/index.php?teryt=040706&rodzaj=gminy&nazwa=&zbior=&temat=3.4.
Adresy usługi pobierania wskazujące na zbiór danych przestrzennych dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to: https://vmpzp.igeomap.pl/cgi-bin/plany/040706 oraz https://mpzp.igeomap.pl/atom/.
Adresy usługi pobierania wskazujące na zbiór danych przestrzennych dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to: https://mpzp.igeomap.pl/cgi-bin/plany/040706/studium oraz https://mpzp.igeomap.pl/atom/.
Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, rekomenduje się, aby usługi pobierania były udostępniane za pomocą obu w/w usług: ATOM i WFS.
Zbiór danych przestrzennych, udostępniany za pomocą usługi ATOM, ma postać dokumentu elektronicznego w formacie GML, zgodnego ze schematem aplikacyjnym i specyfikacją danych oraz podpisanego podpisem elektronicznym. Spełnia to wymogi określone w § 3 ust. 3 oraz § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1916), zwanego dalej: „Rozporządzeniem”.
Zgodność ze schematem oznacza m.in., że zbiór danych zawiera wszystkie trzy obiekty wymagane w Rozporządzeniu tj.: akt planowania przestrzennego, rysunek aktu planowania przestrzennego oraz dokument formalny – powiązany z aktem planowania przestrzennego.
Zgodność pobranego pliku zawierającego konkretny zbiór danych przestrzennych z wymogami określonymi przepisami prawa można zweryfikować za pomocą jednego z narzędzi dostępnych na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii – poprzez wtyczkę APP dla aplikacji QGIS lub walidator online, bądź za pomocą innych walidatorów online, dostępnych m.in. na stronie https://e-mapa.net/app/ (zakładka: Walidacja APP).
W związku z wykrytymi nieprawidłowościami i planowaną aktualizacją narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, resort sugeruje przeprowadzenie weryfikacji zbioru w obu udostępnianych narzędziach.
Na dzień badania treści zawartych w skardze zbiory danych przestrzennych, w wyniku weryfikacji za pomocą w/w narzędzi, są zgodne z przepisami Rozporządzenia.
W związku z przytaczaniem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. akt II SAB/Kr 198/22 z dnia 9 listopada 2022 r.), w którym stwierdzono bezczynność Burmistrza jednej z gmin, koniecznym było zapoznanie się z pisemnym uzasadnieniem wydanego orzeczenia. Analiza uzasadnienia miała na celu zrozumienie, dlaczego w obliczu bardzo bogatego orzecznictwa w zakresie tego rodzaju skarg (obecnie wiadomo już o ponad 85 odrzuconych skargach w tym zakresie) akurat w tej sprawie Sąd uznał bezczynność organu.
Podkreślić należy, że w dniu 11 stycznia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odrzucił skargę p. Anny Woźnickiej na Burmistrza Kruszwicy, która dotyczyła tej samej materii, co skarga złoża do Rady Miejskiej w Kruszwicy.
Nie można zgodzić się z twierdzeniem skarżącej, która zarzuca Gminie „wydatkowanie środków publicznych na zapewnienie dostępu do danych przestrzennych niespełniających wymagań przepisów prawa…”. Jak wskazano wyżej, wykonywanym czynnościom związanym z udostępnianiem zbiorów danych przestrzennych nie można zarzucić niespełnienia przepisów.
Warto nadmienić, że pierwsze kroki zmierzające do udostępnienia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego uchwalanych w Gminie Kruszwica, podmiot zobowiązany do realizacji tego zadania – firma GEO-SYSTEM, podjął przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w wyniku której nałożono na gminy obowiązek prowadzenia takowych zbiorów oraz Rozporządzenia, co potwierdza m.in. informacja z 10 listopada 2020 r.: https://geo-system.blogspot.com/2020/11/nowe-przepisy-o-planowaniu.html.
Gmina Kruszwica pozostaje w ciągłym kontakcie z firmą GEO-SYSTEM w celu uzupełnienia bądź poprawy informacji dla aktów planowania przestrzennego wchodzących w skład zbioru, by zapewnić prawidłowość całego zbioru. Jak wyjaśniono wcześniej zbiory danych są udostępniane za pomocą usługi pobierania oraz są zgodne ze specyfikacją danych i wymaganiami Rozporządzenia.
Zarzut dotyczący ograniczania dostępu do informacji publicznej jest bezpodstawny. Opisane wyżej zbiory danych przestrzennych oraz usługi z nimi związane są dostępne publicznie, bez żadnych ograniczeń. W celu zapoznania się z tymi danymi nie ma konieczności nawiązywania interakcji klienta z Organem w celu ich udostępnienia.
Informacja o adresach usług znajduje się zgodnie z przepisami w Ewidencji zbiorów danych i usług prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju i jest zawarta również w metadanych utworzonych dla zbiorów danych przestrzennych, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 214).
Analizując zarówno treść skargi jak i obszerne wyjaśnienia Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uważa skargę za bezzasadną. Rada Miejska w Kruszwicy po przeanalizowaniu skargi oraz po wysłuchaniu wniosków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, postanowiła uznać skargę za bezzasadną, podzielając i przyjmując za własne ustalenia argumentację oraz stanowisko przedstawione przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.
[ZT]22807[/ZT]
[ZT]22792[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Policjanci udzielili pomocy zakrwawionemu mężczyźnie
Należy się pochwała oraz nagrody pieniężne. Przynajmniej wiadomo że nie wszyscy mają znieczulicę. Nie dawno Policjanci pobili chłopaka bo był pod wpływem narkotyków. W Inowrocławiu taką osobą trzeba było zawieść do szpitala nie znęcać się. Po prostu zrobili sobie zabawę czyimś kosztem. Chłopak nie żyje bo władza sobie zabawę rozrywkę zrobiła. Ktoś taki nie miał prawa nosić munduru. Pewno to nie pierwszy raz robili sobie zabawę. Może Komendant coś wiedział o wcześniejszych wybrykach nie zrobił nic. Dobrze znam policję z tego miasta.
Michael
16:34, 2025-05-17
Działania „Trzeźwy Poranek”
To poranki też piją alkohol? 😲
Michael
16:19, 2025-05-17
Adrian Zandberg w Inowrocławiu: Tusk i Kaczyński na eme
Kaczyński powinien być dawno temu na emeryturze nie robi nic tylko gada głupoty. Tusk mówi mało ale z sensem wie co się dzieje na świecie.
Michael
16:14, 2025-05-17
Pożar w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Czy miejsca
Obecnie cała Polska się pali nie ma się co dziwić.
Michael
16:04, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz