Lotto Bydgostia to najbardziej utytułowany klub w Polsce. Jego wychowankowie stale reprezentują region i kraj na sportowych wydarzeniach rangi międzynarodowej, stanowiąc trzon osad, które zdobywają medale. Sejmik województwa, doceniając pełną pasji działalność wieloletniego prezesa klubu Zygfryda Żurawskiego, wyróżnił go Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a sam klub nagrodą Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae.
Dr Tomasz Wojciekiewicz jest współzałożycielem powstałego w 1991 roku Wydawnictwa Prasowego i Pozaprasowego Express SA, od 1992 roku Express Media Sp. z o.o. w Bydgoszczy. Funkcję tę pełnił do 2016 roku. W tym czasie znacząco przyczynił się do budowania wolnej prasy, tworząc jedno z pierwszych w kraju prywatnych wydawnictw, a następnie jedną z największych i najnowocześniejszych drukarni gazetowych w Polsce. Przyczynił się do powstania wielu lokalnych inicjatyw i plebiscytów.
Podczas sesji prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek zapoznał radnych województwa z organizacją i funkcjonowaniem wojewódzkiego oddziału izby, który od 25 lat reprezentuje interesy rolników naszego województwa. Podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich marszałek Piotr Całbecki wręczył przyznaną Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej statuetkę Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Prezentacja na temat organizacji i funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
[FOTORELACJA]2702[/FOTORELACJA]
Radni wysłuchali informacji o stanie realizacji inwestycji drogowych na terenie naszego województwa. Podczas swojego wystąpienia prezes Zarządu Dróg Wojewódzkich zapoznał radnych z największymi zakończonymi i trwającymi obecnie zadaniami, wśród nich oddana do użytku w ubiegłym miesiącu droga wojewódzka nr 265 (Brześć-Kowal), finiszująca modernizacja drogi nr 559 (Lipno-Jasień) oraz kończąca się największa w województwie inwestycja drogowa - droga wojewódzka 548 (Stolno-Wąbrzeźno).
Radni podjęli także trzy uchwały dotyczące podwyższenia kategorii niektórych odcinków dróg gminnych do kategorii dróg wojewódzkich, co zostało uzgodnione wcześniej z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Infrastruktury oraz samorządami lokalnymi. Przejęcie przez samorząd województwa wymienionych w projektach uchwał odcinków dróg (druki 83/22, 84/22 i 85/22 w porządku obrad) przyczyni się do osiągnięcia większej spójności w układzie komunikacyjnym województwa.
Sejmik rozpatrzył również uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi inowrocławskiemu na budowę lapidarium upamiętniającego społeczność żydowską Inowrocławia. Lapidarium pozwoli na uratowanie tysięcy fragmentów żydowskich nagrobków pochodzących z dwóch zniszczonych w czasie II wojny światowej żydowskich cmentarzy.
- Realizacja zadania ma na celu zachowanie, utrwalenie i eksponowanie kamiennych macew pochodzących z dwóch funkcjonujących przed II wojną światową cmentarzy żydowskich w Inowrocławiu. Cmentarze podczas wojny zostały zniszczone przez hitlerowców, a kamienne macewy wykorzystano do brukowania ulic i chodników. W roku 2020 przy wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego nagrobne macewy zostały wydobyte i zinwentaryzowane. Lapidarium będzie nie tylko godnym sposobem zabezpieczenia kilku tysięcy fragmentów żydowskich nagrobków, ale również miejscem opowiadającym historię żydowskiej społeczności - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Macewy, czyli żydowskie nagrobne płyty kamienne, zostały użyte przez okupanta m.in. do budowy chodników, utwardzania ulic i innych prac budowlanych w mieście. Te, które udało się odzyskać, zostaną wyeksponowane w lapidarium, które będzie też miejscem opowiadającym historię żydowskiej społeczności w Inowrocławiu, która wywarła znaczący wpływ na rozwój tego miasta i wzbogaciła jego kulturę.
- Udziela się Powiatowi Inowrocławskiemu pomocy finansowej z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w 2022 roku w formie dotacji celowej w łącznej wysokości 96.000,00 zł (słownie: dziewięćdziesiąt sześć tysięcy złotych) z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy lapidarium upamiętniającego społeczność żydowską Inowrocławia - czytamy w przegłosowanej podczas sesji uchwale.
Z kolei środki w wysokości 400 tys. złotych pozwolą gminie Rogowo na przebudowę boiska do gry w hokeja na trawie wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Radni podjęli także trzy uchwały dotyczące podwyższenia kategorii niektórych odcinków dróg gminnych do kategorii dróg wojewódzkich, co zostało uzgodnione wcześniej z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Infrastruktury oraz samorządami lokalnymi. Przejęcie przez samorząd województwa wymienionych w projektach uchwał odcinków dróg przyczyni się do osiągnięcia większej spójności w układzie komunikacyjnym województwa.
[ZT]21539[/ZT]
[ZT]21532[/ZT]
[ZT]21519[/ZT]
oppo09:44, 27.09.2022
3 0
Nie chcę być antysemitą ale ile dołożył Izrael? 09:44, 27.09.2022
TJ11:52, 27.09.2022
3 0
Do oooo. Nic nie dołożył. Pewnie chodzi o te macewy co od lat leżą na mątewskiej i z tego co pamiętam nikt z tej eskimoskiej społeczności nie chciał ich odebrać ani zagospodarować bo musielibyśmy wydać kasę, a tak to goje za to zapłacą i można... 11:52, 27.09.2022
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz