Głosowanie odbywa się w godz.7.00-21.00.
O godz. 7.00 w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 13 kandydatów. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza.
Uprawnionych do głosowania jest blisko 29 mln wyborców. Głos można oddać w ponad 32 tys. lokali wyborczych w kraju, jest też 511 obwodów głosowania za granicą.
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Potwierdzać tożsamość można również za pomocą aplikacji mObywatel. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Na karcie do głosowania będzie 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).
Do czasu zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Narusza ją każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna - najwyższa od 500 tys. zł do 1 mln zł za publikację sondaży.
Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21.00.
Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na niedzielę cztery konferencje prasowe: o godz. 9.30 poda informacje z pierwszych godzin głosowania; o godz. 13.30 - podana zostanie m.in. frekwncja wyoborcza na godz. 12.00; o godz. 18.00 - będzie informacja o frekwencji na godz. 17.00; ostatnia konferencja PKW zaplanowana jest na godz. 22.00, by podsumować dzień głosowania. (PAP)
mok/ mhr/
Policjanci udzielili pomocy zakrwawionemu mężczyźnie
Należy się pochwała oraz nagrody pieniężne. Przynajmniej wiadomo że nie wszyscy mają znieczulicę. Nie dawno Policjanci pobili chłopaka bo był pod wpływem narkotyków. W Inowrocławiu taką osobą trzeba było zawieść do szpitala nie znęcać się. Po prostu zrobili sobie zabawę czyimś kosztem. Chłopak nie żyje bo władza sobie zabawę rozrywkę zrobiła. Ktoś taki nie miał prawa nosić munduru. Pewno to nie pierwszy raz robili sobie zabawę. Może Komendant coś wiedział o wcześniejszych wybrykach nie zrobił nic. Dobrze znam policję z tego miasta.
Michael
16:34, 2025-05-17
Działania „Trzeźwy Poranek”
To poranki też piją alkohol? 😲
Michael
16:19, 2025-05-17
Adrian Zandberg w Inowrocławiu: Tusk i Kaczyński na eme
Kaczyński powinien być dawno temu na emeryturze nie robi nic tylko gada głupoty. Tusk mówi mało ale z sensem wie co się dzieje na świecie.
Michael
16:14, 2025-05-17
Pożar w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Czy miejsca
Obecnie cała Polska się pali nie ma się co dziwić.
Michael
16:04, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz