Zamknij

Na czym konkretnie polega trend Activity Based Worplace? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

09:13, 02.04.2025 Aktualizacja: 09:13, 02.04.2025

Postęp technologiczny znacząco wpłynął na obecne warunki pracy. Napływ informacji poprzez maile, telefony oraz firmowe czaty bardzo często powoduje, że trudno jest się skupić na wykonywanym zadaniu – zwłaszcza, pracuje się w biurze typu open space i niemal przez cały czas jest się narażonym na szereg dźwięków napływających ze środowiska. To zaś rodzi nowe potrzeby pracowników, a także daje sygnał przełożonym, iż najwyższy czas wprowadzić konkretne zmiany. Absolutną nowością w organizowaniu przestrzeni biurowej jest koncepcja Activity Based Workplace. Termin ten oznacza przede wszystkim możliwość wykonywania swoich obowiązków w różnym miejscu i czasie, jednak przez cały czas pozostając w zakresie dnia pracy. Co to dokładnie oznacza? Mówiąc prościej, w miejscach pracy opartych na trendzie ABW pracownicy przemieszczają się pomiędzy różnymi obszarami, wybierając miejsca najlepiej dostosowane do ich aktualnych potrzeb. Nie spędzają więc całego dnia przy tym samym biurku, sami decydując o tym, jakie otoczenie im odpowiada – czy to strefa ciszy, czy może miejsce na pracę zespołową. Już dziś dowiedz się, jakie korzyści może przynieść wdrożenie tego rodzaju koncepcji w firmie.

Activity Based Workplace w pigułce: najważniejsze korzyści związane z zastosowaniem tego typu metody

Zastosowanie koncepcji Activity Based Workplace jest w stanie przyczynić się do znaczącej poprawy komunikacji oraz współpracy pomiędzy pracownikami, jednocześnie nie pomijając przy tym osób preferujących wykonywanie swoich obowiązków w cichej i spokojnej przestrzeni, pozbawionej odgłosów rozmów współpracowników. Projekty w duchu ABW koncentrują się na elastyczności i różnicach pomiędzy pracownikami – przestrzeń skonstruowana jest w taki sposób, by odpowiadać zróżnicowanym potrzebom osób w niej przebywających. Prawidłowo zrealizowane projekty, oparte na umożliwieniu pracującym aktywnego poruszania się, pozwalają ludziom pracować w dowolnym miejscu, w towarzystwie osób o podobnym celu bądź preferencjach dotyczących przestrzeni. Jedną z głównych zalet, jakie kryje w sobie Activity Based Workplace, jest możliwość realnego przyczynienia się do zwiększenia produktywności i zaangażowania pracowników. Wykonywanie obowiązków w miejscu, które odpowiada nam niemal pod każdym względem z pewnością sprawia, że jesteśmy bardziej efektywni – twórcy koncepcji ABW doskonale o tym wiedzą. Gdy pracownicy nie mają przydzielonego stanowiska, muszą przemieszczać się znacznie częściej; przechodzenie pomiędzy kolejnymi obszarami roboczymi może stanowić przerwę, jakiej potrzebuje dana osoba pomiędzy zadaniami, a także sposobem na zwiększenie aktywności mimo siedzącego trybu życia. Takie podejście powoduje również przejrzyste, a przy tym bardziej dostępne formy środowiska pomiędzy członkami danej firmy – zwłaszcza jeżeli mówimy o dość sporych przedsiębiorstwach, gdzie często nie ma czasu lub możliwości większych integracji. Przestrzeń zaprojektowana w koncepcji ABW ma za zadanie zwiększyć ilość interakcji pomiędzy pracownikami, a także umożliwić im zbudowanie przyjaznych relacji, które są w stanie przetrwać nawet poza miejscem pracy!

Jak zastosować koncepcję Activity Based Worplace w środowisku pracy?

Decydując się na wdrożenie ABW do swojego miejsca pracy, warto zastosować współcześnie dostępne środki, które pozwolą na skuteczne wydzielenie poszczególnych przestrzeni. Mowa tu między innymi o ściankach działowych, jakie oferuje firma Omega System. Na stronie https://omegasystem.pl/ zainteresowani mogą zapoznać się z szeroką ofertą ścianek biurowych, które mogą zostać wykonane na specjalne życzenie klienta i dostosowane pod kątem jego własnych potrzeb. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest skuteczne wydzielenie przestrzeni, świetnie wpisujące się w ideę Activity Based Workplace. Oprócz tego, w biurze można zastosować specjalne kabiny akustyczne czy pokoje multimedialne, a także wyznaczyć konkretne strefy ciszy. Dobrze jest zapewnić duże przestrzenie robocze dedykowane szerokiemu zakresowi obowiązków, począwszy od entuzjastycznej współpracy, aż po cichą i skoncentrowaną pracę w pojedynkę. Najważniejsze jednak, by upewnić się, że biuro skonstruowane w duchu ABS spełnia oczekiwania wszystkich pracowników; zarówno tych ekstrawertycznych, jak i introwertycznych. Jeżeli tak, pozostało tylko śledzić efekty zmiany.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%