Prace na wysokościach zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Statystyki są jasne: większość wypadków podczas prac budowlanych to właśnie upadki z kilku metrów w dół, w efekcie których poszkodowani tracili zdrowie, sprawność, a czasem także życie. Między innymi z tego powodu tak olbrzymią wagę przykłada się dziś nie tylko do kwestii zasad bezpieczeństwa, lecz także dbałości o sprzęt – tak, aby służył niezawodnie przez wiele lat. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie stan techniczny drabiny w dużej mierze determinuje efektywność prac oraz poziom bezpieczeństwa. W związku z tym postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tematowi, jaki stanowi kompleksowe dbanie o drabinę aluminiową. Chociaż materiał znany jest ze swojej mocarności oraz odporności na korozję, uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, nie oznacza to, że drabina nie wymaga kontroli, czyszczenia oraz konserwacji.
Za każdym razem przed przystąpieniem do prac na wysokości należy upewnić się, że konstrukcja pozostaje w dobrym stanie technicznym. Inspekcja wizualna powinna obejmować między innymi sprawdzenie, czy nie ma widocznych uszkodzeń, luźnych części oraz odkształceń, a także oznak korozji. Drabina, razem ze swoim wyposażeniem, powinna być kompletna. Szczególną uwagę dobrze jest zwrócić na stopnie łączenia oraz przeguby, jeżeli tylko takowe występują. Taki proces inspekcji można powtórzyć również po zakończeniu prac. Oględziny są szczególnie ważne, gdy drabina nie była używana przez jakiś czas. Często dokładną kontrolę stanu konstrukcji dokonuje się po sezonie zimowym. Jednocześnie po każdym użyciu drabiny, ta powinna zostać oczyszczona z brudu, kurzu, farby oraz innych substancji, jakie zdążyły osadzić się na jej powierzchni podczas całego procesu użytkowania. W celu usunięcia zabrudzeń z drabiny aluminiowej warto wykorzystać miękką szczotkę lub wilgotną szmatkę. Wiele osób podczas czyszczenia drabiny zapomina o kwestii stopek – tymczasem pod żadnym pozorem nie powinno się o nich zapominać! To w końcu one odpowiadają za właściwości antypoślizgowe, determinując stabilność drabiny. Zaniedbane nie będą w stanie pełnić swojej funkcji na tyle dobrze. Oprócz kontroli przed użyciem i wyczyszczenia drabiny po jej wykorzystaniu, należy pamiętać także o konserwacji konstrukcji; regularna, jest kluczowa dla zapewnienia długotrwałej wydajności. Zaleca się smarowanie ruchomych mechanizmów składania, zawiasów, a także innych ruchomości, mających za zadanie zapobiec zarówno zatarciom, jak i uszkodzeniom. Zawiasy oraz złącza powinno się konserwować w miare regularnie – koniecznie przy użyciu profesjonalnych środków smarujących.
Na rynku znajdziemy dziś szereg różnego rodzaju drabin, które spełniają rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa. Wysokogatunkowe konstrukcje oferuje między innymi AWEX – autoryzowany dystrybutor konstrukcji stworzonych przez topowych producentów z branży. Jednak nawet najbezpieczniejsza drabina może okazać się zupełnie inna, jeżeli użytkownik nie zastosuje się do zasad jej poprawnego użytkowania. Nieodpowiednie ustawienie, brak kontroli stanu drabiny, niedbałość... Wszystkie te rzeczy mogą doprowadzić do tragedii. Dlatego, przed przystąpieniem do prac dobrze jest upewnić się, że drabina stoi na stabilnej powierzchni, a także jest umieszczona z dala od potencjalnych źródeł zagrożeń. Po zakończeniu prac należy natomiast odpowiednio przechowywać konstrukcję – po to, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń oraz znacząco przedłużyć jej żywotność. Warto zadbać o to, by drabina znajdowała się w suchym, wentylowanym miejscu, z dala od wilgoci; powinna być także złożona, gdyż to zapewni jej długotrwałą wytrzymałość. W rzeczywistości potrzeba tylko czasu, uwagi i regularności, aby konstrukcja mogła służyć latami. Pamiętaj: to, jak zadbasz o drabinę ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo podczas pracy.