Bankowa placówka została założona w 1899 roku w Kruszwicy jako Spółdzielnia o Ograniczonej Odpowiedzialności pod nazwą Bank Ludowy. Inicjatorem tego typu działalności był ks. Prałat Roman Goebel, który został pierwszym dyrektorem banku.
Ówczesny bank mieścił się w kantorze apteki Pana Wituskiego w Rynku i był czynny tylko we wtorki i piątki od godziny 9:00 do 13:00. Pierwszy pożyczek udzielano na weksel stosując oprocentowanie w wysokości 5,5% w skali roku. Depozyty oprocentowane były na 4% w skali roku.
Okres II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności banku. Od 7 lipca 1945 roku funkcjonował on dalej jako Bank Ludowy. Kierowali nim kolejno Aleksander Tomaszewski, Kazimierz Ściński, Stanisław Juchacz oraz Jan Batkowski. Od 1987 roku dyrektorem banku jest Waldemar Krzewina.
W 1961 roku kruszwicki bank działał pod nazwą Bank Ludowy Spółdzielnia Oszczędnościowo-Pożyczkowa. 1 lipca 1975 roku nazwę zmieniono na Bank Spółdzielczy z Centralą BGŻ Warszawa. W 1978 roku siedzibę jego przeniesiono do wybudowanych pomieszczeń przy ulicy Podgórnej 2.
Liczba pracowników BS w Kruszwicy zmieniała się na przestrzeni lat. W latach 90-tych zatrudnionych było około 30 pracowników. Do banku należało 590 członków.
Uroczystości poświęcone wyjątkowemu jubileuszowi banku odbędą się za kilka miesięcy. Do tematu będziemy powracać.
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?
Vlad Palovnik
22:14, 2025-07-01
Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro
A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.
Agnieszka
19:12, 2025-07-01
O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie
Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄
12:51, 2025-07-01
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.
...
08:55, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz