Zamknij

Nasz Bank Spółdzielczy czekają urodziny. W przyszłym roku kończy 120 lat!

09:42, 06.12.2018 | P.B
Skomentuj
REKLAMA

 

Kruszwicka placówka BS kończy w przyszłym roku kończy 120 lat. Wyjątkową rocznicę obchodzić będziemy w kwietniu 2019 roku. 

Bankowa placówka została założona w 1899 roku w Kruszwicy jako Spółdzielnia o Ograniczonej Odpowiedzialności pod nazwą Bank Ludowy. Inicjatorem tego typu działalności był ks. Prałat Roman Goebel, który został pierwszym dyrektorem banku.

Ówczesny bank mieścił się w kantorze apteki Pana Wituskiego w Rynku i był czynny tylko we wtorki i piątki od godziny 9:00 do 13:00. Pierwszy pożyczek udzielano na weksel stosując oprocentowanie w wysokości 5,5% w skali roku. Depozyty oprocentowane były na 4% w skali roku.

Okres II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności banku. Od 7 lipca 1945 roku funkcjonował on dalej jako Bank Ludowy. Kierowali nim kolejno Aleksander Tomaszewski, Kazimierz Ściński, Stanisław Juchacz oraz Jan Batkowski. Od 1987 roku dyrektorem banku jest Waldemar Krzewina.

W 1961 roku kruszwicki bank działał pod nazwą Bank Ludowy Spółdzielnia Oszczędnościowo-Pożyczkowa. 1 lipca 1975 roku nazwę zmieniono na Bank Spółdzielczy z Centralą BGŻ Warszawa. W 1978 roku siedzibę jego przeniesiono do wybudowanych pomieszczeń przy ulicy Podgórnej 2.

Liczba pracowników BS w Kruszwicy zmieniała się na przestrzeni lat. W latach 90-tych zatrudnionych było około 30 pracowników. Do banku należało 590 członków. 

Uroczystości poświęcone wyjątkowemu jubileuszowi banku odbędą się za kilka miesięcy. Do tematu będziemy powracać.

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz