Zamknij

Prezydencki projekt zmiany prawa oświatowego: Działalność stowarzyszeń na terenie szkoły możliwa za zgodą rodziców

15:58, 03.07.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Prezydent podczas spotkania z rodzinami w Pałacu Prezydenckim przypomniał o podpisaniu przez siebie karty rodziny. Jak mówił, jest tam mowa m.in. o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

"Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane" - zaznaczył prezydent. Dodał, że dotyczy to m.in. prawa rodziców do decydowania, jakie treści będą dzieciom przekazywane w szkole.

Poinformował, że składa prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.

"Taka organizacja, która chce działać na terenie szkoły, czy to prowadząc zajęcia pozalekcyjne, czy jakakolwiek działalność dla dzieci, będzie zobowiązana przedstawić rodzicom pełną informację o tym, co zamierza dzieciom przekazywać i w jakiej formule, czego będą dotyczyły te treści i kto będzie tego przekazania dokonywał" - wyjaśnił prezydent.

Podkreślił, że będzie to dotyczyło każdej organizacji, niezależnie od jej profilu i sposobu działania.

Prezydent poruszył również temat edukacji domowej, która - jak mówił - "odbywała się w praktyce w ostatnim czasie właściwie we wszystkich domach w Polsce" z powodu koronawirusa.

"Rodzice wielokrotnie siedzieli przy komputerach z dziećmi, wspierali, pomagali się uczyć i realizowali z nimi dodatkowo program szkolny po to, żeby dzieci mogły skończyć ten rok szkolny bez strat" - przekonywał prezydent. Jego zdaniem taka formuła nauki "sprawdziła się i działa dobrze".

Dlatego - mówił - "uważam, że rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej". Jak jednocześnie wskazał, "kilka dni temu, już po ogłoszeniu przeze mnie karty rodziny, w której zresztą o edukacji domowej także jest mowa, został zgłoszony poselski projekt w tej sprawie".

"Mam nadzieję, że oba te projekty - zarówno mój, dotyczący decyzji podejmowanej przez rodziców w sprawach edukacyjnych, programowych i organizacji, które mogą prowadzić na terenach szkół zajęcia z dziećmi (...), jak również dotyczący edukacji domowej, jak najszybciej zostaną rozpatrzone przez parlament i będziemy mieli te przepisy w naszym systemie prawnym" - powiedział prezydent.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki (w skład której wchodzą również rodzice) i rady rodziców.

Na początku czerwca prezydent podpisał zobowiązanie karta rodziny. To zbiór zasad, którymi - jak zadeklarował - będzie się kierował, podejmując decyzje o podpisywaniu ustaw uchwalanych przez parlament. Zakłada ona m.in. wsparcie dla rodzin i dla seniorów, rynek pracy przyjazny rodzinie, obronę instytucji małżeństwa oraz ochronę dzieci przed "ideologią LGBT". Dokument został skrytykowany m.in. przez opozycję, która przekonywała, że zawarte w nim zapisy dzielą polskie społeczeństwo i odwracają uwagę od prawdziwych problemów.(Karolina Kropiwiec kkr/ kmz/ dst)

[ZT]12548[/ZT]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

wyPAD2020wyPAD2020

8 2

Działalność stowarzyszeń na terenie szkoły możliwa za zgodą rodziców
..................
Żałosna inicjatywa żałosnej persony- chce wPiSywać coś do Konstytucji(jak do kapownika prezesa) coś co jest naturalną rzeczą od dziesiątek lat, przecież rodzice zawsze musieli wyrażać zgodę na uczestnictwo dziecka w czymkolwiek co wykraczało poza programową naukę- od chóru po zajęcia chemiczne o SKSach nawet nie wspomnę.
To coś chce zabłysnąć czymkolwiek w oczach ciemnego ludu bo ta część choć trochę wybijająca się ponad ten poziom wciskać już sobie tego nie pozwala.
Pomóżmy tej personie- skróćmy jego cierpienia- dostanie sowitą emeryturę i niech już idzie w PiSdu :/
14:29, 04.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ten obcyTen obcy

10 3

Czy ten facet z choinki się *%#)!& . 5 lat oświata to nie interesowała ,a teraz nagle bawi się w obrońcę dzieci . Wypad ! 15:58, 04.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


wyPAD2020wyPAD2020

1 0

Widzę problem- zwłaszcza pewien problem rzuca się w oczy gdy (tzw.) prezydent ułaskawia PEDOFILA a gębę ma pełną frazesów o ochronie rodziny i dzieci... cóż- cała duDa 18:13, 04.07.2020


NauczycielkaNauczycielka

10 2

Taki zapis został ujęty w Prawie Oświatowym z 2016 r. Jest i ma się dobrze!
Dlaczego pan Duda chwali się, że zaproponuje i wprowadzi coś co już jest?
To *%#)!& 17:39, 04.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


NauczycielkaNauczycielka

0 0

Prezydent proponuje:
projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.

To, co proponuje dziś prezydent, jest już zapisane w ustawie Prawo oświatowe z 2016 roku:
„Art. 86. 1. W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców”.


Widzi pan różnicę?

Odniosę się tylko do jednego. Jak ktoś może usłyszeć coś, co jest zapisane? 🤔
A poza tym to kultura pana odpowiedzi wykracza poza wszelkie normy. No cóż. Cieszy jedynie fakt, że to rodzice są odpowiedzialni za to wychowanie. Współczuję. 19:21, 04.07.2020


NauczycielkaNauczycielka

0 0

Ostatnie słowo to "gł.pie". Ze względu na pana ciekawość i cenzurę 😉 podaje w takiej formie. 19:24, 04.07.2020


DudziakDudziak

0 0

Niech lepiej wprowadzi ekonomię do szkół -
albo lepiej nie... przecież to by był dla PISiorów jak strzał z przyłożenia w głowę. Jeszcze ludzie przypadkiem dowiedzą się skąd biorą się te wszystkie "pieniądze+", 13 emy, itp.... i że te pieniądze co wpłacali tyle lat na ZUS w ogóle nie ma :P 14:02, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻebyPolskaByłaPolskąŻebyPolskaByłaPolską

1 1

Powinno być dwóch prezydentów.Dlaczego moim prezydentem ma być ateista,kłamca,LGBTowiec,fan pedałów i adopcji dzieci przez pedałów ,przeciwnik kościoła,nierób,człowiek awaria,człowiek bez kręgosłupa moralnego,tęczowy zbereżnik,sługus niemiecki,donosiciel unijnny,zwolennik kierowców MZK jezdżących na koksie,wyprzedawca majątku polskiego niemcom,typ niepamiętający dzisiaj co mówił wczoraj? Niech on będzie prezydentem takich ludzi jak on,co głosują na niego,a ja chcę mieć za prezydenta swojego człowieka walczącego o normalną Polskę i wszystkich Polaków,wierzącego katolika. To chyba jest sprawiedliwe! Niech on przekonuje swoich wyborców do dawania dzieci pedałom ,a nie mnie. Ja chcę mieć za przywódcę normalnego człowieka.Czy to jes tak dużo? Ja chcę żeby Polska była Polską,a nie kolonią niemiecką, czy francuską z prezydentem,co wszystko sprzedaje obcym kolonialistom.Żeby Polska ,żeby Polska ,żeby Polska była Polską! Ateista,miłosnik pedałów i lesbijek,nierób,papracz i donosiciel będzie mi budował Polskę,niedoczekanie jego i popleczników jego. 18:25, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RafałRafał

1 1

Wybierz Dudę. 23:57, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA