Zamknij

Kruszwiczanie w kursie „Aktywni obywatele na rzecz dziedzictwa lokalnego” [FOTO]

09:04, 02.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:35, 02.07.2022

Nadgoplański Uniwersytet Ludowy powołany przez Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus w Kruszwicy, członek Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych, prowadzi 120 godzinny kurs „Aktywni obywatele na rzecz dziedzictwa lokalnego” w ramach edukacji dorosłych.

Uczestnikami kursu są mieszkańcy Kruszwicy oraz osoby działające na rzecz rozwoju tego miasta. Podczas zajęć prowadzonych zgodnie z zasadami grundvigiańskiego stylu pozyskują wiedzę i rozwijają praktyczne umiejętności jak skutecznie działać społecznie i obywatelsko. Punktem wyjścia jest dziedzictwo – jego utrwalanie i popularyzowanie przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi komunikacji oraz stosowanie do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. 

Odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi. Spotkanie z dr hab. Hanną Stolarczyk-Szwec, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dotyczyło edukacji pozaformalnej w ramach uniwersytetu ludowego, a z Przemysławem Bohonosem, prezesem Nadgoplańskiego Uniwersytetu Ludowego – sposobów utrwalania tradycji lokalnej. 

[FOTORELACJA]2588[/FOTORELACJA]

Odwiedziliśmy też miejsca ciekawe pod względem dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego, m.in. zamek w Gniewie na szlaku zamków gotyckich ze spiżarnią zamkową oraz szlak kaszubskiej tradycji rybackiej z profesjonalnym biurem Informacji Turystycznej w Swarzewie. Interesował nas zwłaszcza sposób popularyzacji dziedzictwa i jego wykorzystywania do rozwoju przedsiębiorczości lokalnej. To dla nas ważna inspiracja, aby chronić i jeszcze pełniej wykorzystywać potencjał nadgoplańskiego bogactwa.

Ciekawa była wizyta w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, którego patronem jest wywodzący się z ziemi kruszwickiej komandor Zbigniew Przybyszewski. Poznawaliśmy również kaszubskie kościelne i ludowe tradycje Bożego Ciała w Sanktuarium Maryjnym Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.
Nawiązaliśmy ciekawe kontakty, m.in. z sołtyską oraz pracownikami Wiejskiego Domu Kultury w Swarzewie. Mamy pomysły na wspólne wielopokoleniowe działania aktywizujące nasze lokalne społeczności.

Kilkudniowy wyjazd sprzyjał naszej integracji. Był czas na prace w zespołach, spacery, wieczorne rozmowy, wspólne śpiewanie, autorefleksję. A wszystko w sympatycznej, twórczej atmosferze, z wyżywieniem i noclegiem.

Działanie realizowane dzięki dotacji otrzymanej w ramach projektu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych pt. Rozwój Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych i finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO, w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%