Zamknij

Nowe dotacje na czystą wodę na wsi dla gmin z powiatu inowrocławskiego

11:59, 19.06.2020 | Izabela Wodzińska-Jaworska
Skomentuj
REKLAMA

Ponad 47 milionów złotych wsparcia na inwestycje w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej trafi do 56 gmin (lub gminnych spółek celowych) przygotowujących się do budowy lub modernizacji ujęć i stacji uzdatniania wody, wodociągów, sieci kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Dziś (19 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się wręczenie umów na dofinansowanie projektów. W uroczystości wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska i radny województwa Paweł Zgórzyński.

- Inwestycje, na które trafia dofinansowanie, poprawiają standard życia. Budowa nowych i modernizacja istniejących systemów gospodarki wodno-ściekowej oznacza lepszą wodę w kranach i troskę o stan środowiska naturalnego. To zadania kosztowne, z którymi samorządy gminnie mogłyby sobie bez wsparcia nie poradzić– podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

[ZT]12337[/ZT]

Dotacje na realizację projektów pochodzą z zarządzanych przez marszałkowską administrację środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie umożliwi:

·budowę ponad 33 kilometrów nowych i przebudowę 5 kilometrów istniejących wodociągów,

·budowę 56 kilometrów sieci kanalizacyjnych,

·budowę 316 przydomowych oczyszczalni ścieków,

·budowę 4 i modernizację 2 ujęć wody,

·budowę 10, remont 17  i wyposażenie 2 stacji uzdatniania wody,

·budowę 4 i przebudowę 5 oczyszczalni ścieków,

·montaż instalacji służącej utylizacji osadów ściekowych.

[ZT]12332[/ZT]

Najwyższe dotację - dwa miliony złotych – posłużą budowie stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowej w miejscowości Pięćmorgi (powiat świecki) oraz budowie kanalizacji sanitarnej w Bożejewicach (powiat żniński). Dzięki blisko dwóm milionom złotych rozbudowane zostaną sieci wodociągowa i kanalizacyjna na terenie gminy Gniewkowo (powiat inowrocławski).

Środki z PROW na lata 2014-2020 przyznane dotąd na inwestycje w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich pozwoliły na wybudowanie i przebudowanie łącznie 137 kilometrów sieci kanalizacyjnych oraz 72 kilometrów sieci wodociągowych. Wybudowano ponad 1740 przydomowych oczyszczalni ścieków i 8 nowych ujęć wody. Powstały lub zostały rozbudowane 22 stacje uzdatniania wody, przebudowano 3 instalacje osadów ściekowych.

[POGODA]1592560131190[/POGODA]

(Izabela Wodzińska-Jaworska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz