Podczas wczorajszej (27 września) sesji sejmik zdecydował o przystąpieniu województwa kujawsko-pomorskiego do Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S10, które stawia sobie za cel zintensyfikowanie działań na rzecz budowy tej ważnej gospodarczo trasy.
Sytuacja kadrowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku i związana z tym konieczność zawieszenia pracy niektórych oddziałów oraz sygnały o złej atmosferze w tej placówce były tematem debaty, na którą zaproszono dyrektora lecznicy Karolinę Welkę. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że konieczność zawieszenia oddziałów nie wynika z zaniedbań, ale z tego, że personel musiał wykorzystać zaległe urlopy, by po prostu odpocząć.
Obsady są bowiem tak minimalne, że urlopowa nieobecność choćby jednej tylko osoby sprawia, iż nie da się ułożyć dyżurów i normalnej pracy. W takiej sytuacji zasadne staje się pytanie o bezpieczeństwo pacjentów, na które odpowiedź może być tylko jedna: utrzymywanie oddziałów byłoby w tych warunkach nieodpowiedzialne i w konsekwencji groźne. Przeprowadzona wśród personelu ankieta nie potwierdziła pojawiających się publicznie zarzutów o złe zarządzanie szpitalem i niewłaściwą komunikację z pracownikami.
Gospodarz województwa dodał, że kryzys kadrowy w służbie zdrowia to problem ogólnopolski. W celu pozyskania lekarzy dla Włocławka w najbliższym czasie uruchomimy program stypendiów fundowanych dla studentów medycyny i lekarzy rezydentów. Także rozpoczęta właśnie duża inwestycja modernizacyjna powinna zachęcać medyków do związania się z tym ośrodkiem.
Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski i dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Graczyk w imieniu zarządu województwa przedstawili informację o stanie realizacji inwestycji drogowych. W dyskusji radni pytali o opóźnienia w realizacji niektórych inwestycji. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski zapewnił, że robimy wszystko, by do takich sytuacji nie dochodziło, ale problemem są braki na rynku niektórych materiałów budowlanych, a także postępujący wzrost cen.
Ideę biologizacji rolnictwa (jako alternatywy dla nadmiernej chemizacji uprawy i hodowli) i praktyczne aspekty zastosowania probiotyków w środowisku przybliżył radnym prezes Stowarzyszenia Ekosystem - Dziedzictwo Natury Stanisław Kolbusz. Biologizacja rolnictwa to operowanie biologicznymi czynnikami plonotwórczymi, czyli między innymi kompostem, obornikiem, płodozmianem i odpornymi odmianami, w celu wytwarzania zdrowej żywności i ochrony środowiska. Pozwala to na uniezależnienie produkcji rolnej od petrochemii i farmacji, chroni i rewitalizuje żyzność gleby, zmniejsza zużycie wody i energii, poprawia stan środowiska, jakość żywności i zdrowia ludzi. Taki model wytwarzania żywności wpisuje się w unijne polityki w dziedzinie gospodarki rolnej i ochrony środowiska.
W imieniu zarządu województwa stan wdrażania polityki terytorialnej w Kujawsko-Pomorskiem omówił dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Pietrucień. Jak wiadomo wdrażanie polityki terytorialnej odbywa się w naszym regionie na czterech poziomach. Informacja zarządu województwa dotyczy stanu wdrażania i kontraktacji w zakresie obszarów strategicznej interwencji, obszarów rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zintegrowanych inwestycji terytorialnych.
Obrady poprzedziła projekcja filmu „Wybiegać marzenia”, poświęconego życiu i karierze sportowej Bronisława Malinowskiego. W Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy rok tego wybitnego sportowca.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?
Vlad Palovnik
22:14, 2025-07-01
Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro
A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.
Agnieszka
19:12, 2025-07-01
O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie
Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄
12:51, 2025-07-01
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.
...
08:55, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz