Zamknij

Nowy Inowrocław chce aby dworzec w Inowrocławiu miał nazwę wielkiego Polaka

21:53, 09.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Nowy Inowrocław złożył propozycję nadania imienia dla inowrocławskiego dworca. Chcą aby obiektowi patronował Ignacy Jan Paderewski.

Szanowny Panie Prezesie,      

jednym z elementów polityki historycznej, jakie przyświecają Polskim Kolejom Państwowym jest upamiętnianie polskich bohaterów, którzy mieli adekwatny wkład w losy narodu i państwa polskiego. Dlatego zwracamy się  do Pana Prezesa oraz całego Zarządu PKP S.A. z uprzejmą prośbą o  nadanie dworcowi w Inowrocławiu imienia naszego wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego. 

Nadanie patronatu dworcowi w Inowrocławiu w 2022 roku zbiegłoby się z okrągłą 150. rocznicą powstania kolei w Inowrocławiu. Jak podają źródła ,,Inowrocławski węzeł kolejowy należy do najważniejszych w kraju, a jego historia sięga lat 1872–1873, kiedy to otwarto pierwszą linię kolejową zbudowaną przez Towarzystwo Kolei Górnośląskich. Uruchomienie tych pierwszych połączeń kolejowych wpłynęło na gwałtowny rozwój miasta  oraz lokalnego przemysłu co zaowocowało budową kolejnych, tym razem bardziej lokalnych linii kolejowych”. 

Upamiętnienie Ignacego Jana Paderewskiego (w tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci) byłoby  wielkim  wydarzeniem dla mieszkańców miasta Inowrocławia.  Jego przybycie do Poznania w 1918 roku zapoczątkowało wybuch powstania wielkopolskiego, którego zakończenie dało Inowrocławiowi wolność i powrót   do Rzeczypospolitej.

Tak wydarzenie to opisuje prasa ,,27 grudnia 1918 roku wzdłuż torów kolejowych  w Inowrocławiu zgromadziły się tłumy Polaków, którzy przyszli powitać jadącego do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego wraz z alianckimi oficerami. Towarzyszyła im wielka nadzieja na powrót polskiego Inowrocławia, gdyż miasto miało wówczas znienawidzoną przez Polaków nazwę – Hohensalza. Odśpiewując polski hymn zapewne większość zgromadzonych nie przewidziała, że rewolucja rozpocznie się kilkanaście godzin później. Co ciekawe oficjalnie pociąg z Paderewskim miał jechać do Paryża, ale ostatecznie zboczył z trasy”. 

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. 

Z wyrazami szacunku 

Maciej Basiński 

 Marcin Wroński    

[ZT]18133[/ZT]

[ZT]18132[/ZT] 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

ProrokProrok

1 0

Nie da rady! Będzie Wakzał im. Alejnika! 18:51, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuhakSuhak

0 1

Jprd. co to jest ? Może lepiej imienia Kaczyńskiego albo tego złodzieja Jankowskiego. 20:08, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%