Joanna Sawicka wspomina o 4 głównych poziomach chronologicznych. Należy do nich poziom I (od przypuszczalnej daty ukończenia budowy zamku (ok. 1350 r.) do końca XV wieku, kiedy po raz pierwszy go przebudowano), poziom II (od pocz. XVI wieku do drugiej przebudowy w 1591 r.), poziom III (– od 1591 r. do czasów najazdu szwedzkiego w 1655 rok) i poziom IV (krótki okres pobytu szwedzkiej załogi zamku – lata 1655-57 i ostateczne zniszczenie zamku).
- Podczas prowadzonych w latach 1948-2008 badań pozyskano 2263 fragmentów wyrobów ze szkła. Należy podkreślić bardzo znaczny stopień rozdrobnienia tych materiałów. Prawdopodobnie wynika on z charakteru dewastacji, wcześniej ograbionego zamku. W przypadku szkła okiennego, niewykluczone, że przed ostatecznym zniszczeniem szczególnie wartościowe okna zdemontowano i wywieziono. Może to dotyczyć najmłodszych i prawdopodobnie najbardziej okazałych barokowych oszkleń, jak i okien z witrażami. Jak na imponującą liczbę okien z ryciny Dahlberga (artykuł M. Małachowicza Architektura zamku kruszwickiego w tym tomie) ilość odkrytych, przeważnie niewielkich fragmentów szyb jest niewielka, szczególnie w przypadku budowli zniszczonej w krótkim czasie. Znaczne rozdrobnienie materiału nie pozwala na bardziej szczegółowe określenie rodzajów i typów szyb oraz rekonstrukcję kwater - czytamy w opracowaniu.
Wśród znalezisk były m.in. naczynia (także stołowe), karafki lub butelki stołowe i dzbanki, szklanice i pucharki niskie, kufle oraz szkła witrażowe.
Cała publikacja dostępna w wersji elektronicznej tutaj.
[ZT]29309[/ZT]
[ZT]29281[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz