Zamknij
REKLAMA

Pan Adam prowadzi badania genealogiczne swojej rodziny. Szuka krewnych Antoniego Wysockiego

18:09, 20.07.2020 | Pb
REKLAMA

Pan Adam od lat zainteresowany jest losami swojej rodziny. Prowadzi w tym celu genealogiczne badania. Jedna z linii jego rodziny wywodzi się z okolic Gopła gdzie ślad po przodkach i krewnych się urywa.

Z prośbą o pomoc w poszukiwaniu swoich krewnych, Pan Adam zwrócił się m.in. do naszego portalu informacyjnego. Jedna z linii jego rodziny Wysockich wywodzi się z okolic Gopła.

- Przedstawicielem rodziny był m.in. Antoni Wysocki, urodzony w miejscowości Bachorce, syn Józefa i Józefy zd. Wieczorek. Antoni był powstańcem Wielkopolskim walczącym w batalionie nadgoplańskim a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił służbę w 59 PP w stopniu sierżanta - przypomina Pan Adam.

Antoni Wysocki zmarł 28.02.1981 roku w Inowrocławiu. Spoczął na cmentarzu przy ulicy Marulewskiej. Mąż Konstancji Wysockiej.

Na stronie powstancy-wielkopolscy.pl czytamy:

"Antoni Wysocki, podporucznik mianowany/strzelec. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim walcząc z bronią w ręku. Od 1 do 3 stycznia 1919 roku uczestniczył w oswobadzaniu Kruszwicy i okolicznych wiosek. Stąd z oddziałem kruszwickim wyjechał do Mątew i 5 stycznia 1919 roku z oddziałem wymaszerował do Inowrocławia. Pod dowództwem por. Ignacego Nowaka brał udział w walkach o Pocztę i Powiatową Komendę Uzupełnień przy ul. 6 Stycznia. W godzinach wieczornych uczestniczył w eskorcie osłaniającej Niemców opuszczających koszary, konwojując ich do Jaksic. Od 10 do 11 stycznia uczestniczył w walkach o Złotniki Kujawskie, podczas których został ranny w prawe podudzie. Rana była lekka, to też po kilku dniach wrócił do oddziału walcząc na froncie północnym do czasu zakończenia działań zbrojnych" 

A. Wysocki był założycielem Spółdzielni Inwalidów Wojennych, współorganizatorem Związku Inwalidów, współzałożycielem Oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Był też I v-prezesem i kierownikiem grupy środowiskowej Powstańców Wlkp. Co do jego służby wojskowej to w latach 1919-1932 służy w 59 Pułku Piechoty, w latach 1938-1939- Baon Wartowniczy w stopniu sierżanta. Odznaczony Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Grunwaldzką. 

Mieszkał w Inowrocławiu przy ulicy Waryńskiego 6. Antoni miał brata Leona,który figuruje w zestawieniu "Lista członków Towarzystwa Pszczelarzy z Kruszwicy w latach trzydziestych XX wieku". Miał dwóch braci.

- Wiem, że miał kilku braci między innymi Leona, którego znalazłem w "Liście członków Towarzystwa Pszczelarzy z Kruszwicy w latach 30-tych XX wieku". Może wiedzą Państwo gdzie szukać żyjących krewnych moich kuzynów? - pisze Pan Adam.

Osoby, które znają losy kruszwickiej rodziny Wysockich proszone są o kontakt z redakcją pod numerem telefonu 667-634-920 lub adresem e-mail [email protected]
 

[POGODA]1595261468400[/POGODA]

Portal

mojakruszwica.pl

Napisał o tym

pierwszy

[DAWNY]1595261475813[/DAWNY]

 

(Pb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%