Zamknij

Bunt cześnika Miecława. Kruszwica od uzurpatora odpadła jeszcze przed 1039 rokiem?

13:14, 09.12.2022 PB Aktualizacja: 20:30, 09.12.2022

Miecław był cześnikiem króla Mieszka II, następnie pełnił władzę nad Mazowszem w czasie wygnania króla, kontestując władzę Piastów. W skład uzurpatorskiego organizmu państwowego weszła m.in. Kruszwica.

Po śmierci króla Mieszka II i ucieczce z kraju na Węgry jego syna, księcia Kazimierza Odnowiciela w kraju zapanował chaos oraz wybuchło w 1038 powstanie ludowe.

W tym czasie Miecław objął władzę na Mazowszu ogłaszając się księciem (1037)

Założył tzw. „państwo Miecława”. Według ustaleń Mateusza Boguckiego Miecław umocnił swoje panowanie przez emisję własnych monet. Gdy Kazimierz powrócił w 1039 roku do Polski, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Konflikt ten znany jest w historiografii polskiej jako „bunt Miecława”. Kazimierz odniósł jednak zwycięstwo w bitwie pod Pobiedziskami na terenie Wielkopolski. Upadła wtedy koncepcja ustanowienia przez Miecława nowej dynastii.

Według Galla Anonima Miecław zginął w 1047 roku w bitwie z wojskami księcia Kazimierza Odnowiciela i posiłkami księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Według przekazu Wincentego Kadłubka Miecław miał zbiec do Prus i dopiero tam zostać zamordowanym

Do tematu Miecława możemy powrócić w książce Mariusza Sampa "Mazowsze 1047". Fragment publikacji zostały przytoczony przez portal histmag.org.

W książce Sampa możemy przeczytać, że najazd Brzetysława na Polskę, sprawił, że władza w kraju leżała "na ulicy". Miecław mógł po nią sięgnąć opanowując Wielkopolskę. To rozpoczęłoby budowę polskiej państwowości.

- Mając przy sobie Wielkopolskę i Mazowsze, mógł podjąć również ekspansję na pozostałe ziemie piastowskie. Miał przynajmniej kilka miesięcy, aby tego wszystkiego dokonać, tym bardziej że z Polski wycofały się oddziały czeskie. W pierwszym etapie Miecław mógł sobie darować Śląsk, na którym Brzetysław pozostawił załogi w grodach - pisze Samp.

Autor książki "Mazowsze 1047" przypomina, że uwikłanie się w wojnę z Czechami byłoby zbyt dużym błędem. Państwo Przemyślidów było w tym czasie niezwykle silne. 

Jak czytamy w publikacji, Miecław miał możliwości aby zająć kolejne terytoria. Trudno natomiast powiedzieć czy jakiekolwiek próby w tej sprawie podejmował. 

Ciekawą opinię przedstawił Witold Hensel, która łączy się ze stanowiskiem Jana Powierskiego jakoby Miecław zdołał opanować nie tylko Mazowsze ale także Kujawy  i Ziemię Dobrzyńską.

-  Zdaniem Witolda Hensla, z racji ominięcia przez Brzetysława Kruszwicy w jego wyprawie na Polskę, ośrodek ten musiał być w jakimś stopniu związany z Mazowszem, stanowiąc łącznie z nim siłę zdolną postawić się obcemu wojsku. Ten sam uczony stwierdził także, że gród kruszwicki najprawdopodobniej odpadł od państwa Miecława już w roku 1039, ponieważ archeologowie nie stwierdzili tutaj śladów walk z tego okresu - czytamy w publikacji.

[ZT]22212[/ZT]

[ZT]22201[/ZT]

[ZT]22184[/ZT]
 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%