Stowarzyszenie "Eko-Przyjezierze" oraz Fundacja "RT-ON", w rocznicę protestu przeciwko budowie kopalni odkrywkowej poruszyły temat przyszłości Gopła oraz Ostoi Nadgoplańskiej. Jak podkreślali goście podczas konferencji, która odbyła się w Kruszwicy "zignorowano głos protestujących" a ceną za taki stan rzeczy zapłaciła okoliczna przyroda.
Zaproszeni gości przypomnieli o proteście z 21 kwietnia 2008 roku, który odbył się w Kruszwicy nad Gopłem. Był to największy protest ekologiczny przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Tomisławice. Przeciwko tej działalności sprzeciwiało się pięć tysięcy demonstrantów.
- Niestety, pomimo sprzeciwu społeczeństwa oraz ostrzeżeniom naukowców i ekspertów, którzy wprost mówili o tym, jak opłakane konsekwencje będzie miała działalność górnicza, kopalnia ruszyła w 2010 roku, przyczyniając się do dalszej degradacji środowiska. Niestety, za zignorowanie głosu protestujących najwyższą cenę zapłaciła okoliczna przyroda - rzeka Noteć oraz jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego - informuje Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze.
W konferencji wzięli udział dr Michał Kupczyk - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Julian Chmiel - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Grzegorz Kulczycki - WZZ "Sierpień' 80", uczestnik protestu w Kruszwicy, Józef Drzazgowski - prezes Stowarzyszenia “Eko-Przyjezierze” oraz Tomasz Waśniewski - prezes Fundacji “RT-ON”
Stowarzyszenie przypomniało, że w kwietniu obecny właściciel kopalni Tomisławice, spółka ZE PAK SA, ogłosił, że eksploatacja odkrywki zostanie zakończona nie - jak wcześniej zapowiadano - w 2030 roku, a już w 2024.
Podczas konferencji zadano m.in. pytania dotyczące tego co stanie się z Pojezierzem Gnieźnieńskim po zamknięciu kopalni, jakie konsekwencje poniosą mieszkańcy oraz czy zaledwie kilkanaście lat wydobywania węgla brunatnego było warte aż tak wysokiej ceny jaką zapłaciła przyroda.
Szczegóły wkrótce.
[ZT]20298[/ZT]
[ZT]20299[/ZT]
[ZT]20290[/ZT]
ekologiczny16:39, 01.06.2022
No a myśleliście że jak będzie.
Paprotnik 20:41, 22.07.2022
Ekoterroryści do szałasów won, skoro protestują przeciwko elektrowniom konwencjonalnym bo odkrywki, atomowym bo skażenie, wodnym bo jakiś gatunek żaby zagrożony, wiatrowym bo bociany się zabijają i łopaty turbin. Wszystko na nie, to do szałasów won, oddać telefony, komputery i lumpy, na golasa jak ludzie pierwotni żyć, hipokryci skubani.
Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc
Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?
Vlad Palovnik
22:14, 2025-07-01
Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro
A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.
Agnieszka
19:12, 2025-07-01
O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie
Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄
12:51, 2025-07-01
Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na
Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.
...
08:55, 2025-07-01