Zamknij

Przydrożnik kujawski: Nie było nas, był Popiel. Żyje ponad 300 lat

Internauta Internauta 13:52, 12.12.2020 Aktualizacja: 09:54, 19.12.2020
Skomentuj

Przydrożnik kujawski  czyli przewodnik po inowrocławskim powiecie.

Przydrożnik 1 – Nie było nas, był Popiel

„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,

W brązie zachodu kute wieczornym promieniem” 

(Leopold Staff)

Rozpoczynając nasz gon po równinach powiatu inowrocławskiego odnajdźmy najstarszego mieszkańca regionu. Pokłońmy się świadkowi wieków. Najpiękniejszemu drzewu w Polsce (opinia autora).

Na goplańskim półwyspie Potrzymiech, pomiędzy Ostrówkiem i Siemionkami, pośród pól, podobny do tolkienowskiego enta, żyje ponad 300-letni wiąz szypułkowy Popiel. Majestatyczne drzewo o wysokości prawie 15 m i średnicy pnia około 6,5 m. 

Prawdziwy kolos, latem roztaczający cień na złote łany zboża, a zimą bezlistny ukazuje swój pomnikowy poskręcany i nadłamany pień. Drzewo wykiełkowało gdzieś w czasach Jana III Sobieskiego, w chwili wielkiego i ostatniego triumfu Rzeczypospolitej. Rosło szybko przez jakieś 50 lat, do czasów saskich. Był już wtedy okazałym drzewem. Pewnie wtedy zainteresowali się nim miejscowi rybacy. Drewno wiązu, ciężkie, twarde ale i wodoodporne idealnie nadawało się do budowy łodzi i mostów. Szczęśliwie jednak nie dotknął go topór drwala, może wokół rosły inne, bardziej okazałe wiązy. 

Dzisiaj pozostał tylko on, Popiel. Jego najstarszy, prawie 500-letni brat Wiedźmin, najstarszy i najgrubszy w Europie, rośnie w Komorowie w lubuskim (ma średnicę pnia 9,3 m a do wichury w 2005 r. wysokość 35 m!). Ludzie zawsze lubili wiązy, często sadzili je obok lip przy swoich domach (chodząc ulicami Inowrocławia co chwila wpadamy na jakieś stare drzewo i najczęściej jest to właśnie wiąz!).

Stając w cieniu Popiela uwagę zwraca pień drzewa, szeroki z ciemno brunatną, podłużnie porysowaną korą i masywnymi przyporami, w które wrosły polne kamienie. Jak na tak wielowiekowego staruszka wygląda zdrowo, chociaż wokół czyha niebezpieczeństwo. Wiele drzew zabiła holenderska choroba wiązów, czyli niewielki grzybek (nie tylko ludzie mierzą się z epidemiami)  oraz susza.

Szczęśliwie nasz staruszek rośnie na terenie #NadgoplańskiegoParkuTysiąclecia i jest objęty szczególną ochroną. To w końcu pomnik przyrody. Wsłuchując się w wiatr szumiący w jego gałęziach  i liściach, co wrażliwsi usłyszą żałobną pieśń Orfeusza, który właśnie pod wiązem łkając grał po stracie Eurydyki.

Patrząc na drzewo chciałoby się powtórzyć popularne przysłowie: nie było nas, był las... Jesteśmy jednak na Kujawach, gdzie o lasy raczej trudno. 

Porzekadło wypada zatem zmodyfikować, niech zabrzmi: nie było nas, był Popiel, (i miejmy nadzieję) nie będzie nas, będzie Popiel, wiąz znad Gopła! 

[DAWNY]1607777910678[/DAWNY]

Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza

PS. Korzystałem z książek: P. Zarzyński, R. Tomusiak, 
K. Borkowski, Drzewa Polski. Najgrubsze, najstarsze, najsłynniejsze, Warszawa 2015 oraz M. Ziółkowska, Gawędy o drzewach, Warszawa 1993. 

[POGODA]1607777512970[/POGODA]

[PORADA]

[ZT]14109[/ZT]

[ZT]14134[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Rożniaty: Próba zawrócenia ciężarówki sparaliżowała ruc

Zastanawiam się skąd się tacy idioci biorą i otrzymują prawo jazdy kategorii C+E oraz wymagane świadectwa kwalifikacji. Co się dzieje z tymi ludźmi, czy to wina szczepionek na rzekomego wirusa z koroną czy co ? Ewolucja zatacza koło i ludzie na powrót małpieją, wjeżdżają na przejazdy kolejowe przy zamkniętych rogatkach i próbują zatrzymywać pociągi, czy jak w tym przypadku zawracają na drodze o szerokości 7 metrów zestawem długości 12 metrów. Brawo normalnie. Zapytam więc, dokąd ten świat zmierza ?

Vlad Palovnik

22:14, 2025-07-01

Bóg wina opuścił Kruszwicę w nadziei na lepsze jutro

A ja składam podziękowania dla Pana Przemysława Bohonosa za bezinteresowne i skuteczne działanie na rzecz naszej lokalnej kultury. Ratuje zabytki i ukazuje historię naszej gminy oraz regionu. Władza gminna ma się czego od Niego uczyć.

Agnieszka

19:12, 2025-07-01

O Żernikach na sesji rady powiatu i w Internecie

Ojca potrzebuje też droga z Kruszwicy do Sikorowa. Miejmy nadzieję, że te dwa polityczne koguciki nie okażą się bezradni wobec wszechpotężnej Wiesławy i już w 2030 r. znajdą się pieniądze na przebudowę tego odcinka. 🤣 A swoją drogą, to Zalesiak jest teraz z Pawłowską w opozycji do PO? 🙄

12:51, 2025-07-01

Archeologiczne kłamstwo pod Kruszwicą: Powołują się na

Braki w wykształceniu tudzież przejęzyczenia i pomyłki zdarzają się wszystkim. Odkręcanie i poprawianie trwa długo stąd wielka popularność świadomie wprowadzanych informacji nieprawdziwych - fejków, a nawet fekaliów.

...

08:55, 2025-07-01

0%