Zamknij

Prywatyzacja na Ukrainie to historyczna szansa dla Polski?

10:14, 05.01.2021 Paweł Musiałek/ Marcin Wojtyło Aktualizacja: 10:16, 05.01.2021
Skomentuj

„Polskie firmy stoją przed szansą. W związku z prywatyzacją państwowego majątku na Ukrainie otwierają się dla nich nowe możliwości zagranicznej ekspansji. Kijów przy wsparciu Zachodu – m.in. Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Stanów Zjednoczonych – przeprowadza reformy systemu politycznego i gospodarczego kraju. Polski rząd i podległe mu agendy powinny wesprzeć rodzime firmy, które chciałyby wziąć udział w prywatyzacji na Ukrainie. W październiku PGNiG zawarło przełomowe porozumienie w tej sprawie – inne polskie podmioty powinny podążyć za jego przykładem” – piszą w analizie Paweł Musiałek i Michał Wojtyło. 

Wsparcie polskich firm, które chciałyby wziąć udział w prywatyzacji na Ukrainie, powinno być priorytetem polskiego rządu. Doświadczenia zdobyte podczas sprzedaży polskiego majątku Skarbu Państwa mogą znaleźć zastosowanie podczas ukraińskiej prywatyzacji państwowych aktywów.W proces powinny włączyć się polska dyplomacja i wyspecjalizowane agendy państwowe, m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH), a także Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Poprzez stworzenie odpowiednich instrumentów finansowych mogą one obniżyć ryzyko inwestycyjne i tym samym zachęcić polskie przedsiębiorstwa do ekspansji. Należy także wspierać zaangażowanie UE i MFW w reformy na Ukrainie, które zmniejszają ryzyko inwestycyjne także dla naszych firm.

Wsparcie wejścia rodzimych, mniejszych biznesów w odpowiednio zaplanowanych joint-venture z innymi zagranicznymi podmiotami mogłoby dodatkowo obniżyć koszty kredytów i ryzyko polityczne inwestycji przy końcowej premii na podobnym poziomie.

Polska powinna dokonać kolejnego kroku w swojej transformacji i dużo bardziej zaangażować się inwestycyjnie za granicą. Ukraina wydaje się odpowiednim kierunkiem. W ten sposób wzmocniona współpraca polska-ukraińska na poziomie gospodarczym może zapewnić obopólne korzyści, przyspieszając rozwój obu państw. Nie zmarnujmy tej szansy.

Autorzy
Paweł Musiałek

Członek zarządu Klubu Jagiellońskiego. Dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i jego ekspert ds. polityki zagranicznej oraz polityki energetycznej. Szef działu „Państwo na poważnie” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Stały współpracownik czasopisma idei „Pressje”. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat sporu o polską politykę zagraniczną po 2004 r. 
Michał Wojtyło

Redaktor i wydawca portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Członek zespołu Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Absolwent elektrotechniki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Student gospodarki i administracji publicznej na UEK.

[ZOBACZ CAŁOŚĆ]

(Paweł Musiałek/ Marcin Wojtyło)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%