Zamknij

Szkoda całkowita z OC - co warto wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 00:00, 24.03.2021

Kolizja na drodze może się zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego każdy pojazd musi być obowiązkowo ubezpieczony. Wówczas, gdy dojdzie do stłuczki, koszty naprawy zostaną pokryte z polisy, a nie z kieszeni sprawcy. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, że auto ulega poważnemu zniszczeniu, co zostaje uznane jako szkoda całkowita. Co należy o niej wiedzieć i co to oznacza dla poszkodowanego? Wyjaśniamy!

Kiedy ubezpieczyciel może uznać szkodę całkowitą?

Poważny wypadek może skutkować tym, że auto zostanie w znacznym stopniu zniszczone. W takim przypadku ubezpieczyciele często orzekają, że doszło do szkody całkowitej, co oznacza, że naprawa samochodu jest nieopłacalna. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy koszt przywrócenia pojazdu do poprzedniego stanu przewyższa jego wartość w momencie, kiedy doszło do kolizji. Wtedy poszkodowanemu zostaje wypłacona różnica między wartością samochodu a jego wrakiem zamiast zadośćuczynienia na pokrycie kosztów naprawy. Często jest to niekorzystne dla posiadaczy zniszczonych pojazdów, gdyż nawet zarysowana karoseria może zostać uznana za szkodę całkowitą.

Stwierdzenie szkody całkowitej w OC

Firmy ubezpieczeniowe nadużywają możliwości orzekania o szkodzie całkowitej, gdyż jest to dla nich bardziej opłacalne finansowo. Żeby do tego doszło, koszt przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku musi przekraczać 100% wartości auta w dniu kolizji. Firmy do oszacowania kosztów naprawy biorą pod uwagę ceny obowiązujące w serwisach ASO, które są znacznie wyższe niż usługi w zwykłym warsztacie. Często zawyżają również wartość wraku przez co poszkodowanemu zostaje wypłacona niska kwota zadośćuczynienia. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na stronie https://rankomat.pl/samochod/szkoda-calkowita-oc-ac. Jakie zasady obowiązują przy orzekaniu o szkodzie całkowitej w OC?

· Koszt naprawy musi przekraczać 100% rynkowej wartości pojazdu,

· ubezpieczyciel zobowiązany jest wskazać nabywcę wraku samochodu,

· poszkodowanemu przysługuje prawo odwołania od decyzji, jeżeli uzna, że jest ona dla niego krzywdząca.

Poszkodowany w kolizji może nie zgodzić się z orzeczeniem zakładu ubezpieczeń, gdy w jego ocenie wartość wypłaconego zadośćuczynienia jest zaniżona. Musi wówczas udowodnić, że koszt naprawy nie przekracza 100% wartości samochodu i nie klasyfikuje się jako szkoda całkowita. W tym celu może powołać rzeczoznawcę lub przedstawić wycenę wydaną przez warsztat. Jeżeli okaże się, że koszt usunięcia szkody jest niższy, wówczas ubezpieczyciel musi go pokryć z polisy.

Jak uniknąć uznania szkody całkowitej w OC?

Wybór firmy ubezpieczeniowej ma istotne znaczenie dla tego, w jaki sposób zostanie rozpatrzona Twoja sprawa w przypadku kolizji. Przed podpisaniem umowy należy więc dokładnie przeczytać zapisy OWU, które określają sposób klasyfikacji szkody. Jeżeli szukasz nowej polisy, warto skorzystać z internetowej porównywarki, która pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą opcję. Działanie kalkulatora OC i AC rankomat jest bardzo proste i polega na uzupełnieniu krótkiego formularza. W ten sposób sprawdzisz, gdzie dostaniesz najtańsze ubezpieczenie oraz zapoznasz się z warunkami współpracy zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%