Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, jeśli wymaga tego jego dobro.
Zmiana rozstrzygnięcia polega na tym, że ustalane są na nowo poprzednio zasądzone terminy i częstotliwość spotkań dziecka z rodzicem, pod warunkiem że uzasadniają to okoliczności. Aby zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, należy wystąpić do sądu opiekuńczego ze specjalnym wnioskiem (gotowy wzór wniosku o zmianę kontaktów z dzieckiem pobierzesz pod tym linkiem).
O możliwości zmiany ustalonych kontaktów z dzieckiem czytamy w artykule 1133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym artykułem, sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli strona wykaże, że wymaga tego dobro dziecka.
Zmiana rozstrzygnięcia może odbywać się na dwa sposoby:
Aby zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, należy złożyć w sądzie specjalny wniosek o zmianę postanowienia. Warto pamiętać przy tym, że wniosek tego typu nie może dotyczyć zakazania kontaktów z dzieckiem.
Jeśli strona dąży do ograniczenia spotkań rodzica z małoletnim, powinna złożyć do sądu wniosek o zakazanie kontaktów. Sąd zakaże ich utrzymywania, jeśli kontakty rodzica z dzieckiem poważnie zagrażają dobru, zdrowiu lub życiu małoletniego.
Wniosek o zmianę rozstrzygnięcia w sprawie kontaktów z dzieckiem należy złożyć we właściwym sądzie rejonowym, w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Dokument musi zawierać:
Warto pamiętać, że przy rozpatrywaniu takiej sprawy liczą się nie tylko dowody, ale również wola dziecka, jeśli ze względu na swój wiek jest ono w stanie ją wyrazić.
Zmiana kontaktów z dzieckiem powinna zostać odpowiednio uzasadniona. Wnioskodawca musi wykazać, że zwiększenie częstotliwości spotkań czy zmiana sposobu, w jaki się odbywają, ma na celu dobro dziecka.
Środkami dowodowymi w takiej sprawie mogą okazać się zatem:
Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to prawo i obowiązek rodziców. Jest to obowiązek niezależny od władzy rodzicielskiej, co oznacza, że jeżeli rodzic został jej pozbawiony, to nadal ma prawo do kontaktów ze swoim dzieckiem i może dochodzić tego prawa przed sądem.
Zgodnie z jednym z wyroków Sądu Najwyższego: "Osobista styczność z dzieckiem nie jest atrybutem władzy rodzicielskiej i prawo do tego mają rodzice nawet wtedy, gdy władzy rodzicielskiej zostali pozbawieni. Realizacja osobistej styczności z dzieckiem może następować w różnej formie, również przez określenie terminów i sposobu spotkań. “
Wbrew pozorom, prawo do ustalenia lub zmiany kontaktów z dzieckiem mają nie tylko rodzice, ale i:
Forma kontaktów, o którą mogą oni wnioskować to:
„W lusterku wszystko widać” . O kruszwickim braku kultu
Bezpańskie koty dokarmiane przez mieszkańców pewnie załatwiają się w tojtoju ? Kto te koty szczepi ? Np grzybica może przejść z kota na człowieka bo już z psa nie. Kot przenosi wiele chorób na człowieka zwłaszcza taki bezpański. To nie jest problem ? Żeby nie było to jestem za aby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach.
olo
20:37, 2025-07-04
List do redakcji: Zarośnięty znak przy szkole na Kujaws
Już widzę jak ktoś się tym przejął.
gryf
20:29, 2025-07-04
Kruszwica: Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu
No i to jest info zapewne to przyczyni się do rozwoju miasta
fagot
20:26, 2025-07-04
Rozpoczęto postępowanie środowiskowe dla obwodnicy Strz
Ucz się buniu jak się pracuje a nie tylko opowiada bajki i kłamstwa przed wyborami. Brawo Strzelno.
drwal
20:25, 2025-07-04