Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, jeśli wymaga tego jego dobro.
Zmiana rozstrzygnięcia polega na tym, że ustalane są na nowo poprzednio zasądzone terminy i częstotliwość spotkań dziecka z rodzicem, pod warunkiem że uzasadniają to okoliczności. Aby zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, należy wystąpić do sądu opiekuńczego ze specjalnym wnioskiem (gotowy wzór wniosku o zmianę kontaktów z dzieckiem pobierzesz pod tym linkiem).
O możliwości zmiany ustalonych kontaktów z dzieckiem czytamy w artykule 1133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym artykułem, sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli strona wykaże, że wymaga tego dobro dziecka.
Zmiana rozstrzygnięcia może odbywać się na dwa sposoby:
Aby zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, należy złożyć w sądzie specjalny wniosek o zmianę postanowienia. Warto pamiętać przy tym, że wniosek tego typu nie może dotyczyć zakazania kontaktów z dzieckiem.
Jeśli strona dąży do ograniczenia spotkań rodzica z małoletnim, powinna złożyć do sądu wniosek o zakazanie kontaktów. Sąd zakaże ich utrzymywania, jeśli kontakty rodzica z dzieckiem poważnie zagrażają dobru, zdrowiu lub życiu małoletniego.
Wniosek o zmianę rozstrzygnięcia w sprawie kontaktów z dzieckiem należy złożyć we właściwym sądzie rejonowym, w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Dokument musi zawierać:
Warto pamiętać, że przy rozpatrywaniu takiej sprawy liczą się nie tylko dowody, ale również wola dziecka, jeśli ze względu na swój wiek jest ono w stanie ją wyrazić.
Zmiana kontaktów z dzieckiem powinna zostać odpowiednio uzasadniona. Wnioskodawca musi wykazać, że zwiększenie częstotliwości spotkań czy zmiana sposobu, w jaki się odbywają, ma na celu dobro dziecka.
Środkami dowodowymi w takiej sprawie mogą okazać się zatem:
Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to prawo i obowiązek rodziców. Jest to obowiązek niezależny od władzy rodzicielskiej, co oznacza, że jeżeli rodzic został jej pozbawiony, to nadal ma prawo do kontaktów ze swoim dzieckiem i może dochodzić tego prawa przed sądem.
Zgodnie z jednym z wyroków Sądu Najwyższego: "Osobista styczność z dzieckiem nie jest atrybutem władzy rodzicielskiej i prawo do tego mają rodzice nawet wtedy, gdy władzy rodzicielskiej zostali pozbawieni. Realizacja osobistej styczności z dzieckiem może następować w różnej formie, również przez określenie terminów i sposobu spotkań. “
Wbrew pozorom, prawo do ustalenia lub zmiany kontaktów z dzieckiem mają nie tylko rodzice, ale i:
Forma kontaktów, o którą mogą oni wnioskować to:
Policjanci udzielili pomocy zakrwawionemu mężczyźnie
Należy się pochwała oraz nagrody pieniężne. Przynajmniej wiadomo że nie wszyscy mają znieczulicę. Nie dawno Policjanci pobili chłopaka bo był pod wpływem narkotyków. W Inowrocławiu taką osobą trzeba było zawieść do szpitala nie znęcać się. Po prostu zrobili sobie zabawę czyimś kosztem. Chłopak nie żyje bo władza sobie zabawę rozrywkę zrobiła. Ktoś taki nie miał prawa nosić munduru. Pewno to nie pierwszy raz robili sobie zabawę. Może Komendant coś wiedział o wcześniejszych wybrykach nie zrobił nic. Dobrze znam policję z tego miasta.
Michael
16:34, 2025-05-17
Działania „Trzeźwy Poranek”
To poranki też piją alkohol? 😲
Michael
16:19, 2025-05-17
Adrian Zandberg w Inowrocławiu: Tusk i Kaczyński na eme
Kaczyński powinien być dawno temu na emeryturze nie robi nic tylko gada głupoty. Tusk mówi mało ale z sensem wie co się dzieje na świecie.
Michael
16:14, 2025-05-17
Pożar w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Czy miejsca
Obecnie cała Polska się pali nie ma się co dziwić.
Michael
16:04, 2025-05-17