Zamknij

Czy warto wpisać do CV przerwane studia?

09:46, 31.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:46, 31.01.2023
CV CV

Opinie o studiach w Polsce są bardzo różne – jedni uważają je za stracony czas, podczas gdy inni doceniają znaczenie dobrego wykształcenia w karierze zawodowej, ale też innych aspektach życia. Ale nie każdy student kończy naukę obroną pracy licencjackiej czy magisterskiej. Co zrobić, gdy przerwaliśmy studia i szukamy pracy? Czy warto wpisać je do CV, a jak tak, to w jaki sposób?

Dobre CV to klucz to rozwoju kariery

CV odgrywa kluczową rolę w procesie poszukiwania nowej pracy. Na podstawie tego dokumentu rekruter sprawdza, czy kandydat nadaje się na wybrane stanowisko. To okazja na zrobienie dobrego wrażenia, które później możemy pogłębić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dobre CV otwiera drogę do dalszej kariery – tylko jak sprawić, by dokument ten faktycznie był dobry i co warto do niego wpisać?

W CV warto zawrzeć najważniejsze informacje na temat wykształcenia, doświadczenia oraz umiejętności, jakie posiada kandydat. Treść powinna być każdorazowo dostosowywana do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę. Pochwal się takimi umiejętnościami, które sprawią, że rekruter pozytywnie rozpatrzy zgłoszenie i zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Tylko co to znaczy w praktyce? Czy warto wpisać przerwane studia w CV, czy też nie powinno się chwalić zrezygnowaniem z dalszej nauki?

Przerwane studia w CV – wpisać czy nie?

Zazwyczaj warto wpisać przerwane studia do CV, choć są też takie sytuacje, w których należy z tego zrezygnować. Informacja o nauce na danym kierunku może mieć duże znaczenie dla pracodawcy, nawet jeśli ostatecznie nie otrzymałeś zaliczenia. Poza tym niewpisanie przerwanych studiów tworzy dziurę w życiorysie, która może utrudnić znalezienie pracy, szczególnie w przypadku osób z niewielkim doświadczeniem.

Kiedy nie należy wpisywać przerwanych studiów do CV? To zły pomysł, gdy zrezygnowałeś z nauki po kilku dniach lub tygodniach od jej rozpoczęcia. W tak krótkim czasie nie mogłeś się zbyt wiele nauczyć. Jeśli rekruter zapyta o okres, przez jaki studiowałeś, to może go czekać niemiłe zaskoczenie. Ponadto nie warto chwalić się przerwanymi studiami, jeśli zostałeś dyscyplinarnie wyrzucony z uczelni, a ślad takiej decyzji został w dokumentach. Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, to wpisanie przerwanych studiów do CV będzie dobrym pomysłem.

Jak wpisać przerwane studia do CV?

Zastanawiasz się, jak wpisać przerwane studia do CV, ale nie chcesz popełnić błędu? Wyjaśniamy, jak to zrobić!

Przerwane studia wpisz do sekcji „wykształcenie”. We wpisie powinna znaleźć się informacja o uczelni, na której studiowałeś, a także nazwa kierunku oraz liczba zaliczonych semestrów. Koniecznie podaj też dokładne widełki czasowe okresu studiów – w ten sposób pracodawca może łatwo zobaczyć, przez jak długi czas faktycznie podejmowałeś naukę.

Jeśli jest na to miejsce, a CV nie jest za długie, to warto krótko opisać powód, przez który zrezygnowałeś ze studiów. Nie powinny to być więcej niż dwa zdania. Wyjaśnienia powinny być szczere, szczególnie jeśli przerwanie studiów miało miejsce z powodów zdrowotnych, rodzinnych czy finansowych. Przed rozmową kwalifikacyjną warto przygotować krótką wypowiedź, w której wyjaśnisz, dlaczego podjąłeś decyzję o zakończeniu nauki.

Porzucone studia a kariera zawodowa

Wiele osób boi się zrezygnować ze studiów w obawie o dalszy rozwój kariery zawodowej. Choć wyższe wykształcenie faktycznie wciąż jest wymagane w wielu zawodach, to pracodawcy z roku na rok coraz swobodniej podchodzą do tego wymogu. Na obecnym rynku pracy najważniejsze są doświadczenie oraz praktyczne umiejętności i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Nie bój się zrezygnować ze studiów, które Cię rozczarowały. Może to być bardzo dobra decyzja, o ile wykorzystasz swój czas na rozwój kompetencji zawodowych. Choć czasami faktycznie warto się przełamać i dokończyć studia – szczególnie, gdy spędziłeś już dużo czasu na nauce.

Wiedz jedno – niezależnie od tego, co zdecydujesz, większość pracodawców zrozumie i zaakceptuje twoją decyzję. Porzucone studia w CV nie zmniejszą szansy na otrzymanie pracy, a mogą ją wręcz zwiększyć!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%