Nagrobki - tak typowy widok na naszych cmentarzach - są jedną z częściej wybieranych form upamiętnienia zmarłego, oznaczenia miejsca jego spoczynku i wyrazem szacunku względem bliskiej osoby. Nic więc dziwnego, że wybór nagrobka stanowi jeden z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych etapów organizacji pochówku bliskiej osoby. Warto zatem, mimo wielu emocji, dobrze przemyśleć ten wybór i uwzględnić kilka kluczowych czynników. Jakich?
Oczywiście, z firmą oferującą wykonawstwo i projekt nagrobka warto skontaktować się nie tylko przy okazji stawiania nowego pomnika na cmentarzu. Jak czytamy na stronie https://www.nagrobki-wicherek.pl/, firma oferuje także szeroki wachlarz usług związanych z dystrybucją, serwisem oraz montażem nagrobków i pomników.
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze nagrobka, jest jego jakość. Co do zasady, nagrobki wykonuje się z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne, co gwarantuje ich wieloletnie użytkowanie.
Do najpopularniejszych należą nagrobki spotykane na cmentarzach całego kraju wykonane z granit oraz marmuru. Oba są trwałe i estetyczne, jednak to granit wykazuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników pogodowych. Dodatkowo dostępny jest w bardzo bogatej gamie kolorystycznej, co pozwala realizować wiele różnych autoryzowanych projektów nagrobków - zarówno standardowe wzory nagrobków, jak również indywidualne projekty. Nagrobki granitowe występują jako nagrobki pojedyncze, podwójne bądź dziecięce, a także bardziej rozbudowane kwatery nagrobkowe.
W powyższym punkcie już zasygnalizowaliśmy, jak ważna jest forma nagrobka. Mogą Państwo wybierać spośród różnych wariantów, takich jak płyty, kolumny, stele czy pomniki. Można nawiązać w ten sposób do indywidualnych preferencji oraz tradycji rodzinnych. Ważne, aby forma nagrobka była zgodna z przepisami i zasadami obowiązującymi na danym cmentarzu.
Projekty nagrobków zawarte w ofercie firm kamieniarskich to tylko punkt wyjścia do personalizacji. Odpowiednio dobrana inskrypcja pozwala wyrazić wspomnienie na temat zmarłej osoby. Może to być imię i nazwisko, data urodzenia i śmierci, cytaty lub wiersze, które miały szczególne znaczenie. Na nagrobku znajduje się także miejsce na ornamentykę, na przykład symbole religijne czy motywy dekoracyjne.
Na koniec tego aspektu warto wspomnieć o temacie praw autorskich i roszczeń prawnych autorów w odniesieniu do nagrobków. Okazuje się bowiem, że także i one mogą być chronione prawem autorskim. Wiele osób poszukując wyróżniającego się nagrobka czerpie inspiracje po prostu na cmentarzach, oczekując później, że zakład kamieniarski odtworzy tę formę. Projekt nagrobka tymczasem jest chroniony prawem autorskim, a ewentualne naruszenia w tym zakresie - oceniane na podstawie występowania podobieństw, mogą być powodem roszczeń. Jeśli natomiast projekt to własny pomysł rodziny, wystarczy u lokalnych kamieniarzy potwierdzić legalność wzoru nagrobka stosownym oświadczeniem, z którego wynika, że zlecający bierze pełną odpowiedzialność za ewentualne roszczenia.
Jeśli zlecają Państwo wykonanie nagrobka, warto sprawdzić również renomę i doświadczenie firmy, która będzie zajmować się zleceniem. Dobrym pomysłem jest weryfikacja opinii innych klientów oraz przegląd innych realizacji.