Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, jeśli wymaga tego jego dobro.
Zmiana rozstrzygnięcia polega na tym, że ustalane są na nowo poprzednio zasądzone terminy i częstotliwość spotkań dziecka z rodzicem, pod warunkiem że uzasadniają to okoliczności. Aby zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, należy wystąpić do sądu opiekuńczego ze specjalnym wnioskiem (gotowy wzór wniosku o zmianę kontaktów z dzieckiem pobierzesz pod tym linkiem).
O możliwości zmiany ustalonych kontaktów z dzieckiem czytamy w artykule 1133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym artykułem, sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli strona wykaże, że wymaga tego dobro dziecka.
Zmiana rozstrzygnięcia może odbywać się na dwa sposoby:
Aby zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów z dzieckiem, należy złożyć w sądzie specjalny wniosek o zmianę postanowienia. Warto pamiętać przy tym, że wniosek tego typu nie może dotyczyć zakazania kontaktów z dzieckiem.
Jeśli strona dąży do ograniczenia spotkań rodzica z małoletnim, powinna złożyć do sądu wniosek o zakazanie kontaktów. Sąd zakaże ich utrzymywania, jeśli kontakty rodzica z dzieckiem poważnie zagrażają dobru, zdrowiu lub życiu małoletniego.
Wniosek o zmianę rozstrzygnięcia w sprawie kontaktów z dzieckiem należy złożyć we właściwym sądzie rejonowym, w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Dokument musi zawierać:
Warto pamiętać, że przy rozpatrywaniu takiej sprawy liczą się nie tylko dowody, ale również wola dziecka, jeśli ze względu na swój wiek jest ono w stanie ją wyrazić.
Zmiana kontaktów z dzieckiem powinna zostać odpowiednio uzasadniona. Wnioskodawca musi wykazać, że zwiększenie częstotliwości spotkań czy zmiana sposobu, w jaki się odbywają, ma na celu dobro dziecka.
Środkami dowodowymi w takiej sprawie mogą okazać się zatem:
Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to prawo i obowiązek rodziców. Jest to obowiązek niezależny od władzy rodzicielskiej, co oznacza, że jeżeli rodzic został jej pozbawiony, to nadal ma prawo do kontaktów ze swoim dzieckiem i może dochodzić tego prawa przed sądem.
Zgodnie z jednym z wyroków Sądu Najwyższego: "Osobista styczność z dzieckiem nie jest atrybutem władzy rodzicielskiej i prawo do tego mają rodzice nawet wtedy, gdy władzy rodzicielskiej zostali pozbawieni. Realizacja osobistej styczności z dzieckiem może następować w różnej formie, również przez określenie terminów i sposobu spotkań. “
Wbrew pozorom, prawo do ustalenia lub zmiany kontaktów z dzieckiem mają nie tylko rodzice, ale i:
Forma kontaktów, o którą mogą oni wnioskować to:
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Kto poniesie koszty sądowe? Gmina czy pan radny? I tak sobie myślę, że będzie to najgorszy sezon radnych: pokrzyczeli, kasę wzięli i nic nie zrobili. No i jak się macie wyborcy?
Git parufka
00:41, 2025-07-10
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski na burmistrza kruszwicy naprawdę nie pozwoli nigdy żeby szkoły lub inne inwestycje były zamykanie naprawdę szacunek dla niego bo to jest człowiek na którym można zawsze polegać .
Mieszkaniec gminy Kr
22:50, 2025-07-09
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski szacunek dla ciebie masz dobre słowo i jestem za wszystkim walczysz o wszystko jak i o szkoły tak i o różne inwestycje naprawdę szacunek.
Mieszkaniec gminy Kr
22:47, 2025-07-09
Uchwała o sprzedaży działki dla PTTK znów na sesji. Fin
Pan Dariusz Zdziarski ma rację wielki szacunek dla niego. Niech każdy da opinię na temat czy jest potrzebny PTTK czy nie ale moim zdaniem jest bo jednak jest duże zaangażowanie rowerzystów i coś cię dzieje w kruszwicy naprawdę Pan Dariusz Zdziarski ma dobre słowo jak zawsze popieram go .
Mieszkaniec Kruszwic
22:45, 2025-07-09