Zamknij

Dzisiaj Boże Ciało. Wspólna modlitwa i procesja na kruszwickim rynku [ZDJĘCIA]

12:31, 11.06.2020 | pb, ag, fot. PB

Dziś w kościele katolickim obchodzona jest uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej

Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720.

Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, którą na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo.

Tym razem z uwagi na epidemię, Boże Ciało miało wymiar parafialny. Msza Święta odbyła się w kościele św.Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Wierni przeszli we wspólnej procesji po kruszwickim rynku. Osobno uroczystość obchodzą dziś parafianie z kolegiaty na Zagoplu.

[POGODA]1591871381886[/POGODA]

[ZT]12248[/ZT]

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop