Zamknij

Cztery lata zmieniły kruszwiczan. Przybyło sympatyków PiS, PO słabsza, Lewica stabilna

06:16, 17.10.2019 | red
REKLAMA
Skomentuj


Spore zmiany nastąpiły wśród wyborców Kruszwicy. W porównaniu do 2015 roku przybyło sympatyków PiS. Mocno osłabła Platforma Obywatelska. Stabilnie zachowują się tylko wyborcy Lewicy.

Kilka ciekawych wniosków można wyciągnąć po ostatnich czterech latach w Kruszwicy. Dotyczą one nie tylko poparcia dla poszczególnych formacji politycznych, ale także ilości osób uprawnionych do głosowania i różnicach we frekwencji. Smutną wiadomością jest fakt, że w ciągu czterech lat ubyło wśród mieszkańców gminy ponad 300 osób.

W 2015 roku uprawnionych do głosowania było 15 737 osób. Cztery lata temu do urn wyborczych poszło 6360 osób, a frekwencja wyborcza wyniosła 40.41%.

Świadomość wyborcza kruszwiczan poprawiła się w tegorocznych wyborach. Jednocześnie w gminie ubyło 309 wyborców. W 2019 roku uprawnionych do głosowania było 15 428 osób. Do urn ruszyło 8177 wyborców, z czego 7972 głosy były ważne.

W 2015 roku mieszkańcy naszego okręgu wyborczego mogli zagłosować na jedną z dziewięciu formacji politycznych. Największym wówczas zaufaniem obdarzono, podobnie jak i obecnie Prawo i Sprawiedliwość.

Przybyło wyborców PiS

Wybory 2019 przyniosły ograniczenie środowisk politycznych biorących udział w wyborach. Wpływ na to miał m.in. rosnący duopol partyjny PiS i bloku opozycyjnego w postaci Koalicji Europejskiej (aktualnie przerwany po odejściu Lewicy i PSL). W 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość w Kruszwicy zdobyło 34,97% przy frekwencji 40,41%. To oznacza, że partią rządzącą poparło wówczas 2134 kruszwiczan.

Aktualnie przy większej frekwencji i mniejszej ilości uprawnionych do głosowania (głos oddało o 1817 osób więcej) krzyżyk na PiS postawiło 3273 wyborców. To oznacza wzrost poparcia o 1139 osób.

Dobry wynik PSL czy indywidualny sukces Dariusza Kurzawy?

W 2015 roku na ludowców postawiło 1074 osoby, co stanowiło 17,60% poparcia. Dokładną analizę erozji PSL i SLD w Kruszwicy tłumaczyliśmy w 2018 roku przed wyborami samorządowymi. Niemniej jednak w minioną niedzielę wyborców, którzy wsparli listę PSL (z Kukizem'15) przybyło. I to sporo. Biorąc pod uwagę ostatnie cztery lata, lista ludowców zdobyła w Kruszwicy o 1141 głosów więcej. Czy to oznacza powrót PSL do łask wśród mieszkańców? Raczej nie. Dobry wynik ludowców to głównie głosy oddane na Dariusza Kurzawę. Na 2215 głosów lider listy oraz obecny poseł zdobył przychylność 2103 wyborców.

Spadek dla Platformy Obywatelskiej

Mimo powołania koła Platformy Obywatelskiej, wyborców tej formacji w Kruszwicy nie przybyło. Co prawda spadek nie jest znaczny (wynosi 53 wyborców mniej), ale oznacza, że choć frekwencja była wyższa, druga pod względem wielkości w sejmie partia, nie zyskała na tym w Kruszwicy prawie nic. W 2015 roku przy słabszej liście PSL oraz obecności Nowoczesnej Ryszarda Petru, Platforma Obywatelska w Kruszwicy zdobyła 1250 głosów, co stanowiło 29,49%.

Obecnie nazwana Koalicją Obywatelską formacja, uzyskała 1147 głosów. Nie jest to wynik tragiczny, ale biorąc pod uwagę większą frekwencję, oznacza, że partia zaliczyła nie tylko spadek w Kruszwicy, ale można przypuszczać, że nikogo nowego do siebie nie przekonała (choć jako Koalicja Obywatelska reprezentowała też zanikającą Nowoczesną). Wynik procentowy oznacza jednak różnicę. Partia w tegorocznych wyborach cieszyła się poparciem 14,39% wśród głosujących mieszkańców.

Stabilna Lewica

Nieobecność Lewicy w sejmie w kadencji 2015-2019 była raczej dziełem przypadku aniżeli rzeczywistej słabości tej formacji politycznej. Co prawda SLD przeżywało kryzys, ale miało swoich wiernych wyborców. W 2015 roku dobre notowania SLD przerwało nieoczekiwane pojawienie się partii Razem. W 2015 roku Zjednoczona Lewica zdobyła 647 głosów w Kruszwicy (10,60%). Wspomniana partia Razem natomiast 181 głosów (2,97%).

W tegorocznych wyborach obie partie działały wspólnie pod hasłem Lewicy, choć startowały formalnie jako SLD. Tym razem poparcie dla formacji wyniosło 870 głosów co dało wynik 10,91% poparcia wśród głosujących.

Kukiz'15, Konfederacja, Nowoczesna

Trudno powiedzieć co mogło stać się z elektoratem Pawła Kukiza w Kruszwicy. W 2015 roku na ruch byłego muzyka głosowało 377 osób (6,18%). Czy wyborcy poparli formułę Koalicji Polskiej?

Pewnego porównania można dokonać, biorąc pod uwagę partię Korwin i obecną Konfederację. Działającą pod nazwą Konfederacji, formacja obejmuje m.in. środowisko partii Korwin, Ruchu Narodowego oraz innych mniejszych patriotycznych organizacji.

Niemniej jednak prawicową formację w 2015 roku poparło 214 wyborców w Kruszwicy. Cztery lata później, być może rozszerzona formuła Konfederacji sprawiła, że zyskała przychylność 394 osób (wzrost o 153 wyborców). Są to jednak małe liczby. Mogą one być związane np. z chęcią indywidualną wsparcia lidera listy lub innymi spowodowane innymi pobudkami.

Poniżej dwa wykresy kołowe. Prezentujemy na nich dane dotyczące także osób, które nie głosowały. Należy pamiętać, że liczba ogólna uprawnionych do głosowania spadła o 309 osób. Na wykresie nie zostały oznakowane głosy nieważne. Biorąc pod uwagę dane obejmujące osoby, które nie biorą udziału w wyborach, poparcie polityczne partii jest o wiele słabsze. Widać na nich, że jedyną formacją, która straciła jest Koalicja Obywatelska.

 

 

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (12)

kruszwiczankakruszwiczanka

26 10

Bo Kruszwica to miasto prawdziwych polskich patriotów, ludzi honoru, którzy głosowali na Polskę. Szkoda, że nie jesteśmy większym miastem, bo wtedy mielibyśmy swojego senatora, a tak to te inowrocławskie komuchy i sprzedawczyki nas przegłosowały. 09:27, 17.10.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

paczonc z bokapaczonc z boka

7 22

Zwróć uwagę że czysto komuszą mentalność i sposób prowadzenia polityki przedstawiają twoje umiłowane PiSiory a nie Platfusy- no ale nad tym by trzeba było się zastanowić lecz logiczne myślenie nie jest mocną stroną kaczego suwerena :/ 11:31, 17.10.2019


kruszwiczankakruszwiczanka

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


paczonc z bokapaczonc z boka

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PupnikPupnik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Ostoja Ostoja

22 8

Kruszwica wraca do chrześcijańskich wartości, które są podstawą Europy 17:19, 17.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Prawomyślny Prawomyślny

22 2

Komu mogą przeszkadzać chrześcijańskie wartości. Gdyby wszyscy żyli zgodnie z dekalogiem... Ech, rozmarzyłem się. 18:50, 17.10.2019


??

0 13

"chrześcijańskie wartości" a dokładniej katolickie to zwyczajowe- //co łaska (ale dają nie mniej niż...) //? 09:26, 19.10.2019


Prawomyślny Prawomyślny

14 1

Do ///?///. Mam wrażenie, że nie jesteś członkiem wspólnoty katolickiej. Nie dajesz na tacę, więc nie komentuj. To nie Twoja sprawa. Najbardziej Kościół i księży krytykują ci, których to nie powinno obchodzić. Nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia. Żyj i daj żyć innym. 10:27, 19.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

///?//////?///

0 0

Przez wiele,wiele lat byłem pilnym katolikiem i parafianinem, ale kiedyś każdy na oczy każdy przejrzeć powinien, mi zajęło to sporo czasu, ale lepiej późno niż wcale.
Nie zarzucaj mi że o czymś nie mam pojęcia bo mogłoby się okazać że mam większe niż ty kiedykolwiek osiągniesz gdyż przyglądałem się temu całkiem z bliska- zakłamaniu też :) 15:01, 23.10.2019


SkalmarSkalmar

0 0

To naturalny proces, ponieważ ludzie myślący i z honorem mieli dość łajdactwa politycznego i złodziejstwa. Za rządów PIS w Kruszwicy poczyniono wiele inwestycji, co przyczyniło się do rozwoju nie tylko turystyki, ale też gospodarki. Pieniacze antypisowscy zawsze się pluli o wszystko co ktoś zrobił niezależnie, czy to było dobre czy złe. Zatem nie ma się co przejmować tymi aspołecznymi jednostkami. Darujcie sobie teraz obraźliwe komentarze pod moim adresem. Chcę jednocześnie nadmienić, że nie chodzę do kościoła praktycznie wcale i partię PIS jak i inne mam głęboko w d..... 13:23, 24.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone