Kopertowe wybory wywołały spore kontrowersje. Przypomnijmy opozycja uważała wówczas, że w czasie pandemii wyborów nie można zorganizować, gdyż kraj funkcjonuje w stanie stanie klęski żywiołowej. Innego zdania była Zjednoczona Prawica przekonana, że gdy wybory zostały już zarządzone, ich nieodbycie wiązałoby się ze złamaniem prawa.
- W rzeczywistości wybory w tym terminie i tak się nie odbyły. Nikt nie poniósł za to odpowiedzialności, choć istniały doniesienia do prokuratury - informuje Watchdog Polska. - By zorganizować głosowanie, większość rządząca w jednej z ustaw wprowadziła przepis odbierający organizację wyborów Państwowej Komisji Wyborczej i powierzyła je “operatorowi pocztowemu”. Jednak dopiero kolejna ustawa, uchwalona 6 kwietnia 2020 r., czyniła z Poczty Polskiej SA organizatora wyborów. Było już za mało czasu do planowanych wyborów, by czekać na przeprowadzenie ustawy przez Senat (jest na to miesiąc), ponownie przegłosować w Sejmie i danie prezydentowi do podpisu - dodaje.
[ZT]21680[/ZT]
Jak informuje Watchdog Polska "wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymali m.in. od organizacji społecznych ekspertyzy wskazujące na bezprawność tego żądania. Mimo to 19% z nich przekazało spisy wyborców operatorowi pocztowemu".
To właśnie wobec tych samorządów sieć obywatelska Watchdog domaga się wyciagnięcia konsekwencji karnych.
[ZT]22346[/ZT]
W kujawsko-pomorskim wszczęto postępowanie prokuratury w Bobrowie, Boniewie, Brześciu Kujawskim, Izbicy Kujawskiej, Konecku, Kowalu, Lubrańcu, Łubiance, Aleksandrowie Kujawskim, Bukowcu, Bytoniu, Choceniu, Dobrzyniu nad Wisłą, Fabiankach, Jeziorach Wielkich, Osięcinach, Skępe, Papowie Biskupim, Skrwilnie, Tłuchowie, Wąpielsku i Zakrzewie.
Postępowania sądowe według informacji Watchdog Polska toczyły się przeciwko dwóm gminom Śliwice i Świekatowo.
Najnowsza podpisana przez prezydenta ustawa wskazuje, że nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu, spisu wyborców w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta RP. (art. 1)
Zgodnie z ustawą orzeczone prawomocnie za te czyny kary, środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu. Nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego. (art. 2 ust. 1).
[ZT]22368[/ZT]
[ZT]22367[/ZT]
[ZT]22336[/ZT]
Użytkownik16:31, 26.12.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkownik16:48, 26.12.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
0 0
Widać przed każdymi wyborami jak świnie krzyczą a po nikt nie idzie siedzieć. PO+PiS= to samo ?