Zamknij
REKLAMA

Kruszwica. Mistrzostwa Polski w szachach. W sali ślubów odbyła się Gala Hetmanów [LIVE]

22:13, 08.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę wieczorem rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w szachach. Wydarzeniu patronuje premier Mateusz Morawiecki, a pula nagród sięga 350 tysięcy złotych. W Kruszwicy odbyła się dziś Gala Hetmanów oraz oficjalne otwarcie rozgrywek.

Mężczyźni będą rywalizować  systemem pucharowym, a kobiety - kołowym. Tytułów bronią Radosław Wojtaszek i Klaudia Kulon. Do zwycięzców trafi po 60 tysięcy złotych.

Z krajowej czołówki nie wystartuje w Bydgoszczy najlepszy polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda.  Złoty medalista z 2018 roku, zwycięzca niedawnego turnieju online Oslo Esports Cup z cyklu Champions Chess Tour,  przygotowuje się do turnieju kandydatów w Madrycie (17 czerwca - 4 lipca), a wcześniej wraz z Wojtaszkiem wystartuje  w dniach 18-23 maja w Muzeum Polin w Warszawie w silnie obsadzonym turnieju szachów szybkich i błyskawicznych Grand Chess 
Tour z udziałem m.in. szachistów z czołowej dziesiątki rankingu FIDE.

[ZT]20032[/ZT]

W Kruszwicy najwyższy numer startowy ma drugi w krajowym rankingu, broniący tytułu Radosław Wojtaszek, uczestnik 12 finałów, czterokrotny złoty medalista MP (2005, 2014, 2016, 2021). W stawce nie brakuje innych mistrzów, aktualnych  i byłych reprezentantów kraju, którzy staną przed okazją powiększenia medalowego dorobku.

[FOTORELACJA]2476[/FOTORELACJA]

Tak jak Wojtaszek o piąty tytuł będzie walczył Mateusz Bartel (poprzednie 2006, 2010-12). Wystąpią także dwukrotni złoci medaliści Bartosz Soćko (2008, 2013), który w finale wystartuje już po raz 25., i Kacper Piorun (2017, 2020), a także mistrz z 2015 roku Grzegorz Gajewski.

Otwarcie Mistrzostw Polski  wiązało się z przyznaniem nagród. Gala Hetmanów odbyła się dziś w Kruszwicy w sali ślubów Urzędu Miejskiego. Relację z wydarzenia można było śledzić w naszym portalu na fanpage "Kruszwica".

16 uczestników 79. LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski, wśród których jest 11 arcymistrzów, zostanie skojarzonych w pary według rankingu. W turnieju rozgrywane będą dwudniowe mecze. Każdy składa się z dwóch partii tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na jej dokończenie, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii. 

W przypadku remisu w meczu 1-1, tego samego dnia zostaną przeprowadzone dogrywki: dwie partie tempem 15 minut plus 3 sekundy na każdy ruch; przy kolejnym remisie – dwie partie tempem 5 minut plus 3 sekundy; w przypadku dalszego remisu – jedna partia, tzw. armagedon.

[ZT]20021[/ZT]

Nowością w porównaniu z poprzednimi pucharowymi edycjami jest wprowadzenie tzw. repesaży. Oznacza to, że przegrywający w 1/8 finału nie odpada automatycznie z turnieju, ale rozgrywa mecze do drugiej przegranej. Taki zawodnik, w przypadku kolejnych sukcesów, może sięgnąć nawet po brązowy medal.

W stawce 10 uczestniczek 74. PGNiG Termika Indywidualnych mistrzostwach Polski kobiet najwyższy ranking ma Jolanta Zawadzka, która w 20 występach w krajowym czempionacie zdobyła dotychczas 13 medali (4-5-4). Jeszcze bardziej okazałym dorobkiem legitymuje się Monika Soćko, jedyna w kraju zawodniczka z tytułem męskiego arcymistrza. W przypadku zdobycia mistrzostwa 44-letnia szachistka z podwarszawskiego Zalesia awansuje na pierwsze miejsce w historycznej klasyfikacji medalowej MP. Wyprzedzi legendarną Krystynę Hołuj-Radzikowską, która ma w dorobku dziewięć złotych, dwa srebrne i sześć brązowych. Bilans Soćko, która od 1992 roku grała w 26 finałach MP, to obecnie 8-6-4.

Zarówno Soćko, jak i Zawadzka, nie stanęły na podium ubiegłorocznych mistrzostw kraju w Bydgoszczy i zapewne będą chciały powetować sobie tamto niepowodzenie. Ich najgroźniejszymi rywalkami będą Karina Cyfka i Klaudia Kulon - triumfatorki dwóch ostatnich edycji oraz młode szachistki, na czele z 22-letnią Oliwią Kiołbasą, brązową medalistką ubiegłorocznych mistrzostw Europy.

W puli MP jest 350 tysięcy złotych. Medaliści i medalistki otrzymają po 60, 40 i 20 tys. złotych.

Miejscem rywalizacji będzie Zajazd u Piasta Kołodzieja w Kruszwicy, gdzie zostaną zakwaterowani wszyscy uczestnicy. Pierwsza runda zostanie rozegrana w poniedziałek, a ostatnia - 16 maja (mężczyźni) i 17 maja (kobiety). Początek każdego dnia o godz. 14, ewentualne dogrywki o 20.

[ZT]20031[/ZT]

[ZT]20030[/ZT]


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%