Zamknij

Rojewo z rządowym wsparciem. Wojewoda: Inwestycje przebiegają bez zakłóceń

13.09, 19.07.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz razem z Wójtem Rafałem Żurowskim odwiedził tereny inwestycji w gminie Rojewo. Zaznaczył, że może ona pochwalić się wspaniałymi przedsięwzięciami, które są i będą realizowane w najbliższych latach. Są to między innymi środki rządowe na rozbudowę sieci kanalizacyjnej czy budowę 10 km ścieżek rowerowych w ramach I edycji Polskiego Ładu.

- Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na ostatni podział w ramach Polskiego Ładu, w ramach którego przyznawane były dofinansowania dla gmin, w których w przeszłości działały PGR-y. Gmina Rojewo w ramach tego podziału otrzymała 2 mln zł na kolejny odcinek kanalizacji sanitarnej z miejscowości Jezuicka Struga do Rojewa. Łączna wartość inwestycji wodno-kanalizacyjnych to 15 mln zł. Kolejną inwestycją są ścieżki rowerowe, które są bardzo ważnym elementem dla osób korzystających aktywnie z życia, spędzania wolnego czasu z rodzinami. Bez tych inwestycji rozwój gminy i zapewnienie komfortu jej mieszkańcom nie są możliwe – powiedział wojewoda.

[FOTORELACJA]2615[/FOTORELACJA]

Wójt gminy Rojewo podkreślał także wagę budowy sieci wodno-kanalizacyjnej, na którą gmina otrzymała 2 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu.

- Dofinansowanie to skierowane będzie na sieć kanalizacyjną z Jezuickiej Strugi do Rojewa. Aktualnie ścieki musimy przewozić. Mamy jedynie krótki odcinek kanalizacyjny i niestety nie możemy już tego skierować na oczyszczalnię z uwagi na to, że nie można łączyć ścieków przemysłowych, poprodukcyjnych z komunalnymi. Ta inwestycja rozwiąże ten problem, za co serdecznie dziękuję – powiedział Rafał Żurowski.

W ostatnim czasie na terenie gminy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zrealizowane zostały dwa zadania, w ramach których powstało prawie 4 km dróg. Mikołaj Bogdanowicz wspomniał także o przekazaniu środków w ramach wsparcia covidowego w wysokości 500 tys. zł na termomodernizację szkoły podstawowej w Rojewie.

- Bardzo się cieszę, że w tym ciężkim czasie, kiedy to mieliśmy 5 fal pandemii koronawirusa, atak Rosji na Ukrainę co powoduje poważne komplikacje gospodarcze na całym świecie, inwestycje w Rojewie przebiegają na razie bez większych zakłóceń. Życzę dobrego ich wykonania, zgodnie z terminem  - zakończył wojewoda.

Wójt Gminy Rojewo Rafał Żurowski podkreślił, że dzięki rządowym dofinansowaniem budżet gminy diametralnie się zmienił.

- Jeżeli chodzi o stawki majątkowe, to wzrosły one z 3 mln do poziomu 10 mln rocznie. Dla naszego budżetu, który równa się ok. 30 mln zł, to jest olbrzymia liczba środków finansowych wydatkowanych na inwestycje, które są bardzo potrzebne – powiedział.

Wśród ważnych inwestycji, o których mówił Rafał Żurowski, jest ścieżka rowerowa, która będzie prowadziła z miejscowości Liszkowo praktycznie do Gniewkowa. Dofinansowanie na ścieżkę rowerową z Polskiego Ładu wynosi 95%. Przetarg został rozstrzygnięty na kwotę 8 mln 700 tys. Budowa będzie realizowana dwuetapowo w 2023 i 2024 roku.

- W planach jest połączenie naszej ścieżki z Liszkowa w kierunku Nowej Wsi Wielkiej przez Złotniki Kujawskie. Chcemy zbudować dłuższy odcinek, który będzie służył mieszkańcom – dodał.

[ZT]20864[/ZT]

[ZT]20856[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%