Historyczne znaczenie Warzymowa
Warzymowo, choć nie jest szeroko znane poza regionem, pojawia się w różnych źródłach jako lokalizacja o cennej wartości historycznej. Jak podaje Sperczyński, w miejscowości znajduje się stary kościół poariański, który przez lata pełnił różne funkcje – od świątyni, przez spichlerz należący do właściciela miejscowego folwarku, aż po obiekt sakralny odrestaurowany i przekazany parafii w Kruszwicy. Do dziś odprawiane są w nim nabożeństwa dla mieszkańców okolicznych wsi.
Oprócz kościoła, w Warzymowie znajdują się również ruiny zamkowe, które, choć w większości przykryte ziemią, według lokalnych podań należały niegdyś do zamku kruszwickiego. Część murów o dużej grubości wciąż wystaje ponad ziemię, a wokół widoczne są zbutwiałe gruzowiska, będące pozostałością po dawnych fortyfikacjach.
Legenda o Warzymowie i Piaście
Według dawnych podań Warzymowo miało być miejscem narodzin Piasta Kołodzieja, legendarnego przodka dynastii Piastów, który według "Kroniki polskiej" Galla Anonima żył w okolicach Gopła i Kruszwicy. Choć nie istnieją żadne materialne dowody potwierdzające tę hipotezę, miejscowe legendy przypisują wsi szczególne znaczenie.
Niektóre przekazy mówią, że zamek kruszwicki, do którego miały należeć ruiny w Warzymowie, był niegdyś rezydencją lokalnego władcy, który udzielił schronienia skromnemu kołodziejowi imieniem Piast. Inne wersje sugerują, że to właśnie w tej okolicy doszło do słynnego przyjęcia z okazji postrzyżyn syna Piasta, Siemowita. Mogło to symbolizować koniec panowania Popiela i początek rządów nowej dynastii.
Ruiny zamku i tajemnica skarbu
W publikacji Sperczyńskiego pojawia się również informacja o legendarnym skarbie, który miał być ukryty w lochach zamku w Warzymowie. Jego właścicielem był rzekomo rycerz Sokół, określany również mianem "króla zamczyska". W lochach i piwnicach zamku miały znajdować się ogromne bogactwa, jednak według miejscowych wierzeń żaden poszukiwacz nie zdołał ich odnaleźć, gdyż każda próba odkopania skarbów kończyła się ich zasypaniem przez „matkę ziemię”.
Lokalne legendy wspominają również o upiorze Sokoła, który w postaci czarnego psa błąka się po ruinach i pilnuje ukrytych skarbów. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że widzieli tajemniczą postać w okolicach ruin, inni zaś opowiadają o przypadkach odnalezienia dawnych pomieszczeń zamkowych zasypanych ziemią i popiołem.
Podczas prac wykopaliskowych na tym terenie znaleziono fragmenty gotyckich kafli, a także cegły o podobnym kształcie do tych, które wykorzystano do budowy Mysiej Wieży w Kruszwicy. Badacze podejrzewają, że obie konstrukcje mogą pochodzić z podobnego okresu historycznego.
Warzymowo a inne historyczne miejsca nad Gopłem
Warzymowo nie jest jedynym miejscem w okolicach Gopła o dużym znaczeniu historycznym. Dość aby przypomnieć tu o tzw. grodzisku szarlejskim.
Ponadto, jak zauważa Sperczyński, wokół jeziora Gopło wciąż kryją się liczne tajemnice, które czekają na bliższe zbadanie. Wielu historyków uważa, że region ten, z racji swojego położenia i licznych wykopalisk archeologicznych, może kryć jeszcze wiele nieodkrytych śladów z wczesnego średniowiecza.
Choć brak jednoznacznych dowodów na to, że Warzymowo było miejscem narodzin Piasta Kołodzieja, miejscowość od dawna funkcjonuje w legendach jako ważny punkt na historycznej mapie okolic Gopła. Znajdujące się tam ruiny zamkowe, dawne obiekty sakralne oraz liczne lokalne podania dodają tej wsi tajemniczości i czynią ją interesującym miejscem zarówno dla miłośników historii, jak i badaczy wczesnych dziejów Polski.
Czy Warzymowo rzeczywiście było kolebką dynastii Piastów? Na to pytanie być może nigdy nie poznamy jednoznacznej odpowiedzi. Jednak faktem jest, że wieś wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic, które mogą czekać na odkrycie przez przyszłe pokolenia historyków i archeologów.
[ZT]40142[/ZT]
[ZT]40141[/ZT]
[ZT]40140[/ZT]
Wizymir15:51, 04.03.2025
Natomiast jego żona urodziła się w miejscowości Noć. Pamiętam to doskonale.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu mojakruszwica.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mieszkańcy apelują o ratowanie gastronomicznego miejsca
Właściciel wiecznie nie zadowolony,bez poczucia humoru,w niedzielę około godziny 15 brak ryby,to jak tu robić interes????od strony wody brak informacji że jest jakiekolwiek jedzenie nie wspomnę o miejscu do cumowania....sorry
Zgadzam się
18:48, 2025-07-12
Gmina: Nie będzie likwidacji stanowiska dyrektora Urzęd
Nie po to się mnoży stołki dla bezrobotnych wyznawców by je teraz likwidować- to nie po PiSiemu.
🧑🎄
13:41, 2025-07-12
Jest regulamin niedzielnego protestu w sprawie nielegal
A co śmierć Klaudii ma wspólnego z nielegalną imigracją?! Ten porąbany Kolumbijczyk wjechał do Polski całkowicie legalnie i miał prawo pobytu. Czy wyznawcom Brauna i Bąkiewicza to już całkiem na dekiel pier...o?
Debilizm
13:38, 2025-07-12
Gmina: Nie będzie likwidacji stanowiska dyrektora Urzęd
Nie dotrzymano obietnicy, ktoś sobie robi z nas jaja
Kolejny raz
11:46, 2025-07-12